Oralno zdravlje starijih osoba

Samo starenje, kao i bolesti, lijekovi te različiti načini liječenja bolesti koje se pojavljuju u starijoj dobi mogu izazvati specifične promjene u usnoj šupljini i utjecati na propadanje zubi. Same  bolesti se najprije mogu očitovati u usnoj šupljini i biti prvi znak da nešto nije u redu sa zdravljem. Kronične bolesti poput dijabetesa, srčanožilnih, neuroloških, reumatskih i zloćudnih bolesti mogu izazvati pojavu različitih neugodnih simptoma u usnoj šupljini, od upale i crvenila, pečenja, suhoće usta do gljivičnih infekcija.

Kod starijih osoba sluznica usne šupljine postaje tanka, manje elastična i slabije prokrvljena. U kutovima usana mogu se pronaći pukotine kože i sluznice koje se zbog infekcije mogu upaliti.Osim toga sluznica je zbog smanjenog izlučivanja sline suha i zbog toga postaje lako ranjiva te podložna traumama različitih uzorka te gljivičnim infekcijama. Loša i neredovita oralna higijena popraćena uzimanjem različitih lijekova kod starijih osoba može dovesti i do upale zubnog mesa te drugih bolesti parodonta. Upaljeno zubno meso može postati bolno i osjetljivo na dodir te može lako prokrvariti.

Možda će vam biti teže pravilno očistiti zube ako imate problema s rukama ili ako vam je vid loš. Vaš stomatolog može vam pružiti pomoć i savjet o najboljim pomagalima za korištenje. Povećalo ogledalo i dobro svjetlo često su od pomoći. Ako ste izgubili neke zube u prošlosti i imali mostove ili proteze, možda ćete imati posebne potrebe i probleme s čišćenjem

Neki ljudi redovito uzimaju lijekove zbog kojih su im usta suha. Slina pomaže u zaštiti zuba od propadanja, pa ako imate manje sline nego inače, pitajte savjet svog stomatološkog tima. Ili možete kupiti posebne proizvode.

Kako mogu spriječiti bolest desni i propadanje zuba?

Temeljito uklonite plak sa zuba (i proteza ako ih imate) posljednju stvar noću, a barem jednom dnevno. Upotrijebite pastu za zube s fluoridom koja sadrži 1350 do 1500ppm (dijelova na milijun) fluorida. Vaš stomatolog može propisati pastu za zube s više fluora ako misli da vam treba.

Trebali biste očistiti među zubima barem jednom dnevno interdentalnim četkicama ili zubnim koncem.

Komentariši