Dentalne promjene nisu prve na umu većine trudnica, međutim mnoge žene imaju promjene na zubima i desnima u ovom periodu, i nešto je čega bi trebale biti svjesne.
Ako osjetite pomjeranje zubi u trudnoći, trebali biste otići u stomatologa.
Iako se čini kao čudna poveznica između trudnoće i zuba, brojni su razlozi zašto se dentalno zdravlje mijenja u toku trudnoće. Razlog tome mogu biti promjene u ishrani, jutarnja mučnina ili rezultat hormona koji se luče u tijelu u toku ovog perioda.
Načini na koji trudnoća utječe na dentalno zdravlje
Hormoni
Nivoi hormona se mijenjaju u toku menstruacije, trudnoće i menopauze što ima utjecaj na dentalno zdravlje žena, i može biti razlog zašto mnoge žene imaju veći problem sa zubima od muškaraca.
Relaksin je hemija koju proizvode posteljica i jajnici, što pomaže kod omekšavanja ligamenata. Ovo je važno zato što pomaže tijelu u procesu rađanja. Vjeruje se da relaksin opušta i druge dijelove tijela, uključujući ligamente koji vežu zube za desni i vilicu, zbog čega se zubi pomjeraju u toku trudnoće. Napomena: zubi se ne pomjeraju u svakoj trudnoći, ali je važno znati da se može desiti.
Trudnički gingivitis
Vjeruje se da između 60-70% trudnica ima trudnički gingivitis, uzrokovan povišenjem progesterona. Progesteron dovodi do jačeg toka krvi do desni, što može povećati osjetljivost zuba i uzrokovati potencijalno krvarenje u toku pranja zuba ili čišćenja koncem. Trudnički gingivitis može uzrokovati i oticanje dijelova desni, poznato kao i trudnički tumori (nisu kancerogeni i trebali bi nestati nakon poroda). Gingivitis nije parodontoza ali ide u tom smjeru, zato je važno da se pravilno brinete o zubima, posebno u trudnoći.
Jutarnja mučnina
Mnoge žene imaju jutarnje mučnine u trudnoći. Za neke je to samo neugodni osjećaj toku dana, kod drugih je to stanje dosta teže, a povraćanje je mnogo češće. Kiselina koja se izdiže iz želuca i prolazi kraj zuba može ih oštetiti i oštetiti caklinu. Ako imate jutarnje mučnine, odmah isperite usta vodom i ako je moguće operite zube.