Damir Vodopić: Amalgamska sanacija i holistički pristup

Piše: dr. Damir Vodopić                                                                                                                                                                      

Dami Vodopić završio stomatološki fakultet u Sarajevu 1991 god. Nakon dugogodišnjeg rada u Danskoj, kao stomatolog, u dvije privatne klinike, kao i radom sa djecom i omladinom do 18 god. Vraća se u Sarajevo. Od 2013 god. zajedno sa suprugom dr. Ilvanom specijalistom stomatološke protetike, otvara privatnu specijalističku protetsku i opću stomatološku ordinaciju. Do 2023 god. ordinacija se nalazila u Kreševu, da bi praksa nastavila sa radom na novoj lokaciji na Ilidži.

Amalgamske plombe spadaju u materijale koji imaju vjerovatno najdužu primjenu u stomatologiji. Šta su to amalgamske plombe i koliko su danas zastupljene u stomatologiji piše dr. stomatologije dr. Damir Vodopić.

Šta je to amalgamska plomba-ispun­? Po svom sastavu je legura žive, sa srebrom, kalajem, bakrom i evt. cinkom. Materijal koji svojim svojstvima izaziva niz kontraverznih pitanja, kao i oprečna mišljenja među stomatolozima i generalno u opštoj populaciji.

Amalgamska /srebrna plomba = 50% živa

Amalgamske plombe bi se trebale zvati živine plombe, jer 50% je udio žive i svega 20% srebra. Zadnjih 150 god. se koriste, ali uz sve više potkrepljenih saznanja o štetnosti kod populacije, što ih imaju u ustima. U praksi se manje koristi, ali je još uvijek u opticaju. Danas su nam dostupni mnogi vrhunski kompozitni materijali / bijele plombe, koje zadovoljavaju sve što nam je potrebno.

FUNKCIONALNO

Amalgam ima  tendenciju da se vremenom širi, što dovodi do loma samog zuba i u većini slučajeva do bola, u rasponu od neugodne boli pri žvakanju do nepodnošljive, uporne boli, koja može zahtijevati liječenje korijenskih kanala. Kod molara, koji su pod velikim amalgamskim ispunima, što uključuje osim grizne površine i bočne površine, nerijetko se dešava da se amalgam podvuče pod gingivu što uzrokuje stvaranje tzv. džepova, koji se kasnije moraju tretirati.

BIOLOŠKI

Živa u amalgamskim plombama nije stabilna i neprestano isparava iz amalgamskog materijala. Živine pare se disanjem prenose u pluća, gdje se oko 80% apsorbira u krvotok. Krv, dalje prenosi živu do svih organa u tijelu. Posebno mozak i ostatak nervnog sistema, kao i bubrezi, su organi koji nakupljaju živu. Kod mnogih ljudi dolazi do uticaja na te organe, s većom ili manjom promjenom funkcionalne sposobnosti. Zvanično je mišljenje da, živa u kombinaciji sa drugim metalima u spoju, ostaje na neki čudan način zaključana, pa da njena toksičnost i ne dolazi do izražaja. Međutim, istina je da, na osnovu mnogih studija koje potvrđuju isparavanje žive konstantno tokom 24 sata. Živina isparenja su uočena i kod izvađenih amalgamskih zuba i to dugo godina nakon ekstrakcija.

KOZMETIČKI

Amalgam je po boji daleko od prirodne boje zuba. Toksičnost amalgamskih plombi, zbog prisutnosti teških metala, povezuje se često sa:

  • Alzheimerovom i Parkinsonovom bolesti
  • Multipla skleroza
  • problemima sa probavnim sistemom, tipa Chronove bolesti, kolitisa ili gastritisa
  • bubrežnim tegobama, problemima dišnih puteva, astmom
  • problemima sa koncentracijom, anksioznošću, depresijom itd.
  • amalgamske tetovaže – amalgamska plomba može obojiti gingivu
  • može da stvori pojavu galvanizma, ako u ustima postoje i drugi metali, kao metalne krunice ili proteze, dolazi do interakcije, sto dovodi do metalnog okusa u ustima, peckanja jezika, gorčine u ustima, osjećaja električne struje i sl.

ID Dental Centar, kao specijalistička stomatološka ordinacija, primjenjuje holistički pristup pri sanaciji i zamjeni amalgamskih ispuna, vodeći računa o maksimalnoj zaštiti kako pacijenata, tako i nas samih. Razlog je jasan, živine pare su izuzetno toksične i štetne po zdravlje.

Ne možemo samo prihvatiti zvanično objašnjenje, kako je živa samo štetna za okolinu, a ne i za usnu šupljinu i naše zdravlje, generalno. Živa već isparava pri sobnoj temperaturi i što je temperatura viša i isparavanja su intenzivnija.

PROTOKOL UKLANJANJA AMALGAMSKE POLOMBE

  • Inkapsulacija zuba se vrši koferdamom, gumeni posebni štitnik, čime se izoluje mogućnost zadržavanje čestica u usnoj šupljini i ulazak u organizam.
  • Pacijent popije dvije tbl. ili granule aktivnog medicinskog ugljena, koji je najjači apsorbent prirodnog porijekla s velikom sposobnošću vezivanja raznih toksina i štetnih tvari.
  • Asistent putem saugera i sisaljke, konstantno uvlači amalgamsku prašinu, koja se oslobađa prilikom uklanjanja.
  • Pacijent obilno i često ispira vodom usnu šupljinu, prilikom uklanjanja amalgamske plombe.
  • Jaka ventilacija prostorije.
  • Korištenje posebnih svrdla i tehnike skidanja amalgamske plombe, koja ograničava oslobađanje živinih para.

Naša ordinacija preporučuje, prilikom sanacije amalgamskih plombi uzimanje na sedam dana prije i sedam dana poslije preparate kao dodatak prehrani i to:

  • Vitamin C kiselinski neutralan
  • Selen
  • Vitamin E

Sve su to jaki antioksidanti koji pomažu u zaštiti vaših ćelija.  Kod nekih izuzetno osjetljivih pacijenata, prilikom zamjene amalgamskih plombi, najbolje je da se urade ispuni na bazi glas jonomera, koji bi stajali godinu dana, kao privremeno rješenje. Nakon toga se uradi kompozitni ispun, s tim da kao podloga ostane dio glas jonomera.

Iz dugogodišnje prakse, mogu reći da su kompozitni materijali toliko napredovali da je uvijek prvi izbor u radu. Kako sam dugo godina radio u Skandinaviji, imao sam sreće da radim u dvije holističke klinike, koje su posebnu pažnju posvećivale zamjeni starih amalgamskih ispuna uz maksimalnu zaštitu, kako pacijenata, tako i nas samih, uz sve ostale stomatološke usluge. Mnogi koji su zamjenili stare amalgame, osjetili su pozitivnu promjenu u smislu poboljšanja kvaliteta života. Kao zaključak, razmislite sta imate u ustima. Jedno je naša preporuka, a na svakom od nas je da izabere ono što misli da je ispravno.

Komentariši