Autor: dr. Mauro Riva
Nakon završetka ortodontske terapije osamnaestogodišnja pacijentica upućena je na pregled izražavajući želju za poboljšanjem estetike u vidljivom području. Nije bila zadovoljna morfologijom i veličinom lateralnih gornjih sjekutića te joj je smetala dijastema kao posljedica terapije između susjednih prednjih zuba. Pregled pacijentice i dokumentacija o stanju zuba, gingive i parodontalnom stanju pokazali su izvrsnu oralnu higijenu. Zbog toga su joj kao terapija predložene neinvazivne 360-stupanjske glinične keramičke ljuskice na zubima 12 i 22.
Polikromatska glinična keramika
Materijal upotrijebljen za restauraciju jest polikromatska glinična keramika VITABLOCS TriLuxe forte, koja svojim integriranim prijelazom boje reproducira prirodnu igru boja. Materijal omogućuje izradu ekonomičnih restauracija jer ih možemo brzo izraditi s pomoću CAD/CAM sustava i završiti jednostavnim poliranjem ili karakterizacijom, ako je potrebno. Uz primjenu keramike VITABLOCS TriLuxe forte restauracije se mogu završiti u samo dva do tri posjeta, što smanjuje broj posjeta, a cijeli radni proces može teći i u ordinaciji koja ima integrirani dentalni laboratorij.
Faza planiranja
Na prvom sastanku, nakon početnog savjetovanja, provedeno je intraoralno skeniranje. Na temelju tih podataka ljuskice su planirane u CAD softveru. Sljedeći korak bio je digitalno određivanje boje zuba s pomoću spektrofotometra VITA Easyshade V, koji omogućuje pouzdano, precizno i brzo određivanje boje zuba i keramičkih restauracija. Također je fotografirana odgovarajuća boja prema ključu boja VITA SYSTEM 3D-MASTER zajedno s prirodnom strukturom zuba radi orijentacije za individualizaciju i karakterizaciju boje.
Non-prep ljuske
Morfologija zuba 12 i 22 nije pokazala nikakva podminirana područja pa u ovom slučaju nije bilo potrebe za brušenjem zuba za ljuskice jer se u tijeku postavljanja nije očekivalo trenje. Zbog neinvazivnog postupka bez pripreme rubova, područja rubova dimenzionirana su u CAD softveru, gdje je cervikalna minimalna debljina sloja za ljuske bila od 0,2 do 0,3 milimetra. Tako je u postupku brušenja iskorištena dokazana stabilnost rubova i postignuta preciznost. Morfološko predimenzioniranje na području rubova mora se zbog procesa rada bez brušenja prilagoditi pri finalizaciji.
CAD/CAM izrada
Nakon digitalnog planiranja u CAD programu ljuskice su izrađene s pomoću CAM tehnologije u jedinici za frezanje, od polikromatskih blokova VITABLOCS TriLuxe forte, u boji koja se podudara s prirodnim izgledom zuba. To je omogućilo pouzdanu izradu konačnih restauracija od glinične keramike, s izvrsnom dugoročnom kliničkom stabilnošću. Polikromatska struktura materijala rezultirala je osobitom estetikom, reprodukcijom prirodne nijanse zuba, transparentnošću i svojstvima prirodnih zubi. Brušenje je bilo moguće izvesti vrlo brzo, što je omogućilo ekonomičnu izradu ljuskica.
Završna obrada i zaključak
Nakon odvajanja keramičkih restauracija od preostalog bloka počeo je postupak finaliziranja. Stoga je rub restauracije na obje ljuske označen olovkom, tankom crvenom crtom debljine 0,4 mm, kako bi se istaknulo područje ruba. Ona je pažljivo stanjena s pomoću finoga dijamantnog svrdla kako bi se izbjeglo pucanje keramičkog materijala i postigla debljina sloja od desetinke milimetra. Na kraju su obje restauracije jednostavno polirane i dovršene individualizacijom i glaziranjem. Za to je primijenjen VITA AKZENT Plus sustav za bojenje i glaziranje, koji se može upotrebljavati za karakterizaciju, kromatsko prilagođavanje i dovršavanje površina svih keramičkih materijala na jednostavan i učinkovit način.
Priprema površine
Sustav za vezivanje VITA ADIVA F-CEM uključuje usklađene sastojke i određeni postupak za pouzdano i potpuno adhezivno postavljanje restauracija. Cementirane površine ljuskica morale su biti pažljivo pripremljene kako bi se postiglo optimalno i trajno prianjanje te izbjeglo moguće dugoročno pucanje ili odvajanje. Unutarnja površina ljuskica pjeskarena je aluminijevim oksidom od 50 µm pri tlaku od 1 bara. Lijepljene površine zatim su trideset sekundi jetkane fluorovodičnom kiselinom, isprane vodom, potpuno osušene i silanizirane. Površine zuba bile su potpuno suhe, osušene s pomoću gumene opne za optimalno adhezivno cementiranje. Slijedila je aplikacija 35-postotne fosforne kiseline u gelu na površine cakline, temeljito čišćenje s pomoću spreja zrak/voda te konačno sušenje s pomoću pustera.
Potpuno adhezivno cementiranje
Adhezivni sustav VITA ADIVA uključuje ultraneprozirni dvokomponentni kompozitni cement VITA ADIVA IA-CEM, koji je upotrijebljen u ovom slučaju, a ima visoko svojstvo prekrivanja titanskih baza u implantoprotetici. Aplikacija se mora izvoditi vrlo selektivno zbog vrlo osjetljivih rubova, debljine desetinke milimetra, gdje bi prekomjerno nanošenje moglo dovesti do pucanja pri ugradnji. Uravnotežena fluidnost cementa VITA ADIVA IA-CEM održavala je pritisak na keramiku što niže u tijeku ugradnje, ali istodobno je omogućivala lako uklanjanje viška materijala. Odmah nakon postavljanja keramičke restauracije preporučuje se pričekati automatsko stvrdnjavanje u kompozitnom cementu, a potom dovršetak svjetlosnom polimerizacijom.
Konačni rezultat i zaključak
Nakon postavljanja rezultati su bili vrlo estetski. Monolitne restauracije harmonično su se uklopile s prirodnim zubnim lukom i izravnale je zatvaranjem dijastema i morfološkim prilagodbama. Ovaj primjer pokazuje da su danas dostupni radni procesi i materijali za ordinacije i laboratorije opremljene digitalnom tehnologijom koji omogućuju minimalnu ili čak neinvazivnu, estetsku, brzu i ekonomičnu protetsku rekonstrukciju. Intraoralni skener, jedinica za frezanje, pravilan odabir materijala, peć za individualizaciju ili karakterizaciju keramike te teorijsko i praktično znanje o adhezijskim tehnikama omogućuju dentalnim tehničarima, stomatolozima i pacijentima da u vrlo kratkom vremenu postignu fantastične protetske rezultate.
Literatura:
Estafan D, David A, David S, Calamia J. A new approach to restorative dentistry: fabricating ceramic restorations using CEREC CAD/CAM. Compend Contin Educ Dent 1999 June; 20(6): 555-60.
Glavina D, Skrinjaric I, Mahovic S, Majstorovic M. Surface quality of Cerec CAD/CAM ceramic veneers treated with four different polishing systems. Eur J Paediatr Dent 2004 Mar; 5(1): 30-4.
Igiel C, Lehmann KM, Ghinea R, Weyhrauch M, Hangx Y, Scheller H, Paravina RD. Reliability of visual and instrumental color matching. J Esthet Restor Dent 2017 Sep; 29(5): 303-308.
Al Hamad KQ, Al-Rashdan RB, Al-Rashdan BA, Baba NZ. Effect of Milling Protocols on Trueness and Precision of Ceramic Crowns. J Prosthodont 2021 Feb; 30(2): 171-176.
Morimoto S, Albanesi RB, Sesma N, Agra CM, Braga MM. Main Clinical Outcomes of Feldspathic Porcelain and Glass-Ceramic Laminate Veneers: A Systematic Review and Meta-Analysis of Survival and Complication Rates. Int J Prosthodont 2016 Jan-Feb; 29(1): 38-49.