Čišćenje zuba sodom bikarbonom: da li je sigurno ili ne?

Soda bikarbona djeluje kao izvrsno sredstvo protiv plaka. Predstavljamo koristi od pranja zuba sodom bikarbonom, ali govorimo i o rizicima.

Soda bikarbona ili natrijev bikarbonat uobičajeni su sastojci u svim kuhinjama širom svijeta. Uglavnom se koristi u svrhu pečenja, kuhanja i čišćenja, a također se koristi i kao popularna alternativa za pranje zuba. Kompanije su sve više počele koristiti sodu bikarbonu kao jednu od komponenti u svojim pastama. Soda bikarbona djeluje kao izvrsno sredstvo protiv stvaranja plaka.

Kad soda bikarbona dođe u dodir s vodom, formira alkalnu otopinu, koja oslobađa slobodne radikale, koji olakšavaju izbjeljivanje zuba. Postoje i druge prednosti četkanja zuba sodom bikarbonom osim posvjetljenja zuba. Napadajući plak, u velikoj mjeri spriječava i kvarenje, te bolest desni. Dobra je i u borbi sa lošim zadahom, tako što uravnotežuje kiselost zaostale hrane. Zatim, pomaže i u liječenju bolnih čireva na ustima. Alkalna kombinacija sode bikarbone i vode neutralizira kiselu prirodu čira i omogućava vam da u miru uživate u svojoj hrani.

Međutim, četkanje sa sodom bikarbonom također nosi i određene rizike:

1. Ne uništava bakterije: Stručnjaci sugerišu da soda bikarbona sama po sebi nije sposobna boriti se protiv plaka, jer joj nedostaje sposobnost ubijanja bakterija.Također joj nedostaje odgovarajuća količina fluorida koja je potrebna za spriječavanje karijesa.

2. Može oštetiti caklinu: Ako se ne koristi u ispravnom omjeru sa vodoom soda bikarbona može oštetiti caklinu zuba i dovesti do propadanja zuba.

3. Može oštetiti desni: Također, ako se soda ne koristi u ispravnom omjeru, može znatno oštetiti desni.

4.Gusta je i ostavlja neugodan okus nakon korištenja: Soda bikarbona je gusta i nema baš najbolji okus, a stručnjaci savjetuju miješanje sode sa pastom za zube ili u kombinaciji sa drugim pojačivačima okusa poput peperminta, glicerina ili jagode.

Većina navedenih nedostataka trebala bi se pojaviti samo ako se soda bikarbona ne koristi sa dovoljno diskrecije.

Sljedeći savjeti vam mogu pomoći da dobijete maksimalne učinke od sode bikarbone.

1. Promijenite stil četkanja: Većina ljudi četkanje počinje sa bočnom stranom zuba, a kod dešnjaka je to obično gornja lijeva strana čeljusti. Ako se soda ne nanosi ravnomjerno s vodom, postoji šansa da određeni dijelovi vaše čeljusti budu zahvaćeni sa viškom mješavine i na taj način oslabe caklinu i desni u tom području.

2. Pomiješajte je sa drugim tvarima: Soda bikarbona može se pokazati izvrsnim alatom protiv stvaranja plaka ako se koristi zajedno s nekim od sljedećih tvari osim uobičajene vode i soli.

Soda bikarbona i limunov sok ili sirće: Limun je odličan za izbjeljivanje zuba. Možete pomiješati limunov sok ili sirće sa sodom bikarbonom i ostaviti da odstoji dvije-tri minute prije nanošenja. Nakon toga isprati usta hladnom vodom. U slučaju sirćeta, nakon korištenja možete četkati zube običnom pastom za zube kako biste se riješili okusa sirćeta.

Soda bikarbona i ekstrakt peperminta: U borbi portiv neugodnog kusa sode, možeteje je pomiješati sa ekstraktom metvice za svježiji okus.

Soda bikarbona sa jagodom: Poznato je da jagoda ima visoka oksidirajuća svojstva. Možete upotrijebiti pulpu jedne cijele jagode i napraviti pastu sa sodom bikarbonom i nanijeti je na zube i to će vam izbijeliti zube.

3. Koristite je savjesno: Često četkanje zuba sa sodom bikarbonom može uzrokovati oštećenje zuba. Preporučljivo je prati zube sodom samo jednom sedmično.

Komentariši