Savremena ortodoncija ne poznaje dobne granice
Piše: Mr. sc. Andrijana Kovačić dr. dent. med. specijalist ortodoncije
Biografija: Mr. sc. Andrijana Kovačić dr. dent. med. specijalist ortodoncije diplomirala je 2003. godine na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirala 2007. godine. Zbog velikog interesa i sklonosti prema visokoj estetici 2010. kreće sa specijalizacijom ortodoncije na Stomatološkom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koju završava 2013. godine. Po završenoj specijalizaciji iz ortodoncije preuzima ortodontsku ambulantu Doma zdravlja Zagreb Zapad, a 2014. god. postaje voditelj službe dentalne zdravstvene zaštite u Domu zdravlja Zagreb Zapad. Od rujna 2019 godine radi kao specijalist ortodoncije u ugovornoj specijalističkoj ordinaciji za ortodonciju na adresi Vrabečak 4. Osim što uživa u radu s pacijentima i kreiranju lijepih osmijeha dr. Andrijana se kontinuirano educira kako bi novim znanjima doprinijela boljoj kvaliteti vlastite ponude. Dr. Andrijana je certificirani doktor za Invisaligne tehnologiju, Inman alignere, Clear alignere, Ortoell. 2019. godine je imenovana ovlaštenim sudskim vještakom za područje dentalne medicine. Glavna je urednica Vjesnika dentalne medicine, časopisa namijenjenog doktorima dentalne medicine. Također je kao član uredničkog tima aktivna i na portalu Moj stomatolog gdje piše članke namijenjene informiranju i edukaciji pacijenata.
U savremenoj dentalnoj medicini, ortodoncija predstavlja ključnu specijalnost koja se bavi proučavanjem, dijagnosticiranjem i liječenjem različitih ortodontskih nepravilnosti, kako kod djece i adolescenata, tako i kod odraslih pacijenata. Specijalistička grana dentalne medicine, ortodoncija, usmjerena je na nadzor rasta i razvoja zubi, kostiju i mekih tkiva lica te na njihovo liječenje s ciljem postizanja optimalne funkcije i estetike. U tom kontekstu, ortodontska terapija kod odraslih pacijenata postaje sve značajnija, izazivajući rastući interes kako zbog estetskih poboljšanja, tako i zbog funkcionalnih aspekata. Odrasli pacijenti sve više prepoznaju važnost ortodontske terapije u postizanju skladnog osmijeha, ali i u očuvanju oralnog zdravlja te poboljšanju općeg kvaliteta života. Kroz ovaj tekst, autorica, Mr. sc. Andrijana Kovačić, specijalist ortodoncije, pruža dublji uvid u kompleksnost ortodontske terapije kod odraslih pacijenata, naglašavajući važnost individualnog pristupa i suradnje među stručnjacima različitih stomatoloških disciplina radi postizanja optimalnih rezultata i zadovoljstva pacijenata.
Ortodoncija (grč. orthos- ravno, grč. odous- zub) je specijalistička grana dentalne medicine koja se bavi proučavanjem i nadziranjem rasta i razvoja zubi te kosti i mekih česti u području lica, njihovim liječenjem i sprečavanjem ortodontskih nepravilnosti Dentoskeletalni deformiteti utječu na orofacijalne funkcije na više načina. Žvakanje hrane je nepravilno, što se negativno odražava na probavu i zdravlje gastrointestinalnog sustava, a time i na opće zdravlje. Nemogućnost zatvaranja usnica potiče na disanje kroz usta, pa fiziološki predviđeno disanje kroz nos nije funkcionalno. Također je moguć negativan utjecaj na govor. Ukoliko su zubi loše položeni i zbijeni, otežano je i održavanje oralne higijene, posljedično tome se povećava mogućnost nastanka karijesa, nakupljanja kamenca i nastanka parodontnih bolesti. Osim fizičkog utjecaja, dentoskeletalne anomalije imaju i veliki psihosocijalni utjecaj što bitno utječe na afirmaciju osobe, samopouzdanje, društvene kontakte, općenito na kvalitetu života.
I dok se u prošlosti ortodontska terapija provodila samo kod djece i adolescenta, zahvaljujući napretku struke, danas ona nije više ograničena samo na tzv. „mlađu populaciju“. Svjesni činjenice da fizički izgled u velikoj mjeri utječe na prvi dojam, privatne i poslovne kontakte, sve se više odraslih osoba odlučuje za ortodontsku terapiju. Tome uveliko pridonose i nove, moderne i estetski prihvatljivije ortodontske naprave, ali i marketinški dobro osmišljene reklame kampanje. Kod odraslih pacijenata se obično koriste estetske bravice (keramičke ili safirne ), zatim terapija prozirnim udlagama (alignerima) i lingvalna ortodoncija (bravice postavljene s unutarnje strane kako ne bi bile vidljive). Nekada se kombiniraju različite ortodontske tehnike. Svakom slučaju treba pristupiti individualno, a svaka od ovih tehnika ima svoje prednosti i mane , indikacije i kontraindikacije U konačnici, ortodont je taj koji procjenjuje koja je terapija najbolja za pojedinog pacijenta s obzirom na složenost terapije i financijske mogućnosti.
Ortodontska terapije odraslih pacijenata
Nezadovoljavajuća estetika lica je postala glavni razlog zbog kojeg se odrasli pacijenti javljaju ortodontu. Neki odrasli pacijenti nisu zadovoljni ishodom ortodontske terapije koja je provedena u dječjoj ili adolescentnoj dobi pa se odlučuju na ponovnu ortodontsku terapiju u odrasloj dobi, a kod jednog dijela pacijenata je uslijed nenošenja retencijske naprave i ne pridržavanja uputa ortodonta došlo do recdiva, za koji žele da se korigira.
Općenito, ortodontska terapija može biti sveobuhvatna (terapija svih zuba), te pomoćna, koja se provodi kao priprema za druge stomatološke zahvate. Specijslisti ortodonti se u svome radu s odraslim pacijentima često susreću s kompleksnim slučajevima koji se rješavaju timski. Tada je ortodontska terapija samo jedna komponenta složenog terapijskog plana koja uključuje nekoliko stomatoloških disciplina i stručnjaka iz područja protetike, oralne kirurgije, parodontologije, estetske stomatologije, maksilofacijalne kirurgie… Drugim riječima, kod starijih pacijena se često ortodontska terapija provodi da bi se stvorili optimalni uvjeti za druge zahvate u dentalnoj medicini. Tako se u svrhu postizanja lijepog osmijeha uz ortodontsku terapiju provodi izbjeljivanje zubi, izrađuju estetski ispuni ili keramičke ljuskice. Ukoliko nema dovoljno zubnoga tkiva za izradu kompozitnog ispuna, a oštećenje zuba nije toliko veliko da zahtjeva izradu zubne krunice, rade se estetski inlayi, onlayi i overlay. Zube koji nedostaju nadoknađuje se protetskim nadomjestcima ili se ugrađuju implantati na kojima se izrađuju krunice iz visoko estetskih materijala. Pri postizanju savršenog osmijeha danas se ne tretiraju se samo zubi već i zubno meso i usnice.
Popularan je i danas često korišten ABB protokol (koncept) – skraćenica je od engleskih riječi: Align, Bleach, Bond. ABB protokol sastoji se od 3 procesa nakon kojih pacijent dobiva potpuno nov osmijeh, a to su:
- ortodoncija (Align),
- izbjeljivanje (Bleach)
- bonding zuba (Bond).
Prvo se ortodontskom terapijom repozicioniraju zubi radi postizanja funkcionalnosti, nakon završene ortodontkse terapije slijedi izbjeljivanje zubi i u trećem (ujedno i posljednjem) koraku slijedi estetsko uljepšavanje osmijeha (kompozitnim bondingom ili injektivnim kompozitom).
Interdisciplinarni pristup u liječenju odraslih pacijenata – realna očekivanja prije svega
Interdisciplinarni pristup predstavlja kombinaciju dijagnostike, planiranja liječenja i terapijskih postupaka s opsežnom komunikacijom među članovima tima, a sve s ciljem postizanja optimalnih rezultata u funkcijskom i estetskom smislu. Novija istraživanja ukazuju na to da broj interdisciplinarno obrađenih pacijenata u dentalnoj medicini raste. Prije samog početka terapije važno je znati koja su očekivanja pacijenta u vezi s predloženim zahvatom, a često je potrebno i postići kompromis između pacijentovih očekivanja i realnih mogućnosti. Ortodont procijenjuje koja je vrsta terapija optimalna za pojedinog pacijenta s obzirom na složenost terapije i financijske mogućnosti. Također je potrebno utvrditi koliko je pacijent motiviran za ortodontsku terapiju. Stalna interakcija i dobra komunikacija članova tima i pacijenta na svim razinama liječenja, ključ je uspješne interdisciplinarne suradnje.
Specifičnosti ortodontske terapije kod odraslih pacijenata
Smatra se da je ortodontska terapija uspješno provedena samo ako je postignut skladan izgled lica te optimalna okluzija. U ortodontskoj terapiji odraslih pacijenata svakako treba uzeti u obzir određene specifičnosti. U odnosu na djecu i adolescente odrasli pacijenti imaju veća očekivanja i drugačiji stav prema ortodontskoj terapiji. Oni žele da je aparatić „što neprimjetniji“, a terapija „što kraća“. Obično su radoznaliji od djece, prethodno su se informirali o terapiji, imaju više pitanja i potpitanja i traže detaljnija pojašnjena postupaka. Često zbog posla kojim se bave „zahtijevaju“ manje vidljive ortodonske naprave poput keramičkih ili safirnih bravica, ortodontsku terapiju udlagama ili lingvalno postavljanje aparata. S druge strane, iskustvo je poklazalo da odrasli pacijenti obično bolje surađuju i pridržavaju se uputa ortodonta vezanih uz oralnu higijenu i prehranu s ortodontskim aparatom. Također su discipliniraniji su po pitanju nošenja elastičnih gumica i redovitiji u dolascima na ortodontske kontrole.
Za razliku od djece i adolescenata, kod odraslih pacijenata su češće se razvija sekundarna malokluzija koja se javlja uslijed trošenja i gubitka zubi, te nekih sistemskih bolesti. Kod odraslih pacijenata je odgovor na ortodontsku silu sporiji nego kod djece i adolescenata. Zato i samo liječenje kod njih obično traje vremenski dulje nego kod djece i adolescenata sa istim ili sličnim ortodntskim problemom. Čeešći su parodontološki problemi, te je potrebno parodontološku bolest staviti pod kontrolu prije samog početka ortodontske terapije. Kod pardodntološko komporomitiranih pacijenata je tijekom ortodontske terapije nužno uključiti specijalistu parodontologa. Također je zbog završenog rasta i razvoja kod odraslih pacijenata učinak nekih ortodontskih naprava ograničen ili neučinkovit.