Prevencija je ključ održavanja dentalnog zdravlja, a redovne posjete zubaru će zaštititi vaše dijete od karijesa.
Jeste li znali da se dječiji zubi počinju stvarati prije rođenja? Prvi, odnosno mliječni zubi niču već u četvrtom mjesecu bebinog života. Znajući to, vjerovatno se pitate kada je najbolje vrijeme za odlazak kod stomatologa?
Odgovor na to pitanje je: čim se pojavi prvi zub. Kada se to desi, počnite svakodnevno prati bebine zube i zakažite pregled kod stomatologa. U većini slučajeva djeca bi trebala posjetiti stomatologa do prvog rođendana. Raspitajte se o izboru stomatologa u vašoj okolini, i odaberite stomatologa koji zna raditi sa djecom i redovno ih pregleda. Prvi odlasci kod stomatologa mogu ostaviti trajan dojam na vaše dijete, koji će kasnije odrediti njihov odnos prema stomatološkom pregledu.
Stomatologija se ne bavi samo zubima, već i desnima, usnama i unutrašnjosti usta. Pri svakoj posjeti stomatologu, bilo da se radi o vama ili o vašem djetetu, stomatolog će uraditi pregled kompletnih usta, te zbog toga ne trebate predugo čekati na posjetu vašem stomatologu.
Ukoliko primijetite bilo kakve promjene, trebali biste zakazati pregled kod vašeg zubara što je prije moguće. Prevencija je ključ održavanja dentalnog zdravlja, a redovne posjete zubaru će zaštititi vaše dijete od karijesa.
Prvu posjetu zubara svom djetetu možete učiniti ugodnom i zanimljivom. Unaprijed recite djetetu da će im neko pregledati zube i očistiti ih. Pokušajte im pokazati slike stomatologa ili se zabavite kroz glumu, pretvarajući se da je vaše dijete ili vi stomatolog. Većina stomatologa više voli da roditelj prisustvuje pregledu djeteta mlađeg od tri godine. Neki stomatolozi traže od roditelja da sjednu na zubarsku stolicu i drže malog pacijenta u krilu tokom prvih nekoliko pregleda. Također može biti korisno povesti svoju mlađu djecu na stomatološki pregled starijeg brata ili sestre kako bi se navikli na ordinaciju i ljude.
Kako djeca stare, obično su sretna što su “odrasla” i spremna su sama sjediti u stolici dok roditelje šalju natrag u čekaonicu. Pri prvoj posjeti, stomatolog će pregledati usta vašeg djeteta i utvrditi da li postoje karijes, plak i drugi problemi. Također će vam reći mnogo stvari koje ćete morati znati o pomaganju vašem djetetu da odraste bez karijesa. Nakon prve posjete, uspostavite naviku da vaše dijete redovito posjećuje zubara.
Pri prvoj posjeti stomatologu, vaše dijete će možda biti nervozno. Postoji mogućnost da će se ponašati na isti način kada se osjećaju neugodno u restoranu, kod frizera ili na bilo kojem mjestu gdje biste voljeli da se ponašaju i osjećaju smireno. Ne brinite se, ovo je u potpunosti normalno i stomatološki tim je edukovan da učini pregled vaše bebe ugodnim. Plač i vrištanje ne moraju ukazivati na bol, jer će stomatolog uvijek biti nježan koliko je to moguće. Zapamtite – ovo je veliki događaj u vašem životu! Predstavlja prekretnicu za vas kao roditelja, i trebate ga pamtiti baš kao i prvo šišanje ili prvi dan škole. Možete fotografisati bebin odlazak stomatologu ili pisati o ovom iskustvu. Ovako ćete imati lijepe uspomene kojih ćete se prisjećati, ili smiješne fotografije kojima ćete se smijati kada vaše dijete odraste. Vaša je odgovornost da se informišete o oralnom zdravlju vašeg djeteta. Vaš stomatolog će pregledati zdravstveni karton vašeg djeteta, koji će mu dati informacije o općem zdravlju djeteta, kao i o njihovom razvoju.
Kako zaštititi zdravlje djetetovih zuba kod kuće?
- Prije izrastanja zuba, čistite bebine desni sa čistom, vlažnom gazom
- Počnite sa četkanjem kada se bebi pojavi prvi zub. Koristite četkicu sa nježnim dlačicama i vrlo malu količinu paste (veličinu zrna riže). Nakon što dijete napuni tri godine, počnite sa korištenjem paste s fluoridom, a neka količina paste bude veličine graška. U ovoj dobi je dijete dovoljno odraslo da može ispljunuti pastu nakon čestkanja.
- Spriječite propadanje zuba zbog korištenja flašice za hranjenje. Nemojte davati bebi mlijeko, sok ili bilo koju zaslađenu tekućinu prije spavanja.
- Limitirajte vrijeme korištenja flašice. Vaše dijete bi trebalo isprazniti flašicu u roku od pet do šest minuta ili manje.
- Pomozite djetetu sa četkanjem zuba do 7 ili 8 godine. Neka vas dijete gleda dok perete zube, i prati vaše pokrete kako bi temeljito opralo svoje zube.
- Limitirajte unos hrane koja potiče propadanje zuba. Ovo uključuje slatkiše i zaslađena pića i sokove. Umjesto sokova, djetetu ponudite voće, jer voćna vlakna čiste zube. S druge strane, sok zube izlaže nepotrebnom šećeru.