Promjene u ustima trudnice uglavnom su posljedica djelovanja hormona estrogena i progesterona.
Milana Mitrović je rođena 10.12.1990.godine u Mrkonjić Gradu. Završila srednju Medicinsku školu u Banjaluci, smjer Zubno-Stomatološki tehničari a kasnije i Medicinski fakultet u Banja Luci smjer stomatologija. Trenutno pohađa specijalizaciju iz ortopedije vilica na Dentalnoj klinici u Banjaluci. Zaposlena u Domu zdravlja:” Dr Jovan Rašković” od 2016.godine kao dr stomatologije. Empatična, komunikativna, odgovorna i kolegijalna. Milana je supruga i majka dvoje djece Tadije i Uroša. Sa dr Mitrović smo razgovara o oralnom zdravlju tokom trudnoće i u nastavku vam donosimo intervju.
Koje su specifične potrebe trudnica kada je u pitanju oralno zdravlje?
Specifične potrebe trudnica kada je u pitanju oralno zdravlje jesu takve da one moraju biti edukovane da se embrionalni razvoj zuba odvija u ranoj fazi trudnoće da će zdravlje trudnica i stanje njene usne šupljine snažno uticati na zdravlje djeteta jer je prenos kariogenih bakterija vertikalan. Svaka trudnica bi trebala biti edukovana o pravilnoj ishrani i higijeni usne šupljine, kao i redovnim preventivnim pregledima.Takođe trudnice bi trebalo i uputiti kako se brine o oralnom zdravlju njenog djeteta nakon rodjenja.
Da li je važno i bezbijedno ići na redovne stomatološke preglede tokom trudnoće?
Naravno da jeste. Svaki ginekolog nakon što ustanovi trudnoću kod pacijentkinje bi trebao biti u obavezi da je uputi kod ordinirajućeg stomatologa radi pregleda i sprovođenja stomatoloških intervencija ukoliko za tim ima potrebe.
Postoje li specifične preporuke u vezi sa stomatološkim tretmanima tokom trudnoće? Šta se smije,a šta ne smije raditi?
Postoje mnoge barijere zbog kojih trudnica neće potražiti pomoć od strane stomatologa, a neke od njih su nedostatak znanja, negativna prijašnja iskustva i uvjerenje da će se nešto dogoditi djetetu, što naravno nije istina. Obično kažem trudnicama da više štete svom plodu jer trpe bol i prisustvo npr.gangrenoznih zuba u usnoj šupljini nego sama intervencija. Ukoliko se pacijentkinja ne javlja sa bolom moja praksa je da u prvom trimestru radim preventivu parodontitisa,edukaciju i uzimanje statusa. U drugom trimestru radim ostale sanacije,popravke zuba,endodontski tretman ukoliko je potreban. Treći trimestar je obično najbezbjedniji za rad. Anastetik je dozvoljen u trudnoći tj. naravno ako trudnica nema alergije na isti.
Kakve promjene u ustima trudnice mogu nastati tokom trudnoće? Da li su to nešto što treba posebno pratiti?
Promjene u ustima trudnice uglavnom su posljedica djelovanja hormona estrogena i progesterona. To su najčešće gingivitis, parodontitis, karijesne erozije i često zna da se javi granuloma pyogenicum, odnosno prevedeno na naš jezik, trudnički granulom. On se najčešće javlja u interdentalnom prostoru gornjih prednjih zuba i moze da krvari tokom obavljanja oralne higijene. To je benigna izraslina koja spontano prolazi nakon poroda mada ukoliko bude bolna i stvara nelagodu moze se takodje bezbjedno ukloniti i za vrijeme trudnoće.
Kako hormonske promjene tokom trudnoće utiču na zdravlje zuba i desni? Da li postoji veći rizik od bolesti desni ili karijesa tokom ovog perioda?
Kao što sam već naglasila dolazi do nekih promjena usljed djelovanja hormona estrogena i progesterona ali nije tačna činjenica kad dodju pacijentkinje i kazu:” Da su sve zube izgubile u trudnoći jer je beba izvukla sav kalcijum iz njenih zuba” Može se javiti gingivitis u zadnja dva trimestra zbog uticaja hormona. Parodontitis se ne javlja u trudnoći vec samo pogoršava, ako bude prisutan prije. Karijes, kojem prethodi erozija zuba češće se pojavljuje u trudnoći kao posljedica kiselosti sredine koja omogućava razmnožavanje patogenih bakterija zbog povraćanja i nedovoljne higijene, te konzumiranje hrane koja je bogata šećerima.
Koje su najčešće stomatološke komplikacija koje trudnice mogu doživiti? Kako ih prevazići ili spriječiti?
Najčešća komplikacija koja se može javiti jeste kolaps a on se najčešće javlja u drugom i trećem trimestru. Nastaje kao posljedica straha kod trudnice i pritiska uterusa na v. cavu inferior. Prevencija je stavljanje trudnice u odgovrajući polžaj tokom intervencije.
Postoji li vrijeme tokom trudnoće kada bi trudnice trebalo da izbjegavaju odredjene stomatološke tretmane?
Ne postoji. Već sam navela koje bi bile preporuke za obavljanje intervencija tokom trimestara.Jedino ukoliko postoji potreba za uzimanjem antibiotika treba se konsultovati ginekolog radi saglasnosti zbog uzimanja.
Koji su simptomi koji mogu ukazivati na ozbiljan problem sa zubima ili desnima tokom trudnoće i kada je neophodno odmah posjetiti stomatologa?
Ozbiljni simptomi jesu bol zuba, otok, krvarenje iz desni i ukoliko dodje do klimanja zuba.
Koliko je vazna pravilna ishrana i unos kalcijuma u održavanju zdravih zuba tokom trudnoće?
Pravila ishrana je jedan od najvažnijih faktora pravilnog rasta i razvoja svih organskih sistema pa tako i zuba. Svaka trudnica moja imati u svojoj ishrani zastupljene hranjive materije kao što su bjelančevine,ugljenihidrati,masti,vitamin I minerali.Ishrana trudnice direktno utiče i na zdravlje usne šupljine djeteta.Za pravilan razvoj zuba najvažniji su kalcijum,fosfor i fluor.Nedostatak kalcijuma posebno pogađa dentin,jer je kalcijum njegov najvažniji dio zbog čega zubi postaju porozni i lomljivi.
Koje bi preporuke dali trudnicama za održavanje zdravlja svoji zuba i desni nakon što se porode?
Preporuke su iste kao i kod svih pacijenata. Pravilna i raznovrsna ishrana. Pravilno održavanje oralne higijene uz upotrebu zubne četkice,paste,interdentalnih četkica i zubnog konca. Redovne posjete stomatologu jer kao što i same trudnice znaju:”Bolje spriječiti nego liječiti”