Piše: Dr. Admir Lokvančić
Biografija: Dr. Admir Lokvančić je diplomirao na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2006. godine. Trenutno je zaposlen u poliklinici Dental Aesthetics Centar u Kiseljaku, gdje se svakodnevno posvećuje pružanju vrhunske dentalne usluge. Osim dugogodišnje stomatološke prakse, ima bogato iskustvo u menadzmentu, marketingu i upravljanju ljudskim resursima, što mu omogućava holistički pristup radu i kvalitetnu komunikaciju s pacijentima i saradnicima.
Bijele promjene na zubima predstavljaju čest i složen problem sa kojim se stručnjaci dentalne medicine svakodnevno suočavaju. Izazovi sežu od prepoznavanja i dijagnostike, razumijevanja uzroka i na koncu pronalaženja optimalnog rješenja. S druge strane se nalaze pacijenti koji ovaj problem često doživljavaju kao izvor nelagode i, za većinu njih, izuzetan estetski problem. Bilo bi od koristi odmah na početku teksta napraviti distinkciju izmedju bijelih promjena kao pojava različite etiologije i “bijelih mrlja” koje predstavljaju početni stadij razvoja karijesa. S obzirom da je ovaj časopis namjenjen širokom auditoriju, cilj je obuhvatiti ovu temu iz oba ugla – pružajući pacijentima jasno objašnjenje problema i dostupnih opcija liječenja, a stručnom auditoriju precizne smjernice za prepoznavanje i tretman.
Etiološka/uzročna raznolikost kao izazov
Bijele promjene na zubima predstavljaju klinički fenomen s raličitim uzrocima, što dijagnostiku i terapiju čini značajno složenijim. Svaki uzrok nosi specifične karakteristike i zahtijeva individualiziran pristup kako bi se osigurala optimalna terapija i zadovoljavajući estetski rezultat.
Bijele promjene na zubima mogu nastati kao posljedica:
- Demineralizacije, koji je jedan od najčešćih uzroka bijelih promjena, a javlja se kada površina zuba gubi minerale zbog nakupljanja plaka i kiseline (često ortodonstski pacijenti)
- Razvojne hipomineralizacije, kao problema koji je povezana s razvojnim poremećajima zuba poput molarno-incizivne hipomineralizacije (MIH)
- Dentalne fluoroze, koja nastaje zbog prekomjernog unosa fluora tokom razvoja zuba a koji može rezultirati blagim ili izraženim bijelim, pa čak i smećkastim promjenama u težim slučajevima.
Za pacijente je važno razumjeti da bijele promjene na zubima nisu uvijek znak “bolesti”, već odraz različitih procesa koji se mogu odvijati na nivou zuba. Saradnja sa stomatologom, redovne kontrole I pridržavanje preporuka igraju ključnu ulogu u rješavanju problema. Na taj način, mi kao terapeuti i naši pacijenti zajedno radimo na očuvanju osmijeha – kako u zdravstvenom, tako i u estetskom smislu.
Estetski imperativ i odabir terapije: između prevencije i intervencije
Pacijenti danas imaju visoka očekivanja kada je u pitanju estetika, što dodatno povećava pritisak na stomatologa u tretmanu ove pojave. Iako promjene često ne uzrokuju funkcionalne probleme, njihova vidljivost, posebno na prednjim zubima, može značajno narušiti samopouzdanje pacijenata. Savremeni trendovi u stomatologiji favorizuju minimalno invazivne metode koje istovremeno osiguravaju estetski prihvatljive rezultate. Takvi tretmani – poput infiltracije smolom (Icon®), mikroabrazije ili direktne restauracije – zahtijevaju visok nivo preciznosti i iskustva.
Kada je odabir tretmana u pitanju, kao terapeuti često dolazimo u dilemu jer se mahom u praksi radi o pacijentima mlađe životne dobi koji nam se javljaju isključivo iz estetskih razloga. Kod takvih pacijenata uvijek težimo sačuvati prirodno zubno tkivo sa minimalno invazivnim metodama težeći održati balans između očuvanja zdravog zubnog tkiva i postizanja željene estetike.
Kako bi ovaj tekst ispunio svoju misiju i bio od što veće pomoći u svakodnevnom radu, mišljenja sam da bi naredne redove bilo korisno posvetiti diferencijalnoj dijagnostici i opisu odgovarajućih terapijskih metoda.
Klinička diferencijalna dijagnostika bijelih promjena na zubima i izbor terapije
Razlikovanje početnih lezija demineralizacije od hipomineralizacije i dentalne fluoroze ključno je za postavljanje ispravne dijagnoze i odabir odgovarajuće terapije. Iako su u svakom slučaju uključene bijele promjene na zubima, one se razlikuju prema uzrocima, izgledu, lokalizaciji i terapijskim pristupima.
1.Početna demineralizacija (“bijela mrlja” kao prva faza karijesa)
Etiologija:
Uzrokovana nakupljanjem plaka I kiselina koje uzrokuju gubitak minerala iz cakline. Najčešće posljedica loše oralne higijene, osobito kod pacijenata s ortodontskim aparatima. Predstavlja jedinu reverzibilnu fazu karijesa.
Klinički izgled:
-Kredasto-bijele mutne mrlje, hrapave površine na palpaciju sondom, postaju izraženije nakon sušenja zuba (suha caklina), često lokalizirane u područjima uz rub gingive, oko ortodontskih bravica ili međuzubnim prostorima. Ovdje trebamo na oprezu kod sondiranja kako ne bismo napravili kavitacije.
Terapijski pristup:
Remineralizacija: Primjena fluoridnih preparata (paste, gelovi, lakovi) za jačanje cakline i smanjenje vidljivosti promjena.
Preparati s kalcijfosfatom (npr. CPP-ACP): Ovi preparati potiču remineralizaciju i smanjuju osjetljivost.
Minimalno invazivne tehnike: Kod promjena koje ne reagiraju na remineralizaciju može se koristiti infiltracija smolom za optičko maskiranje i stabilizaciju strukture zuba.
Edukacija pacijenta: Poboljšanje oralne higijene i promjena prehrambenih navika ključni su za dugoročni uspjeh.
- Razvojna hipomineralizacija (MIH)
Etiologija:
Razvojni poremećaj mineralizacije cakline koji nastaje tokom formiranja zuba. Može biti uzrokovan genetskim faktorima, određenoim bolestima (amelogenesis imperfecta, celijakija) ili nepovoljnim uvjetima tokom djetinjstva.
Klinički izgled:
Nepravilno ograničene bijele, žućkaste ili smeđe promjene, površina može biti glatka ili hrapava, ovisno o težini hipomineralizacije, najčešće zahvaća prve trajne molare i sjekutiće (MIH), često je praćena osjetljivošću zuba na termičke podražaje.
Terapijski pristup:
Fluoridni i remineralizirajući preparati: kod blagih slučajeva za jačanje preostale cakline i smanjenje osjetljivosti.
Minimalno invazivne tehnike: Kod blažih promjena moguće je koristiti infiltraciju smolom ili mikroabraziju za poboljšanje estetike.
Restorativni zahvati: kompozitni ispuni, ljuskice ili krunice za obnavljanje funkcije i estetike
Preventivne mjere: Redovne kontrole i preventivni tretmani za daljnja oštećenja
- Dentalna fluoroza
Etiologija:
Nastaje zbog prekomjerne izloženosti fluoru tokom razvoja zuba, najčešće zbog visokog unosa fluora iz vode ili proizvoda za oralnu higijenu kod djece.
Klinički izgled:
Simetrične bijele promjene na više zuba (npr. gornji sjekutići), površina cakline je glatka, kod blažih oblika promjene su bijele i diskretne, kod težih oblika smeđe i praćene udubljenjima, najčešće zahvaća trajne sjekutiće i molare
Terapijski pristup:
Blagi slučajevi: Mikroabrazija ili hemijsko-poliranje za uklanjanje površinskih promjena.
Teži slučajevi: Restorativne tehnike, kompozitni ispuni, ljuskice ili krunice.
Estetska korekcija: moguće je koristiti infiltraciju smolom za optičko smanjenje vidljivosti promjena.
Preventivne mjere: Kontrola unosa fluora kod mlađe populacije i edukacija roditelja
Iskustva i metode iz svakodnevne prakse
U našoj svakodnevnoj praksi u Dental Aesthetics Centru, često se susrećemo s pacijentima koji imaju ovaj problem i traže rješenje koje je efiksano, a istovremeno minimalno invazivno. Jedna od metoda koja se istaknula po svojoj efikasnosti i sigurnosti je infiltracijska tehnika (Icon®) koju koristimo kao standard u tretmanu ovih estetskih nepravilnosti.
Prikaz slučaja: Uklanjanje bijelih promjena – slučaj dentalne fluoroze
Pacijentica: H.A., rođena 1997. godište.
Razlog dolaska: Pacijentica se javila s estetskim problemom bijelih promjena na gornjim centralnim sjekutićima obostrano, prisutnim od nicanja stalnih zuba. Njena glavna želja bila je uklanjanje promjena kako bi se poboljšao izgled zuba.
Klinički nalaz:
- Bijele promjene lokalizirane na gornjim centralnim sjekutićima obostrano
- Površina cakline intaktna, bez znakova demineralizacije ili karijesa.
- Promjene su bile jasno vidljive i kontrastne u odnosu na ostatak cakline, što je uzrokovalo značajan estetski problem za pacijenticu.
Dijagnoza:
- Dentalna fluoroza
- Odsustvo sekundarnih promjena (demineralizacija ili erozija) omogućilo je minimalno invazivan tretman.
Plan terapije:
Zbog estetske prirode problema i intaktne cakline, odlučeno je da se primijeni Icon® minimalno invazivna tehnika kako bi se bijele promjene uklonile bez potrebe za brušenjem zuba ili invazivnijim postupcima.
Tok tretmana:
- Priprema zuba: Zubi su temeljito očišćeni kako bi se uklonile naslage i omogućila optimalna primjena preparata.
- Tretman kiselinom: Na zahvaćena područja nanesen je gel na bazi hlorovodične kiseline kako bi se uklonio tanak sloj cakline i otvorile mikropore u kojima se nalaze promjene.
- Nanošenje etanolske komponente: Površina zuba tretirana je etanolom radi dehidracije i vizualizacije potencijalnog konačnog rezultata, kao i za poboljšanje penetracije smole.
- Infiltracija smolom: Na zahvaćena područja nanesena je smola, koja je penetrirala u porozne strukture cakline, popunjavajući nepravilnosti i eliminirajući vizualni kontrast promjena.
- Polimerizacija: Smola je stvrdnuta uz pomoć polimerizacijslkog svjetla, čime se postigla trajna stabilizacija i prirodan izgled zuba.
- Završna obrada: Nakon polimerizacije, zubi su polirani kako bi se postigla glatka i sjajna površina.
*Shodno uputama proizvođaća, koraci 2 i 3 se mogu ponavljati više puta do postizanja željenog rezultata – u prikazanom slučaju koraci su ponovljeni 5 puta nakon čega se dobio željeni rezultat
Rezultat:
- Bijele promjene postale su gotovo nevidljive.
- Zubi su dobili ujednačen i prirodan izgled, bez narušavanja njihove strukture.
- Pacijentica je bila izuzetno zadovoljna rezultatom.
Zaključak:
Ovaj slučaj demonstrira uspješnu primjenu minimalno invazivne tehnike kod pacijentice s dugotrajnim estetskim problemom bijelih promjena. Procedura je omogućila rješenje bez agresivnih intervencija, očuvavši prirodnu strukturu zuba, što je ključno za održavanje dugoročnog oralnog zdravlja i estetike.
Kroz razumijevanje etiologije bijelih promjena, pravovremeno prepoznavanje njihovih različitih oblika i primjenu savremenih minimalno invazivnih tehnika, poput infiltracijskih tretmana, stomatolozi mogu ponuditi efikasna rješenja koja ne samo da poboljšavaju estetski izgled zuba, već i doprinose očuvanju prirodne strukture zuba. Ove metode omogućuju dugoročne rezultate, smanjujući potrebu za invazivnim postupcima pružajući pacijentima sigurnost i zadovoljstvo kao krajnji cilj terapije.