Binasa Čučak: Pravilan način održavanja oralne higijene se ogleda u korištenju četkice i paste za zube, interdentalnih četkica, konca za zube i vodica za ispiranje

Dr. Binasa Čučak, doktorica stomatologije, ne samo da uklanja bolne tegobe u samo nekoliko poteza, već svojim pristupom pacijentima budi oduševljenje i osjećaj sigurnosti. Njena priča počinje iz djetinjstva, gdje je kao mala djevojčica otkrila čarobnu moć stomatologije i od tada, njen život posvećen je pružanju ne samo zdravih zuba, već i osmijeha bez straha. U ovom intervjuu, saznajmo više o njenom putu, inspiracijama i tajnama uspješnog stomatološkog pristupa.”

Kada pacijent dođe na pregled, šta je to što odmah primijetite kod njih?

Kada pacijent prvi put uđe u ordinaciju prvo što primijetim jeste donja trećina lica, da li su prisutne određene anomalije, asimetrija. Pri obavljanju pregleda prvo što uočim jeste raspored zuba u ustima pacijenata, nivo oralne higijene, odnosno koliko pacijent daje značaja četkanju zuba.

Koje aspekte stomatologije smatrate najizazovnijim?

Za mene je to definitivno implantologija. Sama činjenica da je ugradnjom određenog broja implantata moguće u potpunosti vratiti pacijentu mogućnost mastikacije, fonetike, funkcije i prvenstveno estetike. Ova grana stomatologije zahtjeva neprekidnu edukaciju i stalno usavršavanje. Sama prisutnost za život veoma bitnih anatomskih struktura čije oštećenje može dovesti do letalnog ishoda, čini je jednom od najizazovnijih grana stomatologije.

Kako održvavate korak sa najnovijim trendovima i istraživanjima u stomatologiji? 

Korak sa najnovijim trendovima i istraživanjima održavam čitajući naučne članke, portale, posjećujući razne stomatološke kongrese, a možda kao primarno bih trebala da navedem i svakodnevnom razmjenom iskustva sa kolegama stomatolozima koji su i van naše regije. Volim da čujem i ako sam u mogućnosti i propratim kako to naš posao obavljaju i kolege koje su studirale i praksu godinama sticale u državama širom svijeta.

Da li imate određeni fokus u svojoj praksi poput estetske stomatologije, ortodoncije ili oralne hirurgije? 

Moj fokus bi bila ortodoncija, koju sam upravo iz tog razloga i birala kao oblast kojom ću krunisati svoje studiranje na stomatološkom fakultetu. Njen cilj je uspostavljanje pravilnih odnosa zuba gornje i donje vilice. Zbog trenda konzumacije kašaste hrane u dječijem uzrastu sve veći broj mladih pacijenata javlja se sa pristutnim ortodontskim anomalijama ili estetskim nepravilnostima koje kod adolescenata mogu izazvati brojne posljedice po formiranju same ličnosti i njihovog samopouzdanja, kao i socijalizacije. Bitan faktor u ortodontskim nepravilnostima imaju i roditelji čiji zadatak trebaju biti pravovremeni i redovni odlasci doktorima dentalne medicine i spriječavanje daljeg razvijanja istih. Također, treba naglasiti da pored terapija koje su se prije vodile samo fiksnim ili mobilnim ortodontskim aparatom, sada imamo i terapiju alignerima (među ljudima poznato kao terapija providnim folijama) kojoj pacijenti sve česće pristupaju zbog toga što im je estetski prihvatljivija.

Šta sve podrazumijeva estetska stomatologija? 

U suštini estetska stomatologija obuhvata dosta grana stomatologije koje se udružuju prilikom pristupa estetskoj stomatologiji Samim time, pacijenti zajedno sa nama prolaze kroz određene korake – faze da bi dobili lijep, zdrav osmijeh, a naravno i samopouzdanje koje ide zajedno sa novim osmijehom.. Po mom skromnom mišljenju estetska stomatologija dobiva jako čudnu konotaciju u savremenom životu. Prije korištenja samog termina “estetska stomatologija” smatram da je mnogo bitnije da sve anatomske strukture zuba budu u zdravom stanju kako bi se stekli uslovi za bilo koju estetsku korekciju. U današnjici, ovaj popularni termin podrazumijeva korištenje savremenih cirkonskih i keramičkih materijala u svrhu imitacije prirodnih zuba ili postizanje idealnih izgleda zuba izrazito bijele boje što je jako popularan trend današnjice. 

Kako gledate na budućnost stomatologije i koji bi noviteti mogli biti ključni u narednim godinama? 

Budućnost stomatologije je veoma predvidiva i ide u jako pozitivnom smjeru, uzimajući u obzir napredovanje svih grana stomatologije ali i pomoćnih dijagnostičiih sredstava. Na tržistu se nalazi veliki broj radiografskih aparata od kojih najveći napredak se ogleda u 3D CBCT aparatu. To je aparat koji nam daje trodimenzionalni prikaz svih anatomskih struktura gornje i donje vilice što predstavlja zlatni standard u postavljanju kompleksnijih dijagnoza u oralnoj hirurgiji, implantologiji, endodonciji i protetici. Jedan od ključnih noviteta koji olakšava rad stomatolozima ali još više i pacijentima jeste intraoralni skener. Skener ima za cilj dati otisak što je zapravo negativ stanja usne šupljine na jako brz i ugodan način. Budućnost stomatologije ukoliko se nastavi trend ranog gubitka zuba kod mlađih pacijenata zasigurno je implantologija, odnosno implantati koji nastoje imitirati prirodni zub unutar kosti. Međutim ako pacijenti i njihovi ljekari udruženim snagama budu radili na prevenciji i pravovremenim stomatološkim intervencijama implantologija bi mogla biti u velikoj mjeri zapostavljena.

Da li imate neku poruku za čitatelje?

Moja poruka bi glasila da su najbitnije redovne posjete stomatološkim ordinacijama, naravno uz svakodnevno provođenje oralne higijene na pravilan način i da to bude navika koju trebamo početi sticati ili stvarati nekome još od nicanja prvog zubića. Pravilan način održavanja oralne higijene se ogleda u korištenju četkice i paste za zube, interdentalnih četkica, konca za zube i vodica za ispiranje. Kada se napiše izgleda dugo i mučno ali je svega par minuta koje mogu sve da promijene. Zdrav osmijeh zaista nema cijenu.

Komentariši