Redovni stomatološki pregledi ne samo da efikasno liječe strah nego i omogućuju rano otkrivanje oralnih problema
Piše: dr stomatologije Tea Lončar Ban
Biografija: Tea Lončar Ban rođena je 1986.godine u Posušju. Diplomirala je na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu i stekla zvanje doktora stomatologije. U periodu nakon diplomiranja kontinuirano usavršava i obogaćuje svoje znanje i kliničke vještine sudjelovanjem na raznim stomatološkim edukacijama i radom u privatnim stomatološkim klinikama. Susretljivost i nesebično mentorstvo starijih kolega je uvelike doprinijelo osjećaju sposobnosti da se sama nosi s izazovima koje nosi njeno područje rada te 2023.god pokreće svoju privatnu stomatološku ordinaciju pod nazivom TiM Smile u Kreševu.
Za očuvanje oralnog zdravlja od velike je važnosti prevencija odnosno redovna i stalna briga. Preventiva stomatologija ja usmjerena na liječenje ranih znakova bolesti i sprječavanje njihovog širenja. Da bi to bilo ostvarivo potrebna je redovna suradnja pacijenta i stomatologa . Prvenstveno razvoj povjerenja a zatim redovni pregledi omogućuju nam da prepoznamo i saniramo bolesti usta prije nego naprave veliku štetu. U nastavku o ovoj temi piše dr stomatologije Tea Lončar Ban.
Dentalni strah i važnost redovnih pregleda kod djece:
Uvođenje redovnih stomatoloških pregleda kod djece predstavlja ključni korak u očuvanju oralnog zdravlja tijekom cijelog života. Dentalni strah je jedan od najizraženijih strahova s najvećom stopom proširenosti među predškolskom djecom. Tretiranje straha je najefikasnije kod djece do 10 godina starosti .
Redovni stomatološki pregledi ne samo da efikasno liječe strah nego i omogućuju rano otkrivanje oralnih problema i procjenu karijes rizika te blagovremeno pružanje uputa za pravilno četkanje i upotrebu zubnog konca.
Učenje djece da pravilno brinu o svojim ustima i zubima u ranoj dobi razvija navike koje će trajati cijeli život. Pozitivno iskustvo smanjuje strah od stomatologa i potiče na redovne preglede u budućnosti. Također omogućavaju roditeljima da se educiraju o pravilnoj oralnoj njezi svoje djece. Jako je bitno podići svijest roditelja da prvi odlazak stomatologu bude na redovni pregled a ne kod zubobolje.
Redovni pregledi kod djece stvaraju temelj za zdrav osmijeh.
Kamenac i značaj redovnih pregleda:
Jedna od bitnijih preventivnih mjera je ultrazvučno uklanjanje tvrdih zubnih naslaga to jest kamenca. Preporuka je da se radi na redovnim kontrolama svako 6 mjeseci. Nastanak tvrdih zubnih naslaga prolazi kroz određene faze za koje je potrebno određeno vrijeme. Prva faza je nakupljanje mekih zubnih naslaga- plaka koji se stalno formira na površini zuba pod utjecajem hrane, bakterija, pljuvačke…Ako se plak ne ukloni četkanjem i zubnim koncem dolazi do njegove mineralizacije i nastanka tvrdih zubnih naslaga koje se više ne mogu ukloniti četkanjem. S vremenom postaje sve tvrđi i veći i potrebno je profesionalno čišćenje zubnih naslaga. U koliko se ne ukloni na vrijeme izaziva iritaciju desni , upalu gingive, povlačenje zubnoga mesa i u konačnici može izazvati i gubitak zuba.
Značaj redovnih pregleda kod prevencije karijesa:
Karijes također ne nastaje preko noći. I on prolazi kroz određene faze. U prvoj fazi nastanka karijesa možda uopće nećete imati simptome. Kako propadanje napreduje može izazvati simptome poput :
- osjetljivosti zuba
- blaga do oštra bol kada jedete ili pijete nešto slatko, vruće ili hladno
- vidljive rupice ili jamice na zubima
- smeđe, crne ili bijele mrlje na površini zuba
- bol na zagriz…
A kako sve kreće? Od plaka, naslaga koje ne očetkamo dobro. S vremenom kiseline iz plaka uklanjaju minerale iz cakline zuba ( površinski sloj zuba) i uzrokuju sitne rupe, otvore na površini zuba – prva faza karijesa. Bakterije i kiseline nastavljaju svoj put prema dentinu ( sloj zuba ispod površine) u kojem se nalaze kanalići izravno povezani s pulpom zuba to jest zubnim živcem. Dolazi do upale pulpe, reverzibilni ili ireverzibilni pulpitisa, nesnosnih bolova i dugotrajnih liječenja. Kroz pulpu i korijen nastavlja se širenje na okolne strukture zuba, nastanka otoka, cisti, granuloma…
Na redovnim pregledima stomatolog radi kontrolu i postojećih zubnih ispuna – plombi. Plombe , kao i sve drugo, stare. S vremenom mogu oslabiti, odlomiti se ili razviti hrapave rubove. To su predilekciona mjesta za nakupljanje plaka te prodor bakterija u dublje strukture zuba i nastanak sekundarnog karijesa.
Značaj redovnih pregleda kod parodontalnih bolesti:
Uz karijes najrasprostranjenije bolesti zuba su parodontalne bolesti o kojima većina pacijenata malo zna pa je i prevencija njihovog nastanka slaba.
Upalne promjene zubnoga mesa ( gingive) označavamo kao gingivitis a ako bolest zahvati alveolarnu kost onda govorimo o parodontitisu. Povlačenje gingive bez upale nazivamo recesija gingive.
Čimbenici koji pospješuju razvoj tih bolesti uglavnom oni koji izazivaju iritaciju gingive kao što su plak, kamenac, zaostala hrana, loši dentalni nadomjesci, neadekvatni rubovi ispuna… Ako se bilo koji od ovih čimbenika na vrijeme ne otkrije i otkloni dolazi do nastanka parodontalnih džepova( bol, krvarenje, gnojni sekret…) prolaska bakterija u potporna tkiva te posljedično klimavosti i u konačnosti gubitaka zuba.
Značaj redovnih pregleda u trudnoći:
Razdoblje trudnoće sa sobom donosi velike promjene u tijelu buduće majke. Iako trudnoća direktno ne dovodi do gubitka zuba, hormonalne promjene i promjene u životnim navikama mogu dovesti do pogoršanja oralnog zdravlja trudnica. Često dolazi do povećanog nakupljanja zubnog plaka, kamenca a samim tim i česte upale desni. Redovnim pregledima svaka 3 mjeseca bezbrižno ćete se osmjehivati stvarajući najljepše uspomene s vašom bebom.
Fokusi (žarišta) su ograničeni dio tkiva ispunjen mikrobima. Iz njega bakterije mogu dospjeti u krvotok i limfne sudove i izazvati oboljenja udaljenih organa. Takva žarišta mogu se javiti po cijelom organizmu ali se usna duplja smatra mjestom gdje se najčešće javljaju. Jako je bitno podizati svijest o vezi između oralnog zdravlja i općeg zdravlja tijela a upravo su redovni stomatološki pregledi prvi korak prema tom cilju i očuvanju općeg zdravlja.