Doktor stomatologije Nemanja Suvajac rođen je u Tesliću 22.02.1987. god. Završio srednju medicinsku školu u Doboju. Stomatološki fakultet završio u Banjaluci, a zatim proveo 5 godina zaposlen u stomatološkoj ambulanti u Tesliću. Pohađao više kurseva i edukacija iz oblasti stomatološke protetike i mašinske endodoncije . Trenutno zaposlen u stomatološkoj laboratoriji „Full Dent“ kao kontrolor proizvodnje, te vrši dodatnu obuku iz stomatološke protetike. Oženjen, otac dva dječaka. U nastavku vam donosimo naš razgovor sa dr Nemanjom.
Šta mislite o trenutnim trendovima u stomatologiji? Da li postoje neke nove tehnologije ili tehnike koje su značajno promijenile način liječenja pacijenata?
Smatram da je pojava edukacija iz raznih oblasti tokom poslednjih godina doprinijela širenju znanja, usavršavanju tehnika rada kao i upoznavanju sa novim svjetskim trendovima. Što se tiče novih tehnologija koje se koriste izdvojio bih intraoralni skener, koji se najčešće koristi u stomatološkoj protetici i implantologiji i uveliko olakšava proces dobijanja otiska u odnosu na stare metode. Omogućava bolju saradnju sa pacijentom, a takođe i sa protetskom tehnikom, što ubrzava sam proces izrade radova i doprinosi postizanju boljih rezultata.
Koji su najčešći problemi sa kojima se susrećete u svakodnevnom radu i kako ih rješavate?
Jedan od najvećih problema je što, nažalost, dosta pacijenta ne shvata svoje tegobe ozbiljno te dolazi stomatologu kada problem postane već veliki i težak za rješavanje. Takođe često pacijenti imaju prevelika očekivanja što se tiče rezultata, tako da mislim da je važno sa pacijentima uvijek otvoreno razgovarati i upoznati ih sa realnim mogućnostima.
Koji su najvažniji savjeti koje biste dali svojim pacijentima kada je u pitanju prevencija stomatoloških problema?
Uz adekvatno održavanje oralne higijene, pacijente uvijek savjetujem da redovno dolaze na kontrolne preglede, kako bi probleme mogli primijetiti u samom nastanku te reagovati na vrijeme.
Kakav je vaš pristup pacijentima? Kako se trudite da ih opustite i smanjite strah od stomatoloških tretmana?
Trudim se da svakog pacijenta prije početka rada upoznam sa problematikom, kao i procedurama koje će se obavljati. Prilikom razgovora sa pacijentom pričam jezikom razumljivim pacijentu, a ne stručnom terminologijom, koja često može dodatno uplašiti pacijenta. Kada su pacijenti djeca uvijek savjetujemo da roditelj bude prisutan, pokažemo im neke od instrumenata i objasnimo im kroz jednostavne primjere šta ćemo raditi.
Postoji li neki specifičan slučaj ili pacijent koji vam je bio posebno izazovan ili nezaboravan?
Veliki broj pacijenata mi je ostao u sjećanju. Neki po svojoj saradljivosti ili odličnim rezultatima, a neki kao dio komplikacija u protetici ili endodonciji, ali jedan slučaj bih mogao izdvojiti kao najupečatljiviji. Prilikom vađenja zuba u gornjoj vilici, koje je bilo komplikovano i prilično teško išlo, odlučio sam da napravimo pauzu kako bi se pacijentkinja odmorila. Pacijentkinja je pokušala da zatvori usta, ali nije uspjela. Nažalost došlo je do obostranog iščašenja temporomandibularna zgloba. Uspio sam da ostanem pribran i odmah sam kontaktirao iskusnog kolegu ortodonta, koji mi je objasnio na koji način bih mogao da vratim zglobove na mjesto, što mi je, srećom, i uspjelo iz prvog pokušaja, tako da pacijentkinja nije morala biti upućena na viši nivo.
Kako vidite budućnost stomatologije? Da li mislite da će biti većih promjena u pristupu liječenju ili tehnologiji u narednim godinama?
Smatram da je u godinama iza nas već došlo do velikog napretka u stomatologiji sa pojavom tehnologija kao što je intraoralni skener, kojeg sam već spominjao, zatim pojavom mašinske endodoncije koja je dosta efikasnija u odnosu na klasičnu. Takođe došlo je do razvoja novih vrsta ortodontskih pomagala, upotrebe novih i boljih materijala, kao i instrumenata, kao i brzog razvoja estetske stomatologije. Mislim da će u budućem periodu, sa razvojem tehnologije doći do dodatnog usavršavanja svega nabrojanog, kao i pojave novih tehnika i tehnologija u stomatologiji i da je jako važna stalna edukacija i upoznavanje sa novim trendovima.
Kakve promjene u životnim navikama ili ishrani smatrate ključnim za održavanje zdravlja zuba tokom života?
Što se tiče životnih navika i ishrane, naročito kod djece, ključno je smanjenje unosa šećera, gaziranih pića i tjestastih proizvoda. U ishrani bi trebala više biti zastupljena čvrsta hrana, svježe voće i povrće, kako bi se doprinijelo razvoju vilica i zuba te obezbijedio adekvatan unos minerala i vitamina.
Na kraju, šta mislite da je najvažniji aspekt kada pacijent bira svog stomatologa?
Kao što smo svi različiti kao osobe, tako su i stomatolozi različiti u pristupu i radu sa pacijentima. Važno je da pacijenti odaberu stomatologa kojeg smatraju pouzdanim i kojem vjeruju. Neki pacijenti se osjećaju smirenije i bezbjednije kada stomatolog ima ozbiljan i profesionalan odnos pri radu, dok drugima više prija opuštenija atmosfera sa razgovorom i ponekom šalom koja će ih opustiti i smiriti.
LINK ZA INSTAGRAM: https://www.instagram.com/dr_nemanjasuvajac/