Lichen planus

Lichen planus jest upalna recidivirajuća bolest koja može utjecati na vašu kožu i sluznicu. Na koži, lichen planus pojavljuje se kao ljubičasta promjena, nalik modrici često popraćena svrbežom.  ichen planus jest upalna recidivirajuća bolest koja može utjecati na vašu kožu i sluznicu. Na koži, lichen planus pojavljuje se kao ljubičasta promjena, nalik modrici često popraćena svrbežom. Bolest može imati akutni i kronični tijek.

Kad se pojavi u ustima, naziva se “oral lichen planus”. Može se pojaviti samostalno ili kao dio bolesti koja utječe na druge dijelove vašeg tijela. Oralni lichen planus obično se događa od srednje dobi pa nadalje, a dobiva ga više žena nego muškaraca. Lichen planus se pokazuje na mnogo različitih načina. Najčešći znakovi su bijeli mrlje na sluznici usta (obično su vam obrazi, jezik i desni). Obično ih ne boli, ali ponekad mogu biti crvenila, čirevi ili, vrlo rijetko, plikovi kao i bijeli mrlje. Ako je tako, možda će vam biti mučno jesti vruću ili začinjenu hranu. Nepoznati su uzroci lichen planusa kod većine bolesnika. To može biti znak neznatne slabosti u imunološkom (obrambenom) sistema tijela, ali pacijenti s lichen planusom obično nemaju drugih problema. Povremeno može biti uzrokovana reakcijom na lijekove poput nekih lijekova protiv bolova, dijabetičkih lijekova, lijekova za visoki krvni tlak, beta blokatora, zlata ili penicilamina. Čini se da oralni lichen planus nije uzrokovan infekcijom, a ne djeluje na obitelji. Emocionalni stres, začinjena hrana ili agrumi često mogu pogoršati simptome.

Oralni lichen planus bično će se dijagnosticirati nakon pažljivog pregleda od strane stručnjaka. Pojava i simptomi oralnog lichen planusa mogu biti poput nekih drugih poremećaja, pa je obično potrebna ‘biopsija’ da biste bili sigurni u dijagnozu. Biopsija je vrlo jednostavan postupak, koji se izvodi pod lokalnom anestetikom, gdje se mali komad tkiva uklanja iz usta. Područje obično zaraste u roku od 7 do 10 dana.

Kako se liječi oralni lichen planus?

Obično se lišajski planus liječi samo kad postoje bolni simptomi. Ponekad se pacijenti s bijelim mrljama koji nisu bolni žale na lagano hrapavost sluznice usta. Ali to obično ne treba nikakav tretman. Kada oralni lichen planus treba liječenje, obično se izvodi kortikosteroidnom kremom na to područje. U nekim područjima mogu biti potrebni drugi tretmani, kao što su imunosupresivi koji se primjenjuju na to područje. Vrlo rijetko će vam trebati uzeti kortikosteroid ili neke druge, slične tablete.

Slijedite bilo koji savjet koji vam može dati stomatološki tim. To može uključivati ​​izbjegavanje stvari koje pogoršavaju stanje, poput začinjene hrane i stvari na koje ste alergični. Vaš stomatolog može vas uputiti i svog liječnika ili stručnjaka radi daljnjih ispitivanja.

Komentariši