Zdravi zubi su veoma čvrsti, a caklina koja ih štiti najotpornija je supstanca koje vaše tijelo proizvodi.
Ipak, nesreća, udarac ili pritisak mogu uzrokovati napuknuće a kad se to desi proces liječenja je osjetljiv. Kako nastavite žvakati i gristi pukotina će se širiti sve dok se ne popravi. Da biste spriječili širenje pukotina potrebno ga je pažljivo pregledati i uspostaviti dijagnozu te težinu štete.
Pored udarca ili traume, zub se može oštetiti iz više razloga:
- Stalni pritisak zbog bruksizma
- Velike plombe
- Žvakanje tvrde hrane
- Iznenadna promjena u temperaturi, recimo da jedete nešto vruće i popijete nešto veoma hladno
- Dob
Uzrok pukotine može utjecati na način na koji se problem rješava.
Glavni dio zuba je krunica – dentin, i čini većinu zubne strukture. U sredini se nalazi pulpa koja sadrži sve živce, krvne sudove i druga vitalna tkiva. Kada dentin napukne, pulpa može biti izložena što stvara rizik od infekcija.
Često napuknut zub nema simptoma, posebno ako je linija veoma tanka. Međutim, ako se stanje pogorša mogu se javiti osjetljivost, diskomfort, bol, oticanje i upala.
S obzirom da pukotine mogu biti blaže i teže, načini liječenja mogu biti različiti. Evo nekoliko mogućih tretmana:
- Dentalno vezivanje/spajanje: Pukotine se mogu riješiti minimalno invazivnim kozmetičkim tretmanima poput dentalnog spajanja.
- Porculanske navlake: Ako spajanje nije opcija, navlake mogu biti od pomoći
- Krunice: teže oštećenje može zahtijevati potpunu restauraciju krunicom koja se stavlja preko cijelog zuba da ga drži i spriječi daljnje pucanje.
Članak sadrži informacije koje služe samo u obrazovne svrhe i nisu namijenjene za dijagnosticiranje ili liječenje bilo koje bolesti, ako je potrebno potražite medicinsku pomoć.