
Upaljene i na dodir krvareće desni prvi su znak da se u usnoj šupljini razvija bolest. Taj se upalni proces zove gingivitis.
Kod gingivitisa se na kontaktu desni i zuba počinju stvarati parodontalni džepovi u kojima se nakupljaju bakterije, odnosno zubne naslage.
Taj se proces može zaustaviti i parodontalna tkiva mogu se posve izliječiti. Zato je važno odmah poduzeti mjere.
LJEKAR SAVJETUJE
Na prvome je mjestu nesumnjivo redovna i pravilna higijena usne šupljine. Osim zuba potrebno je redovno čišćenje međuzubnih prostora, jezika, protetskih nadomjestaka i prostora ispod njih. Kao dio svakodnevne higijene usne šupljine preporučuje se Gengigel otopina, a kao učinkovita pomoć kod prvih znakova upaljenih desni preporučuje se Gengigel gel i Gengigel sprej.
NASTANAK PARODONTALNIH DŽEPOVA
parodontalni džep
Ako prve znakove možda previdimo ili im ne posvećujemo pozornost, neliječena upala desni s vremenom može napredovati u takozvani parodontitis (razgovorno je poznatiji kao parodontoza ili paredontoza).
Budući da bakterije načinju desni, parodontalni džepovi postaju sve dublji, a u njima ima mjesta za sve više bakterija. Obloge postaju sve teže i pretvore se u zubni kamenac na kom se nakuplja još više obloga, a desni se dodatno povlače od zuba. Bakterije također mogu uzrokovati neugodan zadah.
LJEKAR SAVJETUJE
U obavezan dio higijene zubi i desni spada i redovno posjećivanje zubara. Pomoći će vam savjetima o efikasnoj higijeni, provjeriti zdravstveno stanje vaših zuba i desni, odstraniti vam zubni kamenac i napraviti eventualne stomatološke zahvate. Zbog svoga sastava proizvodi Gengigel pospješuju regeneraciju desni, štite sluznicu od infekcija te smanjuju krvarenja i otekline.
PROPADANJE ZUBNOG MESA – PARADENTOZA
propadanje tkiva
Ako bolest napreduje u dubinu, uzrokuje postepeno propadanje parodontalnoga tkiva, a to su vezivno tkivo, zubni cement i alveolarna kost. U toj fazi šteta je gotovo nepopravljiva. Propadaju naime sva tkiva koja drže zub u čeljusti.
Zubni džepovi duboki su više od 6 mm i krvare, hranjenje je otežano, neprestano je prisutan zadah i općenito se ne osjećamo najbolje. Zubi su zbog pomaka desni naizgled prilično produženi, klimaju se i na kraju mogu ispasti.
LJEKAR SAVJETUJE
Važno je parodontalnu upalu što prije zaustaviti i sprečiti daljnju štetu. Obavezno posjetite svoga zubara, koji će vam odrediti odgovarajuću terapiju. U toj fazi proizvodi Gengigel mogu vam samo ublažiti upalu desni, ali ne mogu zaustaviti proces propadanja parodontalnoga tkiva.
