Najčešći razlozi promjene boje zuba jesu pigmentirana hrana i pića koja svakodnevno konzumiramo.
Piše: dr. Mirela Burić, dr.stomatologije.
Rođena u Sarajevu 1983. godine. Cijelo svoje obrazovanje stekla u svom rodnom gradu. Diplomirala na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu 2010. godine. Od tada radi u porodičnoj ordinaciji “Dr. Kundukilja“ koja postoji i aktivno radi već trideset godina na Dobrinji. Od diplomiranja pa sve do danas važan segment njenog posla je kontinuirano usavršavanje, edukacije iz više oblasti stomatologije. Sve to oduzima mnogo vremena i odvaja je od djece i porodičnih obaveza, ali njeni zadovoljni pacijenti su njena inspiracija, snaga, i motivacija da bude još bolja. Pso „ dr.Kunduklija“je polivalentna ordinacija koja pruža široku paletu stomatoloških usluga, jedna od njih je i izbjeljivanje zuba.
Izbjeljivanje zubi danas je postao relativno traženi stomatološki zahvat. Lijepi, zdravi, bijeli i prirodni zubi san su svakog pojedinca, osobito pripadnica ljepšeg spola. Bijeli holivudski osmijeh ulijeva samopouzdanje, a ujedno to je glavna karakteristika lijepog izgleda. Postoji više načina na koje stomatolozi mogu izbijeliti zube: od poliranja zubi, stavljanja navlaka do laserskog izbjeljivanja. U nastavku vam donosimo tekst dr. Mirele Burić koja piše o ovoj temi.
Pored morfoloskog oblika i položaja zuba, boja zuba je jedna od jako bitnih čimbenika u esteskoj stomatologiji. Najčešći razlozi promjene boje zuba jesu pigmentirana hrana i pića koja svakodnevno konzumiramo (kafa, crno vino, čajevi, bobičasto voće, cigarete) drugi najčešći razlog koloracije zuba jeste fiziološko starenje zuba. Za izbjeljivanje vitalnih zuba postoji više postupaka, jedan od njih je i ordinacijsko izbjeljivanje tzv. (in-office-bleacing), gdje se primjenjuju specijalni gelovi sa 30-35%(H2O2) za tu svrhu čija se aktivacija pojačava (aktivira) putem izvora svijetlosti lasera, lampe, ili toplote. Ove lampe emitiraju plavu svijetlost koja se posebno dobro apsorbuje od strane gela za izbjeljivanje. Imamo i kućno izbjeljivanje gdje pacijent dobije individualne udlage u koje aplicira 10-15%(H2O2) gelove namijenjene za kućno izbjeljivanje. Ta dva postupka su usko povezana i nadopunjuju se, s ciljem postizanja sto boljih rezultata. Važno je znati da se izbijeliti mogu samo prirodni zubi. Izbjeljivanje se ne preporučuje osobama mladim od 16 godina, zbog toga sto je njihova pulpna komora u kojoj se nalaze krvne žile i živci veća i bliža površini zuba nego kod starijih osoba pa postoji veća opasnost od iritacije pulpe. Gornja dobna granica još nepostojni. Postupak se odvija tako što pacijent kada dođe u stomatološkoj ordinaciji, obavi se pregled zuba gdje ustanovimo da li je pacijent za izbjeljivanje. Pacijent mora imate sve sanirane zube, slijedi čišćenje zuba od zubnog kamenca, zatim pjeskarenje zuba pa tek onda pristupamo postavljanju zaštitne barijere na gingivu iznad zuba. Najbolje je izbjeljivanje raditi u vise seansi, nego jedanput u trajanju od 50min.
Mehanizam djelovanja:
Proizvodi za izbjeljivanje sadrže cisti vodik peroksid(H2O2) karbamid peroksid ili natrijum perkarbonat. Karbamid peroksid je organski spoj koji u odnosu 2 :1 se razložena ureu i vodik peroksid. Peroksid zbog veličine svoje molekule lako difunduje između caklenskih prizmi i dolazi do tvrdog zubnog tkiva. Oksidacijom tvrdo zubno tkivo djeluje svijetlije i transparentnije na svijetlost. Zato se žućkasti zubi bolje izbjeljuju od svjetlijih nijansi zuba. Boja zuba je najvećim dijelom određena bojom dentina. Žućkasti zubi se mogu bolje izbijeliti kod starijih osoba iz razloga sto dolazi do gubitka organskog matrixa i većeg stepena mineralizacije.
Nus pojave:
Jedna od glavnih nus pojava koja se javlja kod extremnog izbjeljivanja zuba je privremena osjetljivost zuba na podražaj i iritacija sluznice, te pojave bijelih mrlja. Kod upotrebe agresivnih gelova i bez nadzora stomatologa ta preosjetljivost može biti uzrok pojave reverzibilnog pulpitisa.