Biografija: dr.sc. Natalija Prica, dr.med.dent, rođena je 1988. godine u Zagrebu gdje je završila osnovnu i srednju školu. Nakon toga upisala je Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu na kojem je diplomirala 2013. godine. Tijekom 5. godine fakulteta postala je Miss Universe Hrvatske 2011. godine, a kao glavnu nagradu dobila stipendiju na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta (ZŠEM) u vrijednosti od 20 tisuća eura. Tijekom 6. godine studija bila je nominirana za Rektorovu nagradu za najbolji znanstveno-istraživački rad s temom „Procjena estetskih karakteristika zuba i okolnih anatomskih struktura“. Nakon diplomiranja na Stomatološkom fakultetu 2013. godine, upisuje General MBA smjer na ZŠEM-u. U januaru 2014. godine započinje s predavanjima na ZŠEM-u te polaže 5 predmeta razlike koji su bili uvjet za upisivanje MBA programa (Osnove ekonomije, Osnove marketinga, Osnove računovodstva, Osnove financija, Osnove menadžmenta). Prvi semestar završava uspješno, a potom odlazi na međunarodnu studentsku razmjenu u Montreal, Kanada, na sveučilište UQAM (Université du Québec à Montréal), gdje polaže predmete iz područja menadžmenta. Nakon povratka sa studentske razmjene, polaže stručni ispit u februaru 2015. godine. U martu 2015. godine započinje raditi u Domu zdravlja Centar gdje ostaje do marta 2018. godine. U februaru 2017. godine diplomira na ZŠEM-u s temom diplomskog rada „Marketinški plan za polikliniku Medilex“, gdje je detaljno obradila strategiju i marketinški plan osnivanja buduće polivalentne poliklinike. Tijekom studiranja na ZŠEM-u, prevela je knjigu Upravljanje projektom autora Garyja R. Heerkensa s engleskog na hrvatski jezik. U oktobru 2017. godine upisuje poslijediplomski doktorski studij na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U novembru 2017. godine pozvana je kao gost predavač na BIT’s 4th Annual World Congress of Oral and Dental Medicine u Singapuru, gdje je održala predavanje na temu „Procjena estetskih karakteristika zuba i okolnih anatomskih struktura“.
U aprilu 2021. godine polaže specijalistički ispit iz ortodoncije, a u oktobru 2022. godine brani doktorsku disertaciju i stječe titulu doktorice znanosti (dr. sc.). Aktivno se služi engleskim i njemačkim jezikom, a pasivno francuskim. Autorica je i koautorica nekoliko znanstvenih i stručnih radova te redovito sudjeluje na znanstvenim i stručnim kongresima u Hrvatskoj i inozemstvu. Trenutno radi kao specijalistica ortodoncije u Stomatološkoj poliklinici u Zagrebu. Bila je zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, a ujedno predsjednica Odbora za mladež, članica Odbora za mandatno povjerenstvo i članica Odbora za predstavke i pritužbe koji su u sklopu Gradske skupštine. Također je članica Stručnog vijeća Hrvatske komore dentalne medicine. Od rujna 2023. godine članica je Rotary kluba Zagreb Zrinjevac.
PIŠE: dr.sc. Natalija Prica, dr.med.dent
Gotovo svakodnevno čujem pitanje kada je pravo vrijeme za prvi ortodontski pregled i koja je procedura. Prvi ortodontski pregled bi trebao biti između 7. i 8. godine djetetova života, jer se pojava određene anomalije može vidjeti već tada. Primarni doktor dentalne medicine na redovitim kontrolnim pregledima zna prepoznati anomaliju koja može biti prisutna već u ranoj mješovitoj denticiji i nakon toga je potrebno roditelja i dijete, educirati o daljnjoj proceduri. Kako bi prvi pregled kod specijalista ortodoncije bio cjelokupan, nužno je donijeti svu potrebnu dokumentaciju. Na pregledu kod ortodonta radi se klinički pregled koji uključuje ekstraoralni i intraoralni pregled pacijenta. Obavezno je donijeti sliku ortopantomograma jer prikazuje sve anatomske strukture kao i prisutne mliječne i trajne zube koji su već vidljivi u usnoj šupljni, a pregledom ortopantomograma utvrđuje se i postoje li zameci svih trajnih zuba, u kakvom položaju se oni nalaze te pojava hipodoncije, hiperdoncije, retiniranih i/ili impaktiranih zuba. Na pregledu je važno naglasiti ako je dijete imalo neku traumu zuba i kojeg, te kako je ona zbrinuta. Ono što je važno je razlog dolaska pacijenta i njegova motivacija, koja može biti eksterna, najčešće od strane roditelja, ili interna, od strane samog pacijenta. Motivacija pacijenta je ključna i korelira sa uspjehom ortodontske terapije. Prilikom uzimanja anamneze od pacijenta, važno je utvrditi postoji li pozitivna ili negativna ortodontska anamenza, odnosno je li pacijent već nosio ortodontski aparat i koji, mobilni ili fiksni. Uredna oralna higijena i zdravi ili sanirani zubi su glavni preduvjet za dobivanje uputnice za odlazak specijalistu ortodoncije. Nažalost, često puta se događa da pacijenti dolaze sa nesaniranim zubima i vrlo lošom oralnom higijenom i nakon toga su od strane specijalista ortodoncije vraćeni primarnom doktoru dentalne medicine na sanaciju zuba, čime se gubi vrijeme i produžuje čekanje na početak terapije mobilnom i/ili fiksnom ortodontskom napravom.
Kod prvog ortodontskog pregleda, ukoliko postoji indikacija za ortodontskom terapijom daju se upute za dalje. Važno je naglasiti kako je ortodontska terapija jedan dugotrajan proces jer se zubi ne ispravljaju preko noći. Slika ortopantomograma, koju pacijent treba donijeti već na prvi pregled kod specijalista ortodoncije, prikazuje međusobni odnos i položaj zuba i zubnih korijenova, parodontne i koštane strukture. S obzirom da zdravstveni sustav definira određene anomalije koje je potrebno liječiti, kao što su: distopija zuba, povećani pregiz, duboki zagriz sa ili bez dodira nepca, obrnuti pregriz sa ili bez funkcijskih smetnji, hipodoncija, hiperdoncija, križni zagriz, škarasti zagriz, otvoreni zagriz, impaktirani zubi, ankiloza, rascjepi i druge kraniofacijalne anomalije, potrebno je pacijenta uputiti na specijalistički pregled dovoljno rano kako bi se utvrdilo postoji li neka od ovih anomalija.
Praćenje rasta i razvoja djeteta važno je za ortodonta i planiranje njegove terapije, stoga je dijete ponekad u praćenju nekoliko godina dok specijalist ortodoncije ne odluči kada je pravo vrijeme za početak ortodontske terapije. Kod određenih anomalija kao što su progenije i rascjepi, ortodontska terapija nije jedini oblik liječenja, nego se primjenjuje interdisciplinarni pristup. Uspjeh ortodontske terapije ovisi o suradnji između pacijenta i ortodonta. Redoviti dolasci na kontrolne preglede su obavezni, kao i redovito održavanje oralne higijene prema uputama ortodonta. Ono što se ne smije zaboraviti su redoviti kontrolni pregledi kod svog primanog doktora dentalne medicine tijekom cijele ortodontske terapije jer samo zajedničkim radom i trudom možemo postići odlične rezultate.