Kada govorimo o digitalnom printanju u stomatologiji i izradi dentalnih radova ovom metodom, već odavno ova tehnologija ne predstavlja inovativno rješenje najnovije mode i nešto sa čime se tek postepeno upoznajemo. Bar ne za nas. Za naš zubotehnički laboratorij, naša svakodnevnica je rad na ovim mašinama, te postepeno, s godinama primjećujemo kako sve više i više doktora stomatologije prelazi na digitalne protokole rada, uviđajući sve njegove prednosti. Ubrzan način života, diktira i takav rad – „kvalitetnije, a brže“ postaje krilatica moderne stomatologije, jer ići u korak s vremenom znači i prilagoditi se, ali i ulagati u svoje znanje i rad, kako bi krajnji rezultat bio ne samo sjajan, nego i fantastičan. Jedna od najinovativnijih tehnoloških revolucija koja je značajno transformisala pristup izradi stomatoloških radova jeste upotreba digitalnih printera koji na licu mjesta realizuju ideju i zadani rad, te ćemo u ovom članku istražiti fascinantni put “od ideje do realizacije” u kontekstu printanja u zubotehničkom laboratoriju.
Šta se to krije iza kulisa?
Razvoj digitalnih tehnologija bi možda mogao da spontano navede na pomisao da će ljudska ruka, odnosno znanje, iskustvo i dugogodišnji rad, sada biti zamijenjeni kompjuterom, koji po zadanom kreira i može da radi potpuno sam. Ipak, za rad digitalnog printera, potreban je čovjek, tako da zajedno u sinergiji, uz ljudsko znanje i osjećaj, te mašinsku preciznost, u konačnici dolazimo do savršenog rada.
Ništa ne može da zamijeni mašinu, ali ništa ne može ni da zamijeni čovjeka
Jedno drugo nadopunjuju, štede novac i vrijeme, a kvalitetan i brz rad kao rezultat daju obostrano zadovoljstvo ili bolje rečeno zadovoljstvo na tri strane, doktora, tehničara i pacijenta. Uz digitalni protokol rada, pacijent, odnosno njegovo stanje u usnoj šupljini, se skenira već na prvom pregledu, te se u softver unosi zatečeno stanje. Vrlo značajan korak u kompletnom procesu je upravo ovaj – umjesto staromodnog miješanja otisne mase, neugodnog osjećaja za pacijenta tokom procedure i rizika da otisak ne bude korektan pa se postupak mora ponoviti, danas imamo digitalne skenere koji snimanju stanjei prenose ga u kompjuterski program. U klasičnoj, standardnoj proceduri, nakon uzimanja otiska, tehničar bi izlijevao gipsani model i na osnovu njega, analizirao stanje, ono što je planirano, te ono što mogućnosti dopuštaju da se uradi, a sada…
Sada, softver radi za nas!
Upravo tako, u nekoliko trenutaka po unošenju podataka, kompjuter analizira odnos vilica, stanje zuba i predviđa konačan rad, daje dozvoljene korekcije i modifikacije te odmah omogućava pacijentu da vidi krajnji rezultat, što je izrazito važno, kako za sticanje povjerenja, tako i utisak o profesionalnosti i stručnosti.
Od početne ideje do konceptualizacije
Ideja o finalnom radu započinje na više mjesta. Ona može biti terapeutova, tehničareva ali i pacijentova. Ideja je vodilja svakog daljeg koraka, a želje, mogućnosti i ono sa čime se raspolaže, diktiraju konačan rezultat. Na osnovu ideje planiraćemo ono što želimo ostvariti i „pomoći“ softveru da to prepozna.
Projektovanje u digitalnom okruženju
Nakon što se ideja precizno definiše, ulazi se u fazu digitalnog projektovanja. Koristeći najsavremenije softvere, tehničari transformišu konceptualne ideje u digitalne modele. Gledaju budući rad iz svih uglova, kako će se postići dobra okluzija i kakav će biti odnos vilica u svim njihovim mogućim položajima. U ovoj fazi se mnogo komunicira sa doktorom. Traži se mišljenje, usvajaju se želje i diskutuju mogućnosti, a sve u cilju ostvarivanja isplaniranog rezultata. Ovaj korak omogućava detaljnu kontrolu nad svakim aspektom proizvoda, uključujući oblik, veličinu, funkcionalnost te sveukupnu estetiku.
Kada je digitalni model kompletno razvijen i odobren, dolazi do daljih priprema za krajnji rad. Ukoliko se rade Multilyer pune cironijum krune, u 3D printerima za plastiku, printa se dijagnostička plastika na osnovu koje još jednom potvrđujemo da sve odgovara.
Velike mogućnosti
Digitalni protokol nudi bezbroj mogućnosti, a jedna od njih je i ta da se rad vidi onakav kakav će izgledati u finalnom rezultatu. Ovo je jako važan korak za pacijenta, jer se na probi vrlo jednostavno mogu uvažiti želje pacijenta i odmah tada korigovati sve po želji, kako bi softver radio po zadanim upustvima.
Printer nam ne omogućava samo kvalitetan rad u tehničkom smislu, već i sticanje ugleda i povjerenja kod pacijenta, koji prepoznaje sve najnovije tehnologije s kojima radite i koliko profesionalno pristupate. Individualni pristup se sve više ističe kod pacijenta kao vrlo značajan, a kompjuterska izrada rada u ima veliku ulogu u tome.
Magija printanja
Kada je rad na osnovu dijagnostičke plastike odobren od strane pacijenta i stomatologa, prelazimo u sledeću fazu.
U zubotehničkom laboratoriju, CNC mašine pažljivo, sloj po sloj grade željeni oblik, na pločama cirkona u CAD/CAM sistemu ili na metalu kada je riječ o 3D printerima, i svako ko je ikada imao priliku da vidi sam proces izrade, ostao je zatečen savršenošću samog postupka, te preciznošću koja nastaje u aparatu. Koristeći digitalni model kao uzor, ovaj proces omogućava visoku prilagodljivost proizvodnje, koja je često, odnosno sasvim sigurno, nedostižna tradicionalnim metodama.
Kontrola kvaliteta i završna obrada
Nakon što se rad isprinta ili isfreza, dolazi do faze kontrole kvaliteta. Naši tehničari pažljivo provjeravaju svaki detalj, osiguravajući da proizvod zadovoljava najviše standarde, i ovde opet dolazimo do sinergije sa početka priče, gdje kompjuter ne bi mogao raditi bez čovjeka.
Integracija printanja u zubotehnički proces donosi niz prednosti. Brža proizvodnja, veća preciznost, prilagodljivost dizajna, i bolja funkcionalnost samo su neki od benefita koji koriste i zubotehničarima i doktorima, a samim tim i pacijentima.
Bez greške!
Kad god ispoštujemo digitalni protokol, možemo biti 99,9% sigurni da će on pristajati i odgovarati pacijentu. S obzirom da za ovakav rad treba svega par dana, nema vremena za značajne biološke izmjene mekih i tvrdih tkiva poput povlačenja gingive ili resorpcije kosti koje se neminovno dešavaju, jer je za te procese potrebno više vremena nego što traje izrada digitalnog modela. Rad savršeno pristaje, i to daje na velikom značaju uštede vremena i novca.