Intervju: Dr Zerina Hadžić, specijalista oralne medicine i parodontologije
U stomatologiji, kao i u drugim granam medicine kontinuirano obrazovanje i usavršavanje su ključni za pružanje kvalitetne i učinkovite njege pacijentima. Dr. Zerina Hadžić, specijalistu oralne medicine i parodontologije, ističe važnost praćenja novih trendova i inovacija u ovoj brzo razvijajućoj oblasti. U ovom intervjuu, Dr. Hadžić dijeli svoje iskustvo u oblasti parodontologiji te savjete za mlade stomatologe koji započinju svoju karijeru. U nastavku vam donosimo intervju.
Za početak našeg razgovora možete li nam reći kada se javila ljubav prema stomatologiji i da li je stomatologija bila prvi izbor?
Ljubav prema stomatologiji se razvijala postepeno, a sve je počelo iz znatiželje prema ljudskom zdravlju i medicinskim naukama, te divljenja prema estetici. Stomatologija nije bila nužno prvi izbor, ali se s vremenom pokazala kao savršena kombinacija medicinske nauke, preciznosti, i kreativnog rada. Moram reći da je parodontologija za mene istinska ljubav, upravo zbog jedinstvene kombinacije hirurgije i naučno-istraživačkog rada kojeg također jako volim. Hirurški dio donosi izazov i zadovoljstvo momentalnih rezultata, gdje se trud i preciznost odmah vide kroz napredak pacijenata. S druge strane, naučno-istraživački rad mi pruža priliku da se uronim u istraživanje i dublje razumijevanje parodontnih bolesti.
Vi ste specijalista oralne medicine i parodontologije i edukator ste i voditelj brojnih seminara za kolege u BiH. Koliko je važno pratiti nove trendove tj. koliko je važno kontinuirano educiranje?
Kao specijalista oralne medicine i parodontologije, vjerujem da je kontinuirano educiranje ključno za svakog stomatologa. Naš rad direktno utječe na zdravlje i kvalitetu života pacijenata, a stomatologija, kao i medicina u cjelini, napreduje vrlo brzo. Svakodnevno se objavljuje veliki broj visoko kvalitetnih istraživanja i svake godine imamo razvoj novih tehnologija, materijala, tehnika i pristupa liječenju, a bez kontinuiranog praćenja tih novih trendova rizikujemo da koristimo zastarjele metode koje možda nisu više najefikasnije ili najsigurnije za naše pacijente. Također, edukacija pruža priliku za razmjenu iskustava s kolegama, što dodatno proširuje naša znanja i vještine. U parodontologiji, gdje nove tehnike i razumijevanje bioloških procesa stalno mijenjaju pristup liječenju, praćenje novih trendova nije samo važno, nego je neophodno za osiguravanje uspješnih ishoda liječenja posebno za kompleksna oboljenja kao što su parodontne bolesti. Moj rad kao edukatora i predavača je za mene posebno bitan. Činjenica da su kolege stomatolozi zadovoljni sa edukacijama, da prihvataju i primjenjuju nova znanja za mene su izvor energije i motivacije za daljnji rad. Raduje me što kontinuirano dobivam upite o novim terminima edukacija naredne godine, a do kraja ove godine prvi put imam edukaciju iz parodontne i regenerativne hirurgije za koje postoji veliki interes.
Da li u BiH imamo dovoljno kvalitetnih edukcija?
U Bosni i Hercegovini postoji određeni broj kvalitetnih edukacija i seminara iz različitih oblasti stomatologije, ali uvijek ima prostora za unapređenje. Posebno se u posljednjih nekoliko godina vidi napredak i raznovrsnost u organizaciji edukativnih događaja, gdje se često pozivaju i strani stručnjaci kako bi podijelili svoja iskustva i najnovije trendove iz svijeta. Međutim, mislim da još uvijek postoji potreba za većim brojem specijaliziranih edukacija, posebno u području modernih tehnologija i novih tehnika liječenja u raznim oblastima stomatologije. Još uvijek se veliki broj kolega odlučuje za odlazak na edukacije čirom Europe pa i dalje, što govori da postoji interes i želja za učenjem i napretkom u radu. Ponekad je pristup ovakvim edukacijama ograničen zbog finansijskih ili organizacijskih barijera i više dostupnih edukacija, naročito lokalno organiziranih i prilagođenih našem tržištu, bilo od velike koristi. Zato su napori da se unaprijedi ponuda edukacija, kao i inicijative od strane lokalnih stručnjaka i organizacija, izuzetno važni za napredak naše struke u BiH.
Kao edukatorica, koji su najvažniji aspekti koje pokušavate prenijeti svojim kolegama tokom seminara?
Kao edukatorica, najvažniji aspekti koje pokušavam prenijeti kolegama su važnost individualiziranog pristupa pacijentu i važnost prilagodbe njihovim specifičnim potrebama, što je posebno bitno kod liječenja parodontnih bolesti čija je etiologija multifaktorijalna, te pokušavam donijeti primjenu novih svjetskih preporuka i metoda liječenja parodontitisa, a uvijek sa praktičnim smjernicama. Teorija je naravno neizostavna i temelj je svakoga rada, i bez poznavanja odgovora na pitanje: zašto, nećemo adekvatno odgovoriti ni na pitanje: kako?
Na uvodnoj edukaciji iz parodonih bolesti uvijek se vraćam i na prevenciju. To je područje koje je nažalost često zanemareno, a to je upravo područje gdje mi, kao stomatolozi, možemo napraviti najveću razliku. Uvijek pokušavam istaknuti važnost preventivnih mjera, edukacije pacijenata o oralnoj higijeni, i redovnih kontrolnih pregleda. Također mi je bitan interdisciplinarni pristup u radu jer parodontologija, kao i stomatologija u cjelini, zahtijeva saradnju sa stručnjacima iz drugih grana stomatologije ali i medicineckako bi se pacijentima pružila sveobuhvatna i najbolja moguća njega. Do sada je moje edukacije posjetilo stotinjak kolega doktora stomatologije i specijalista raznih oblasti iz svih djelova Bosne i Hercegovine ali i regije, i pokušavam naglasiti značaj tzv. “slow dentistry” pristupa, koji podrazumijeva posvećenost kvaliteti, pažnji prema detaljima i sigurnosti pacijenta.
Koje su najnovije inovacije ili trendovi u parodontologiji koje smatrate posebno značajnima za stomatologe danas?
Parodontologija je oblast koja se svakodnevno razvija i brojne kolege svakodnevno pokušavaju da dopridonesu liječenju parodontih i perimplantantnih oboljenja. Od individualnog pristupa i kontrole biofilma, do upotrebe nanotehnologije te bioloških modifikatora i faktora rasta, brojne su inovacije i tehnike koje se mogu koristiti. Za mene izuzetno bitan razvoj minimalno invazivnih regenerativnih hirurških tehnika ali i kontinuirani razvoj regenerativnih materijala. Veliki napredak se vidi u menadžmentu periimplantanih oboljenja čija je prevalenca nažalost izuzetno visoka.
Koje su ključne preporuke za pacijente kako bi očuvali zdravlje svojih zuba i desni?
Ključne preporuke za pacijente kako bi očuvali zdravlje svojih zuba i desni uključuju redovno četkanje zuba gdje je važno koristiti pravilnu tehniku četkanja i naravno čišćenje svih zubnih površina što je nemoguće bez upotrebe sredstava za interdentalno čišćenje. Studije pokazuju da interdentalne četkica izuzetno dobro uklanjanju interdentalne naslage ali je bitno da i ove četkice budu adekvatno odabrane te da se svakodnevno koriste. Pacijenti moraju usvojiti naviku redovnih kontrolnih pregleda, zdrave ishrane i zdravog životnog stila, gdje naravno kao specijalist oralne medicine i parodontologije moram naglasiti negativni utjecaj duhana i alkohola na parodontno zdravlje i na zdravlje oralnih sluznica. Veza oralnog zdravlja i zdravlja cjelokupnog organizma, te međusobna povezanost oralnih oboljenja i sistemskih oboljenja je dokazana u brojnim studijama, te pacijenti moraju biti svjesni da prevencijom oralnih oboljenja preveniraju i brojne druge bolesti uključujući kardiovaskularna oboljenja i dijabetes, ali moraju znati i da postojanje ovih oboljenja negativno utječe na njihovo oralno zdravlje.
Kako vidite budućnost oralne medicine i parodontologije u narednim godinama?
Mislim da će u budućnosti naglasak definitivno biti na prevenciji. Izuzetno je bitno da se edukacija i motivacija pacijenata postavi kao prioritet. Novo istraživanja objavljeno prije par mjeseci kaže da ćemo do 2050 godine imati 1,5 biliona ljudi sa parodontitisom te preko 660 miliona bezubih osoba što je šokantan podatak i ukazuje na hitnost u promjeni dosadašnjih trendova. Vjerujem da će u prevenciji i daljnjim istraživanjima naglasak biti na mikrobiomu i integraciji biotehnologija u liječenju parodontnih bolesti.
Kakve poruke ili savjete biste dali mladim stomatolozima koji tek započinju svoju karijeru?
Mladim kolegama bi poželjela sreću i uspjeh u radu te im preporučila da nikada ne prestanu učiti, postave jasne ciljeve za svoj razvoj i napredak i budu izuzetno strpljivi. Uvijek pomaže imati dobrog mentora i tim saradnika. Okružite se dobrim ljudima, držite se svojih načela i uživajte u svom poslu. Stres i toksične sredine mogu biti jako štetni, a stomatologija je poznata kao stresna profesija. U radu se fokusirajte na prevenciju i praktikujte slow dentistry, usredotočite se na kvalitetu a ne na brzinu.