Važno je da pacijent u svakom momentu zna kako se obavlja neki postupak, kako se nešto radi i kako to sve skupa izgleda
Leu Baškarad, rođenu u Sarajevu 13. Maja 1998. godine. Nakon završene onsovne škole, upisuje Drugu gimnaziju, prirodni smjer. Stomatološki fakultet UNSA upisala je 2016. god. Nakon 6 godina studija diplomirala iz oblasti maksilofacijelne hirurgije na temu: „Disekcija kao preventiva u hiruškom tretmanu malignih bolesti maksilofacijalne hirurgije“. Trenutno radi u jednoj stomatološkoj ordinaciji, pohađa različite seminare i edukacijske programe i nadam se mogućnosti skore specijalizacije iz neke stomatološke oblasti, a najveća joj je želja specijalizacija maksilofacijalne hirurgije. Sa dr. Leom smo razgovarali o stomatologiji i važnim pitanjima za oralno zdravlje.
Kako ste se odlučili za ovu profesiju?
Za poziv stomatologa odlučila sam se veoma rano. Kao dijete roditelji su me vodili stomatologu redovno, to je uvijek bilo kao neka vrsta nagrade za lijepo ponašanje. Uvijek je bilo „ako budes bila dobra idemo dr. Samiru“, a ne kao što roditelji često griješe i prijete djeci odlaskom zubaru. Ti prvi odlasci u dobi od 3 – 4 godine ostavili su neki pozitivan dojam na mene, to mi se nekako dopalo i počela sam maštati od najranije dobi da postanem stomatolog. Kasnije, kroz školovanje, iako odlična učenica iz svih predmeta, nekako sam više voljela predmete iz oblasti prirodnih nauka, biologiju, hemiju, tako da sam na taj način kroz svoje školovanje od najranijih dana bila usmjerena prema ovom pozivu. U srednjoj školi sam razmišljala o upisu na medicinski fakultet, ali sam od te ideje na kraju odustala i danas znam da sam napravila pravi odabir.
Koliko je važan redovan odlazak stomatologu?
Redovan odlazak stomatologu je iznimno važan. Stomatolog će pri svakom pregledu pažljivo pregledati stanje u ustima pacijenta i odrediti koji su neophodni koraci ukoliko je potreban neki tretman. Kada pacijent redovno dolazi, a najbolje je svakih 6 – 8 mjeseci, stomatolog će lako uočiti sitne promjene koje pacijentu ne stvaraju nikakve smetnje. U toj ranoj fazi, popravke zuba su manje invazivne, manje bolne i ne predstavljaju veliki novčani izdatak za pacijenta. Osim toga, redovan odlazak stomatologu može pomoći i prevenirati mnoge druge bolesti i stanja vezana za zdravlje pacijenta.
- Dijabetes – ovi pacijenti često imaju manju sposobnost odbrane od mikroorganizama koji žive u usnoj šupljini, pa česte su infekcije i krvarenja desni, apscesi, gubitak koštane mase i sl.
- Oralni karcinom – redovne posjete stomatologu pomoći će da se ova bolest uoči u njenoj najranijoj fazi, što povećava stopu preživljavanja i do 80%. Prilikom pregleda, stomatolog će odmah uočiti bijele i crvene lezije na jeziku, dnu usne duplje i drugim mekim tkivima oralne regije. Ova stanja su u početku bezbolna i pacijenti teško primijete bilo kakve smetnje.
- Anemija – stomatolog će odmah uočiti da je sluznica usne duplje svijetlo roze boje i blijeda, odnosno, da tijelo nema dovoljno crvenih krvnih zrnaca koji cirkulišu.
- Stres – osobe pod stresom mogu razvijati različita stanja koja ukazuju da postoji problem. Jedna od takvih pojava jeste bruksizam, gdje pacijenti tokom sna škrguću zubima i na taj način abradiraju njihove krajeve, što dovodi do njihovog pucanja. Tada će stomatolog, osim preporuke liječenja uzroka, preporučiti zaštitu u vidu splinta koji se nosi za vrijeme spavanja.
- Reumatoidni artritis – ova bolest izaziva bolove u zglobovima i oticanje, a kod mlađih pacijenata može se manifestirati kao otok vilice, nemogućnost otvaranja usta, bolna stanja vilice i sl.
- Bolesti srca – različita srčana obolenja mogu se manifestirati kao otečene crvene desni koje krvare.
Koliko je važna oralna higijena?
Oralna higijena je veoma važna, to je ono što sami činimo za zdravlje svoje usne šupljine. Postoje jednostavna pravila koja je potrebno slijediti i uspostaviti kao naviku kako bi smo održavali urednu oralnu higijenu. Na taj način se preveniraju mnoge bolesti zuba, odnosno, značajno smanjuju potencijalna obolenja, troškovi liječenja i, što je najvažnije, čuvamo svoje zdravlje. Pravilnim održavanjem zubi štitimo ih od različitih bakterija i mikroba koji se prirodno razvijaju u usnoj šupljini.
Osnovni koraci pravilne oralne higijene su:
- Temeljito i pravilno četkanje zubi tri puta dnevno po 3 min
- Temeljito četkanje jezika
- Korištenje zubnog konca za čišćenje (za teže dostupna mjesta)
- Zdrava ishrana uz smanjenje unosa rafiniranih šećera i gaziranih pića
- Redovita kontrola kod stomatologa
- Šta je najvažnije da zaštitimo zdravlje zuba?
Da bi smo zaštitili zdravlje zuba moramo maksimalno biti posvećeni ispravnoj oralnoh higijeni. Jako je važno 30 minuta poslije jela temeljito oprati zube i jezik četkicom, a nakon toga i koncem za teško dostupna mjesta. Pored oralne higijene, važna je zdrava prehrana. Namirnice bogate kalcijem kao što su mlijeko, jogurt, sirevi pomažu izgradnji zuba. Voće i povrće su svakako zdrave i nutritivno bogate namirnice i dobre su za zdravlje zuba. S druge strane, rafinirani šećeri, gazirana pića, alkohol, cigarete štetni su za cjelokupno zdravlje čovjeka pa tako i za zdravlje zuba. Njihovu konzumaciju treba svesti na najmanju moguću mjeru.
Da li kafa loše utiče na zdravlje zuba?
Većina nas voli jutra započinjati šoljicom ovog toplog okrepljujućeg napitka. A da li kafa loše utiče na naeše zube, odgovor je, nažalost, da. Kafa prije svega, dovodi do žutila zuba. Zubna gleđ nije potupuno ravna i glatka tako da kafa, kao i ostala obojena pića se zadržavaju u tim sitnim, oku ne vidljivim pukotinama. Na taj način, vremenom, dolazi do promjene boje zuba. Promjena boje svakako nije jedini problem prilikom konzumacije kafe. Kafa povećava kiselost usne šupljine i na taj način dolazi do oštećenja gleđi, a samim tim doprinosi većem stvaranju mikroba i bakterija koji oštećuju zube. Veće količine kafe doprinose smanjenju lučenja pljuvačke, a samim tim do većeg razvoja bakterija, jer pljuvačka pomaže prirodnom čišćenju zuba. Ono što mi sami možemo učiniti kod konzumacije kafe jeste, prije svega, smanjenje količine koju konzumiramo. Kafu ne bismo trebali piti konstantno cijeli dan već u određenom vremenu, npr. ujutro pola sata tako da nećemobiti izloženi njenom negativnom dejstvu konstantno. Poželjno je popiti čašu vode nakon konzumacije i sačeketi otprilike pola sata da naša pljuvačka odradi samočišćenje zuba. Nakon toga poželjno je temeljito oprati zube.
Šta je vama najvažnije u poslu koji obavljate?
Meni je najvažnije zadovoljstvo pacijenta nakon određenog zahvata. Kao što je poznato, odlazak stomatologu za mnoge pacijente je prilično stresno iskustvo. Upravo zbog loših ranijih iskustava, pacijenti odlažu odlazak stomatologu do krajnjih granica, a tada su postupci koji se primjenjuju mnogo teži i bolniji. Ja se trudim stvoriti odnos povjerenja sa svakim pacijentom, nastojim relaksirati atmosferu u ordinaciji u kojoj uvijek svira neka lagana opuštajuća muzika. Nastojim razgovarati sa pacijentom, saslušati njegove probleme, strahove i tek onda zajedno napraviti plan kako riješiti određenu situaciju. Nastojim pacijenta maksimalno uključiti u sve postupke i procedure i na taj način umanjiti strah i nelagodu. Važno je da pacijent u svakom momentu zna kako se obavlja neki postupak, kako se nešto radi i kako to sve skupa izgleda. Tada je rad mnogo lakši i za pacijenta ali i za nas stomatologe. Moje najveće zadovoljstvo je kada sa pacijentom, na kraju tog stresnog puta, ostvarimo zadovoljavajući rezultat i kad pacijent ode sretan i zadovoljan.
Kad pacijent dođe na prtegled, šta je to što odmah primijetite kod njih?
Pa prva stvar koju primjetim kod pacijenta je njihova nelagoda i strah koji je odmah vidljiv. Zato je moj pristup pacijentu odmah od početka opuštajući uz osmjeh, šalu i neko neobavezno ćaskanje. Kad probijemo led, onda svakako želim čuti njihove probleme i teškoće i tek onda pristupam pregledu. Jako je važno, na samom početku imati taj neki lagani pristup kako bi se stres i strah sveli na najmanju mjeru. Tada je rad mnogo lakši i pacijentu i meni jer onda surađujemo i dogovaramo se u potpuno opuštenoj atmosferi.
Kako kod male djece stvoriti naviku da četkaju zube?
Pravilno četkanje zuba kod male djece je veoma važno. Prije svega, roditelji moraju razumjeti važnost svog oralnog zdravlja, jer ako to razumiju, lako će svoje zdrave navike prenijeti i na svoju djecu. Za djecu je važno da četkanje zuba shvate kao igru, nešto skroz zanimljivo i zabavno. Tu pomažu četkice sa omiljenim likovima iz crtića, paste za zube sa okusom njihovog omiljenog voća, od tog postupka treba napraviti neku zabavu za djecu. I, svakako, to je rutina koja mora biti obavezna i redovna svaki dan.
Za kraj, koja je vaša poruka za pacijente?
Oralno zdravlje je početak općeg zdravlja svakog čovjeka i iznimno je važno. Svaki čovjek može mnogo učiniti za svoje zube redovnim i ispravnim navikama. Ukoliko se ipak dese neki problemi, jako je važno što prije posjetiti stomatologa i započeti tretman liječenja što prije jer svako odlaganje je nepovratno izgubljeno vrijeme, a onda su i problemi za pacijente mnogo veći.