Čini se da je kafa mnogima od nas potreba da započnemo dan i razbudimo se. Neki ljudi vole kafu jer ih razbuđuje, dok drugi vole da svoju jutarnju rutinu započnu šoljom vrele kafe, jer ona donosi toplinu u hladnim zimskim jutrima. Ali, jeste li se ikad zapitali kako kafa utječe na vaše zube?
Kafa sadrži tanine koji potamnjuju vaše zube
Riječ tanini najčešće se koristi kada se govori o crvenim vinima, ali te su tvari prisutne i u kafi. Tanini su vrsta polifenola koji se razgrađuje u vodi. Oni proizvode spojeve boja koji se obično lijepe za vaše zube. To je zato što zubi nisu tako glatki i ravni kako izgledaju. Oni zapravo imaju mikroskopske grebene i jamice u kojima se mogu nalaziti čestice hrane i pića, uključujući one i tanine. Kad to učine, mogu ostaviti žutu nijansu koju je teško ukloniti.
Što više kafe popijete, više tanina konzumirate i zubi postaju žuti. Ako slučajno uživate i u crvenom vinu, pa čak i u piti od borovnica, nesvjesno prljate zube. Ali ima nade! Ne morate se odreći svog omiljenog napitka. U današnje vrijeme postoje mnoge metode za izbjeljivanje zuba, kao i načini da se tanini minimalno zalijepe na zube kako bi se izbjegla promjena boje zuba.
Kafa stvara kiselinu u ustima
Postoji toliko puno pića koje pijemo svakodnevno. Možemo konzumirati kafu, sodu, mlijeko, sok, vino, žestoka pića i vodu. Od toga je voda jedini napitak koji nije štetan za vaše zube. Svaki napitak koji nije voda uzrokuje da prirodne bakterije u ustima stvaraju kiseline koje napadaju vaše zube. Ako se ove kiseline ne očiste brzo, one mogu istrošiti caklinu koja štiti vaše zube, čineći vaše biserno bijele zube ranjivim na karijes.
Možda se čini glupo prati zube nakon svakog gutljaja napitka koji konzumirate. To je dugotrajno i nije praktično. Ali, to je jedan od načina da eliminirate kiselinu koja troši vašu caklinu. Upravo iz tog razloga ne biste tokom cijelog dana trebali piti sodu, kafu ili bilo koji drugi napitak. Svakim gutljajem bakterije u ustima stvaraju sve više i više kiseline koja zatim napada caklinu svakog zuba u ustima. Najbolje je piti napitak na brzinu tokom nekoliko minuta, a ne nekoliko sati. Mnogo manje oštećujete zube ako piće popijete brzo!
Kafa vas može natjerati da stišćete zube
Kafa sadrži kofein. Zbog toga nam treba šoljica kafe ujutro da započnemo dan. Kofein nas budi i uzrokuje da nam srce ubrza i ponekad se osjećamo nervozno. To je prihvatljivo ujutro kada imate cijeli dan za obradu kafe i kofeina koji dolazi s njom. Za one ljude koji uživaju u šoljici kafe prije spavanja, ovo može imati negativne efekte na san.
Šta ako se ne možete odreći noćne šoljice kafe? Pokušajte popiti samo pola šoljice. Možete probati i kafu bez kofeina kako biste spriječili efekte koje kofein može izazvati, poput stimuliranih mišića, a samim tim i stiskanja zuba. Stiskanje ne samo da može štetiti vašim zubima, već može štetiti vašoj vilici i tijelu. Kada spavate sa stisnutom vilicom, mišići vilice postaju upaljeni i umorni. To uzrokuje da osjećate bol u vilici. Stezanje može uzrokovati i loš san, što može prouzrokovati vrlo naporan i dug dan. Ova loša navika može istrošiti zubnu caklinu, a u težim slučajevima uzrokovati da se zubi slome. Stručnjaci predlažu izbjegavanje kafe i drugih pića s kofeinom četiri sata prije spavanja kako bi se spriječili ovi problemi.