
Povezanost zdravlja usne šupljine i općega zdravlja je mnogostruka i može se sagledati s različitih aspekata. Bolesti usta mogu narušavatiopće zdravlje, ali isto tako, zdravlje usne šupljine može biti narušeno zbog postojanja sistemske bolesti. Gotovo da nema sistemske bolesti koja se ne očituje na zdravlju usne šupljine. Zdrava usna šupljina prekrivena je sluznicom, a na njezinu dnu leži jezik. U posebne koštane pretince gornje i donje čeljusti usađeni su zubi okruženi svijetloružičastim zubnim mesom (gingivom), koje je priraslo dijelom na koštanu podlogu.
Usna je šupljina prema licu omeđena obrazima i usnama koji zbog svog tankog epitelnog pokrivača i dobre prokrvljenosti lako mijenjaju boju pa se moguće promjene u zdravstvenom stanju organizma mogu ponekad očitovati na promjeni boja usnica.
Zdrava sluznica je vlažna, glatka i ružičaste boje, a njena je osnovna zadaća obrana usne šupljine od štetnih utjecaja.
Slina
U usnoj šupljini postoje tri para velikih žlijezda slinovnica: podušna (parotidna), podčeljusna (submandibularna) i podjezična (sublingvalna) žlijezda. Osim njih postoji i mnoštvo malih žlijezda koje su razmještene po cijeloj sluznici usne šupljine. Krov usne šupljine tvori nepce, a sastoji se od dva dijela. Prednje dvije trećine tvori koštano nepce, tvrdo nepce, a pokretna stražnja trećina je meko nepce koje završavaslobodnim rubom prema ždrijelu.Mišići mekog nepca napeti su i zatvaraju ždrijelo prema nosnoj šupljini. Na stražnjoj strani nepca nalazi se resica i po dva nepčana luka na čijim su krajevima nepčani krajnici, nakupine limfnoga tkiva obložene sluznicom
Kakvu će kiselost (pH) imati slina ovisi o prehrambenim i higijenskim navikama te o vrsti oralne flore u ustima. Važna zadaća sline također je i regulacija vode u organizmu. Kada smo žedni luči se manje sline koja tada ima i manju kiselost i obratno. No, količina sline ovisi o dobi i općem zdravlju. Žedan čovjek ima suha usta. Manjak ili nedostatak sline uzrokuje bolesna stanja na sluznici. Nadalje, slina oblaže sluznicu tankim slojem sluzi i tako je štiti i čini glatkom.
Slina služi za ispiranje usne šupljine, a ujedno uništava bakterije i spriječava njihovo razmnožavanje. Slina sadrži imunoglobulin koji pojačava otpornost usne šupljine. U slini bolesnoga čovjeka nalaze se bakterije i virusi, što može biti izvorom zaraze.
Svojstvo sline kao otapala koristi se u primjeni nekih lijekova koji se uzimaju otapanjem ispod jezika i na taj se način unose u organizam (npr. lijek za srce). No, da ne biste uzrokovali neželjene posljedice, pri svakom liječenju treba slijediti liječnikova uputstva.