Mr. sc. Andrijana Kovačić: Upute pacijentima s fiksnim ortodontskim aparatom

Pravilno održavanje oralne higijene od presudne je važnosti za oralno i opće zdravlje, a s fiksnim ortodontskim aparatom u ustima potreba za pravilnom i redovnom higijenom je višestruko povećana.

Piše: Mr. sc. Andrijana Kovačić dr. dent. med. specijalist ortodoncije 

BIOGRAFIJA: Biografija: Mr. sc. Andrijana Kovačić dr. dent. med. specijalist ortodoncije diplomirala je 2003. godine na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirala 2007. godine. Zbog velikog interesa i sklonosti prema visokoj estetici 2010. kreće sa specijalizacijom  ortodoncije na Stomatološkom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koju završava 2013. godine. Po završenoj specijalizaciji iz ortodoncije preuzima ortodontsku ambulantu Doma zdravlja Zagreb Zapad, a 2014. god. postaje voditelj službe dentalne zdravstvene zaštite u Domu zdravlja Zagreb Zapad. Od rujna 2019 godine radi kao specijalist ortodoncije u ugovornoj specijalističkoj ordinaciji za ortodonciju na adresi Vrabečak 4. Osim što uživa u radu s pacijentima i kreiranju lijepih osmijeha dr. Andrijana se kontinuirano educira kako bi novim znanjima doprinijela boljoj kvaliteti vlastite ponude. Dr. Andrijana je certificirani doktor za Invisaligne tehnologiju, Inman alignere, Clear alignere, Ortoell. 2019. godine je imenovana ovlaštenim sudskim vještakom za područje dentalne medicine. Glavna je urednica Vjesnika dentalne medicine, časopisa namijenjenog doktorima dentalne medicine. Također je kao član uredničkog tima aktivna i na portalu Moj stomatolog gdje piše članke namijenjene informiranju i edukaciji pacijenata.

Različita su iskustva pacijenata kada je u pitanju fiksna ortodontska terapija. Trajanje terapije ovisi o složenosti ortodontske anomalije, dobi pacijenta i o njegovoj suradnji. Svakom pacijentu se pristupa individualno. Pacijenti imaju različita očekivanje i dojmove, ali i drugačiju situaciju u ustima. Period nošenja fiksnog aparata zahtijeva posebnu brigu i njegu. U nastavku teksta željela bih podijeliti s vama nekoliko korisnih informacija te dati odgovore na najčešće postavljena pitanja.

Od čega se sastoji fiksni aparat?

Fiksni ortodontski aparat se sastoji od bravica (metalne, keramičke, safirne) koje se postavljaju na sjekutiće, očnjake i premolare, zatim od tubica ili prstenova koji se postavljaju na molare i od luka koji povezan sa bravicama i prstenovima čini da svi njegovi elementi djeluju kao cjelina. Tijekom terapije, po potrebi se uvode i neki novi elementi (gumbići, opruge…).

Osjećaj preosjetljivosti, pomičnosti i bolnosti zuba – jesu li normalne pojave?

Prvih nekoliko dana nakon postavljanja aparata, odnosno nakon njegove aktivacije može se osjetiti  nelagoda koja je na sreću prolazna. Osjetljivost zuba je pojava koja obično spontano prolazi nekoliko dana nakon postavljanja naprave, koliko je pacijentu i potrebno da se navikne na novo „strano tijelo“ u ustima. Lagana pomičnost (mobilnost) zuba tijekom ortodontske terapije je pojava koja često stvara nelagodu i koja ne treba zabrinjavati a prolazi skidanjem naprave i stabilizacijom zagriza po završetku terapije.

Bol tijekom ortodontske terapije se obično javlja nekoliko sati nakon aktivacije naprave i može trajati do nekoliko dana (oko tri – četiri dana). Najjači intezitet boli se javlja nekoliko sati nakon samog postavljanja naprave, dok je sa svakom slijedećom aktivacijom bol također prisutna, ali je obično slabijeg intenziteta nego na samom početku terapije. Jačina osjeta boli je individualna. Nitko ne može predvidjeti koliko će bol trajati i hoće li uopće pacijenta boljeti. Ukoliko je bol toliko intenzivna da zahtijeva uzimanje lijekova, može se uzeti tableta protiv bolova (paracetamol).

Razvojem novih ortodontskih materijala i tehnika fiksni su aparati postali znatno ugodniji za nošenje te se većina pacijenata na njih privikne brzo. Nakon nekog vremena aparatić postaje dio vas i zaboravljate da ga imate!

Iritacije sluznice – jesu li normalna pojava?

Blage iritacije sluznice normalna su pojava prvih desetak dana nakon postavljanja aparata. Najčešća mjesta iritacije (žuljanja) su na molarima i u području trojki.

Elementi koji izazivaju iritacije mogu se prekriti komadićima ortodontskog voska. Komadić voska se otrgne, napravi se kuglica veličine zrna riže i pritiskom se zalijepi na dio aparata koji izaziva iritacije. Prilikom jela ortodontski vosak se makne sa zalijepljenog mjesta. Ortodontski vosak (silikon) vam obično daje vaš ortodont prilikom postavljanja aparata, a može se kupiti i u većini ljekarni. Pomoći mogu i gelovi za sluznicu čijim se korištenjem i apliciranjem na oštećeno mjesto (unutarnja strana usnice ili obraza) smanjuje iritacija i bol te se potiče cijeljenje sluznice. U tom se razdoblju preporuča piti dovoljno vode kako bi sluznica usne šupljine bila vlažna i time otpornija na mehaničke iritacije,

Ukoliko oštri dijelovi aparata (žice, kukice na bravicama, tubice, prstenovi i sl.) izazivaju veće iritacije i neugodnosti (gdje ni vosak ne pomaže) javite se ortodontu koji će uspješno riješiti problem.

Održavanje oralne higijene s fiksnim ortodontskim aparatom – upute

Fiksni aparat zahtijeva malo više truda i vremena nego kada ste bez aparata jer elementi aparata (bravice, prstenovi, tubice) koji su pričvršćeni na zub itekako otežavaju pravilno održavanje oralne higijene, a hrana se više zadržava.

Pravilno održavanje oralne higijene od presudne je važnosti za oralno i opće zdravlje, a s fiksnim ortodontskim aparatom u ustima potreba za pravilnom i redovnom higijenom je višestruko povećana. Na taj način ćete izbjeći brojne komplikacije koje nastaju kao posljedica loše oralne higijene (gingivitis-upala zubnog mesa, hiperplazija- bujanje zubnog mesa, demineralizacija cakline – bijele pjege koje uz lošu higijenu prelaze u karijes, karijese).

Mekana četkica za zube i zubna pasta neka i dalje budu osnovno sredstvo za održavanje oralne higijene kojemu je potrebno pridružiti, interdentalnu četkicu (pomaže u odstranjivanju ostataka hrane ispod krilaca bravice, između bravica), zubni konac (mora se uvesti ispod luka), a poželjan je i tuš za zube koji pod pritiskom vodenog tlaka uklanjaju nečistoće odnosno odstranjuje naslage sa teško dostupnih mjesta. Mogu se koristiti i električne četkice s posebnim nastavcima namijenjenim za ortodontske aparate.

Na današnjem tržištu postoji veliki broj proizvoda koji su namijenjeni upravo ortodontskim pacijentima (četkice, pastice, vodice za ista, premazi za zube, gelovi za oralnu sluznicu…)  s kojima ćete uz pravilno i redovito korištenje imati besprijekornu higijenu i sa fiksnim aparatom.

Ne zaboravite da loša oralna higijena može zakomplicirati i produljiti terapiju  i da ortodont može odlučiti skinuti aparat prije završetka terapije.

Prehrambene navike s fiksnim ortodontskim aparatom – upute

Što se tiče prehrane, morati ćete malo pripaziti.

Tijekom nošenja fiksnog ortodontskog aparata prehrambene navike nije potrebno u većoj mjeri mijenjati, samo ih treba prilagoditi novoj situaciji u ustima.

Prvih nekoliko dana nakon postave naprave preporuča se jesti mekšu hranu zbog početne preosjetljivosti i navikavanja. Odgrizanje tvrde hrane može odlijepiti i oštetiti bravicu, odcementirati prsten te deformirati i odignuti ortodontski luk, izazvati pucanje luka, što produžuje trajanje ortodontske terapije. Stoga tijekom cijele terapije treba izbjegavati tvrdu i žilavu hranu. Svakako treba izbjegavati i orašaste plodove (lješnjake, bademe, orahe, koštice). Posebno su opasne korice pizze i tvrdog kruha, sendviči. Većinu hrane treba izrezati na malene komade veličine zalogaja i polagano žvakati.

Jabuke, breskve, kruške i ostalo tvrdo voće se može konzumirati, samo ga treba usitniti (narezati) na komadiće veličine zalogaja i pažljivo ih sažvakati (nikako ne trgati zubima).

Ljepljive slatkiše (karamele, gumene bombone…) također treba izbjegavati.

Gume za žvakanje bez šećera preporučuju se ortodontskim pacijentima, jer se povećava prokrvljenost potpornog tkiva zuba, povećava salivacija te se smanjuje mogućnost nastanka karijesa. Konzumiranje žvakaćih guma može započeti tek onda kada se pacijent u potpunosti navikne na ortodontsku napravu, kada nema oštećenja ortodontskog aparata (ispadanja bravica, pucanja luka i sl.)  i kada usavrši pravilno  održavanje oralne higijene.

Redovite kontrole

Nakon što vam je postavljen aparat slijede redovite kontrole kod ortodonta u razmacima od 4, 6, ili 8 tjedana, ovisno o fazi terapije i pacijentovim životnim okolnostima. Na kontrolama ortodont procjenjuje napredak terapije, donosi odluke o daljnjim koracima i izvještava pacijenta o njima, mijenja žičane lukove, uvodi nove ortodontske elemente (gumice za korekciju zagriza, gumbiće, opruge…).mijenja vezilice, savjetuje, Ako iz bilo kojeg razloga ne možete doći na zakazanu kontrolu kontaktirajte svog ortodonta kako biste dobili odgovarajuće upute i dogovorili novi termin posjeta.

Tijekom ortodontske terapije redovito posjećujte stomatologa koji će vam, po potrebi, ukloniti zubni kamenac i ispolirati zube, te sanirati karijes, ako dođe do njegovog nastanka. Zubni je karijes lakše sanirati ukoliko je uočen na samom početku!

 

Komentariši