Herpes simpleks je zarazna bolest koja dovodi do pojave povratnih malih, bolnih, tekućinom ispunjenih mjehura na koži ili sluznicama.
Herpes simplex dovodi do izbijanja (promjena) na koži i sluznicama. Ta izbijanja jenjaju, premda virus ostane u neaktivnom (latentnom) stanju unutar ganglija (skupina tjelešaca živčane stanice) u zaraženom području. S vremena na vrijeme virus se ponovno aktivira i razmnožava, često uzrokujući izbijanja mjehurića na istom mjestu kao i pri prijašnjoj infekciji. Međutim, virus može postojati u koži a da ne uzrokuje očiti mjehurić; virus u takvom stanju može služiti kao izvor zaraze drugih ljudi. Izbijanja mogu izazvati prekomjerna izloženost suncu, vrućica, fizički ili emocionalni stres, potiskivanje (supresija) imunološkog sustava ili neka hrana i lijekovi, ali često su čimbenici poticanja nepoznati.
Prije ponovnog izbijanja herpes simpleksa javljaju se trnjenje, peckanje, nelagoda i svrbež što prethodi mjehurima nekoliko sati pa 2 do 3 dana. Mjehuri okruženi crvenkastim rubom mogu se pojaviti bilo gdje na koži ili sluznicama, ali najčešće u ustima i oko ustiju, na usnama i na spolnim organima. Mjehuri (koji mogu biti bolni) se najčešće oblikuju u grozdove koji se udružuju u velika pojedinačna sjedišta. Nakon nekoliko dana mjehuri se počinju sušiti tvoreći tanku žućkastu krastu i plitke vrijedove. Cijeljenje tipično započinje unutar 1 do 2 tjedna nakon pojave i obično se završi do 21. dana. Međutim, mjehuri u vlažnim područjima tijela katkada sporije zacjeljuju. Ako se izbijanja stalno događaju na istom mjestu ili ako dođe do sekundarne bakterijske infekcije, može doći do ožiljkavanja tkiva.
Može li se liječiti?
Da. Protivvirusne kreme, kao što su aciklovir i penciklovir, ublažavaju bol te pomažu da čireve brže zacijele. Aciklovir možete kupiti u apoteci ali penciklovir će možda morati da vam propiše ljekar. Ove kreme morate koristiti što je prije moguće kada se prehlada počne razvijati, a kremu morate nanositi redovito.
Kako se može izbjeći dobivanje?
Nakon što ste stekli virus, on ostaje kod vas i malo je toga što možete učiniti kako biste izbjegli napad. Koliko se često pojavljuju razlikuju se od osobe do osobe. Međutim, ako vam se čini da sunčeva svjetlost dovodi do pojave “mjehurić”, razumno je staviti neku zaštitnu kremu na usne kad izađete na jaku sunčevu svjetlost.