Kako štitnici za zube štite oralno zdravlje?

Posebno napravljeni uređaji za oralno zdravlje mogu umanjiti simptome uzrokovane brojnim stanjima uključujući bruksizam, apneje u snu, poremećaja temporomandibularnog zgloba i više.

Stomatolog vam može napraviti posebni štitnik za zube koji će odgovarati veličini vaše usne šupljine i zubima, pružajući maksimalnu zaštitu i ugodnost. Štitnici za zube mogu pomoći kod:

  • Bruksizma ili hroničnog drobljenja zuba i stiskanja vilice
  • Poremećaja temporomandibularnog zgloba 
  • Apneje u snu 

Bruksizam 

Bruksizam je pojam koji objašnjava stiskanje i drobljenje zubima. Ovo ponašanje, poput navike, može biti akutno ili hronično ali i može uzrokovati značajno oštećenje na zubima. Kad zubi trpe stalni pritisak dolazi do erozije. Ako se ne liječi, noćno drobljenje može uzrokovati propadanje zuba, što će uništiti kvalitet vašeg osmijeha. Posebno napravljen štitnik za zube štiti vaše zube po noći, tako što ih blago odvaja. Većina štitnika se stavlja na gornje zube, ali postoje i posebno napravljeni i za gornje i za donje zube. 

Poremećaj temporomandibularnog zgloba

Još jedna bolest koja se često povezuje s bruksizmom je poremećaj temporomandibularnog zgloba. Ovo stanje okarakterisano je bolom u vilici, glavoboljama, uhoboljama i drugim simptomima. Ako vilice nisu usklađene, okolni će mišići morati dodatno raditi. To dovodi do trošenja i hronične neugodnosti. Noćni štitnik se može navući preko zuba i postaviti donju vilicu u povoljniji položaj. Kao rezultat, vilice su poravnate, a pritisak je ublažen.

Apneja u snu

Apneja u snu ozbiljno je stanje koje blokira protok zraka dok spavate, blokirajući dotok kisika do mozga. Mnogi i ne znaju da pate od ovog stanja, ali mogu osjetiti slične simptome poput hroničnih glavobolja, iritabilnosti, iznemoglosti i nemira. Ako se ne liječi može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući bolest srca, moždani udar, visok krvni pritisak i probleme s pamćenjem. Posebno napravljen štitnik prvi je korak kod rješavanja problema. 

Vrste štitnika

Postoje različite vrste štitnika za zube, one koje možete pronaći gotove u prodavnicama, apotekama. Ovakvi su štitnici obično veći i mogu biti neugodni za usne i jezik. Ako imate bruksizam, poremećaj temporomandibularnog zgloba ili apneju u snu, nešto je bolje nego ništa. Međutim, već gotovi štitnici se ne mogu porediti s posebno napravljenim štitnicima za vas u ordinaciji. Prave se s dentalnom anatomijom na umu. Zbog toga pristaju mnogo bolje i ugodniji su. Daju vam najbolju šansu da zaštitite svoje oralno zdravlje.

Komentariši