Dr Meliha Subašić Jahić: Dobrog stomatologa karakteriše mnogo osobina, ali po meni je najvažnije da posjeduje stručnost, empatiju i odlične komunikacione vještine.

Doktorica stomatologije, Meliha Subašić Jahić, rođena je u Gradačcu 1997. godine te je tu završila osnovno i srednjoškolsko obrazovanje.  Svoje profesionalno oblikovanje započinje upisom srednje medicinske škole, a nakon maturiranja 2016. godine, dolazi u Sarajevo na studije Univerziteta u Sarajevu Stomatološkog fakulteta sa klinikama. Tokom studija, uporedo sa nastavnim planom i programom, obavljala je ferijalnu praksu u DZ Stari Grad i DZ Omer Maslić u Novom Sarajevu, a u septembru 2022. diplomira na temu  Bioaktivni dentalni kompoziti”. Nakon diplomiranja, počela je volontirati u jednoj privatnoj stomatološkoj ordinaciji u Gradačcu, no ubrzo dobija ponudu za zaposlenje u PSO dr. Brodlić u Sarajevu, te je tu od aprila 2023. do danas. U nastavku donosimo intervju sa Dr. Subašić Jahić.

Da li je stomatologija bila prva ljubav?

Ne, stomatologija nije bila moja prva ljubav, prva ljubav je bila medicina, međutim tokom srednje škole počela se javljati ljubav prema stomatologiji, a ključnu ulogu da se umjesto medicinskog odlučim za stomatološki fakultet odigrao je moj brat koji mi je pružio najveću podršku u tome i veoma sam mu zahvalna na tome. Kroz studij i godine truda i rada ta ljubav je rasla, a ja sam postala svjesna njene važnosti u općem zdravlju pacijenata.

Prema vašem mišljenju koje su odlike dobrog stomatologa?

Dobrog stomatologa karakteriše mnogo osobina, ali po meni je najvažnije da posjeduje stručnost, empatiju i odlične komunikacione vještine. Također, važno je da bude strpljiv i sposoban da stvara prijatnu atmosferu.

Za mnoge pacijente posjeta stomatologu je izuzetno stresna. Koliko je strano za stomatologe kada osjete strah kod pacijenata?

Strah pacijenata prilikom posjete stomatologu je vrlo česta pojava. Kao stomatolog, svjesna sam da mnogi ljudi osjećaju anksioznost u ovakvim situacijama te je stoga važno da razumijemo njihove osjećaje i pristupimo im s pažnjom i razumijevanjem.

Kako prevazići takve situacije?

Problem straha kod pacijenata rješavaju se primarno razgovorom, objašnjavanjem tretmana koji ćemo raditi i svakog postupka prilikom tretmana. Pacijentima je uglavnom to dovoljno da se opuste i steknu povjerenje međutim kod pacijenata sa izraženom dentofobijom moguće je ordiniranje sedativa, a sve u cilju postizanja oralnog zdravlja pacijenta.

Recite nam iz Vaše dosadašnje prakse koliko to roditelji sa naših prostora vode brigu o dječjim zubima i da li bi se to trebalo podići na viši nivo?

Na osnovu dosadašnjeg iskustva mogu reći da bi dentalna higijena kod djece mogla biti na boljem nivou. Po ovom pitanju mislim da je neophodno podizanje svijesti o oralnom zdravlju generalno u društvu, a posebno kod roditelja male djece jer dosta bolesti zuba i desni počinje upravo u najranijoj dobi stoga se savjetuju posjete stomatologu već u prvoj godini života djeteta.

Da li redovno učestvujete u dodatnim obukama i seminarima kako biste unapredili svoje vještine i znanje?Dodatno edukovanje smatram veoma važnim te sam redovan učesnik seminara i edukacija. Stomatologija je jako mlada grana i veoma brzo se razvija te je stoga bitno biti u toku sa novim trendovima i tehnikama te njihovom primjenom u praksi. Dodatnim obrazovanjem želim poboljšati tretmane koje pružam pacijentima, kako bi oni bili efikasniji, brži ali prije svega i bezbolniji za pacijente.

Za kraj koja je vaša poruka pacijentima.

Moja poruka pacijentima je da ne zanemaruju zdravlje svojih zuba i da redovno dolaze na preglede. Preventiva je ključna za očuvanje dentalnog zdravlja, a redovni pregledi pomažu u pravovremenom otkrivanju i rješavanju potencijalnih problema. Također, važno je da se svakodnevno brinu o higijeni zuba i da budu svjesni kako njihov pristup dentalnom zdravlju može uticati na opće zdravlje. Briga o zubima je investicija u vlastito zdravlje i samopouzdanje, a to se uvijek isplati.

 

Komentariši