Terapija zubnog kanala je tretman koji se koristi za popravak i spašavanje zuba koji je teško oštećen ili zaražen. Ova terapija se sprovodi kada se pulpa koja se sastoji od živaca i krvnih žila u zubu zarazi ili ošteti. Tokom terapije pulpa se uklanja, a unutrašnjost zuba čisti i zatvara.
Ljudi se plaše ove procedure jer pretpostavljaju da je bolna. Zapravo, većina pacijenata je potvrdila da sam postupak nije ništa bolniji od postavljanja dentalnog ispuna. Nelagoda koju pacijent iskusi u razdoblju prije terapije je mnogo bolnija nego sam postupak liječenja.
Šta je zubna pulpa?
Zubna pulpa pulpa je mekano područje unutar središta zuba i sadrži živac, krvne sudove i vezivno tkivo. Zubni živac je u “korijenu” ili “nogama” zuba. Korijenski kanali putuju od vrha korijena zuba u pulpnu komoru. Zubni živac nije od vitalne važnosti za zdravlje i funkciju zuba nakon što je zub izniknuo kroz zubno meso. Njegova jedina funkcija je senzorna – pruža osjećaj topline ili hladnoće. Prisustvo ili odsustvo živca neće utjecati na svakodnevno funkcioniranje zuba. Međutim, nakon tretmana zub je manje održiv i podložniji lomu.
Zašto pulpu treba ukloniti?
Kad je pulpa oštećena, ona se raspada i bakterije počinju da se množe unutar pulpne komore. Bakterije i ostali ostaci pulpe koji umiru mogu izazvati infekciju ili apscesni zub. Apsces je džep ispunjen gnojem koji nastaje na kraju korijena zuba. Uz apsces, infekcija u korijenskom kanalu zuba može uzrokovati:
- Oticanje koje se može proširiti na druga područja lica, vrata ili glave
- Gubitak kostiju oko vrha korijena
- Problemi s drenažom koji se šire prema van od korijena
Šta uopće oštećuje pulpu zuba?
Pulpa zuba može se nadražiti, upaliti i inficirati zbog propadanja zuba, ponovljenih stomatoloških zahvata na zubu, velikih ispuna, pukotine na zubu ili ozljede lica.
Koji su znakovi da vam je potrebna terapija?
Znakovi koji će vam ukazivati na potrebu liječenja zubnog kanala uključuju:
- Jake bolove prilikom žvakanja ili pritiska
- Produžena osjetljivost (bol) na vruće ili hladne temperature
- Promjena boje (potamnjivanje) zuba
- Oticanje i osjetljivost desni u blizini zuba
Postupak liječenja zubnog kanala
Terapija korijenskog kanala zahtijeva jednu ili više posjeta ordinaciji, a može je obaviti stomatolog ili endodont. Endodont je stomatolog koji se bavi uzrocima, dijagnozom, prevencijom i liječenjem bolesti i ozljeda zubne pulpe zuba. Izbor vrste stomatologa ovisi u određenoj mjeri o težini zahvata korijenskog kanala potrebnog za određeni zub i općenitoj razini volje zubara za rad na vašem zubu. Vaš stomatolog će sa vama razgovarati o tome ko bi mogao biti najprikladniji za obavljanje tog posla.
Prvi korak u proceduri je snimanje rendgenskog snimkom kako bi se vidio oblik korijenskih kanala i utvrdilo postoje li znakovi infekcije u okolnoj kosti. Tada će vaš stomatolog ili endodontist lokalnom anestezijom umrtviti područje u blizini zuba. Zapravo, anestezija možda neće biti potrebna, jer je živac mrtav, ali većina stomatologa i dalje anestezira područje kako bi pacijent bio opušteniji.
Zatim, kako bi područje bilo suho i bez pljuvačke tokom liječenja, vaš će stomatolog postaviti gumenu barijeru (list gume) oko zuba.
Zatim će se u zubu izbušiti pristupna rupa. Pulpa, zajedno s bakterijama i srodnim ostacima, uklanja se iz zuba. Proces čišćenja vrši se pomoću iglica. Niz ovih iglica sve većeg promjera naknadno se stavi u pristupnu rupu i obrade cijelu dužinu zuba da bi sastrugale stranice korijenskih kanala. Voda ili natrijum hipohlorit se povremeno koriste za uklanjanje ostataka.