Intervju: dr Jelena Vučetić, spec. ortopedija vilica
Dr Jelena Vučetić je specijalista ortopedije vilica. Diplomirala je na Stomatološkom fakultetu, Univerzitet u Beogradu 2009 godine, sa ocjenom 9,2. 2010 godine otvorila je stomatološku ordinaciju Dental Studio Vučetić u Kotoru, u kojoj je direktor, marketing menadžer i stomatolog. Nakon rođenja dvoje djece 2013 god upisuje specijalizaciju na Klinci za Ortopediju vilica, Univerziteta u Beogradu i završava 2016 god. Nakon završene specijalizacije nastavlja rad u Dental studiju Vučetić kao ortodont a u Beogradu kreće saradnju sa renomiranim ordinacijama. Ove godine je otvorila specijalističku ordinaciju u Beogradu Dental Boutique. Sa dr Vučetić smo razgovarali o poslu koji obavlja.
Koje su najčešće komplikacije s kojima se susrećete kod pacijenata sa parodontalnim oboljenjima?
Ortopedija vilica je specijalnost kojom se može značajan unaprediti kvalitete života pacijenata, naročito se rezultati odražavaju u poboljšanju funkcije i estetike vilica i lica a samim tim zdravlja u celini. Kao specijalista ortopedije vilica, radim na ispravljanju nepravilnosti u zubnim lukovima i vilicama, što utiče na poboljšanje žvakanja, govora, pa čak i disanja. Ova oblast pruža jedinstvenu kombinaciju estetske, funkcionalne i biološke komponente.
Koje su najčešće indikacije za ortopedsku intervenciju na vilici?
Teskoba je najčešća indikacija ali ne i najurgentnija. Najčešće roditelji dovode decu u periodu mješovite denticije, kada primete da zubi nisu poređani lepo u zubni niz. Primarna teskoba nastaje zbog uskih vilica koje deca nasleđuju od jednog roditelja a krupne zuba od drugog. Želim da naglasim da uskost vilica često nije vezana za nasleđe, već može biti i kao posledica nekih funcionalnih poremećaja kao sto je disanje na usta, lošeg položaja jezika, inkopetentne usne. Jako je važno da roditelji primete ukoliko postoji neki funkcionalni problem ili losa navika i dovedu dete kod ortodonta. Za to je potrebna edukacija roditelja i nažalost često se javljaju ortodontu kad se neka ortodontska nepravilnost vez ispoljila a mogla se prevenirati.
Naravno tu veliku ulogu imaju dečiji stomatolozi kod kojih deca prvo dolaze na sistematske preglede i oni su ti koji treba da prepoznaju nepravilnost i upute kod ortodonta. Neposredno pred pubertet i u toku puberteta kada je najintenzivniji rast i razvoj celog tela, pa i vilica, vrlo je važno da se tretiraju tinajdžeri koji imaju skeletne nepravilnosti. Tako se postiže ne samo funkcija nego i unapređuje anfas i profil pacijenta preusmeravanjem pravca rasta vilica sto za cilj ima postizanje pravilne funkcije orofacijalne regije.
Pacijenti, pogotovo mlađi, a često i roditelji, ne znaju za te mogućnosti da mogu unaprediti svoj izgled a prvenstveno zdravlje, već kasnije kada sami uoče estetske nedostatke na licu odlaze kod ljekara estetske medicine i privremeno poboljšavaju estetiku određenih delova lica ubrizgavanjem hijaluronskih filera i drugim zahvatima cime funkcija i dalje ostaje narešena.
Sa druge strane narešena ortodontska nepravilnost, utiče na temporomandibularni zglob, često se javljaju neprijatnosti u toj regiji, bolovi se mogu siriti i ka usima, vratu, manifestovati kao glavobolje, gdje se takvi pacijenti se cesto podvrgavaju medikamentnoj terapiji. Time se ublažavaju posljedice a ne lece uzrok a to je ortodontska nepravilnost. Zbog nepravilnog položaja zuba i zagrizaja kao posledicu imamo česte recesije na vratu zuba, abrazije zuba, karijese zbog nemogućnosti samočišćenja intrerdentalnih prostira i težeg održavanja oralne higijene.
Kako pristupate pretprotetskoj pripremi pacijenata koji su kandidat za minimalno invazivne procedure poput vinira? Šta obuhvata pretprotetska priprema pacijenta
Pretprotetska priprema se radi kod adutnih pacijenata koji će nakon toga dobiti pravilno poređan zubni niz i odnose vilice.Ukoliko je potrebno obezbeđuje se prostor za zubni implantat. Time se postižu uslovi da budući protetski rad bude min ivazivan, odnosno da nema velikog uklanjanja zubne supstanci i da je moguće uraditi vinire. Vinire visoke funkcionalne i estetske vrednosti je moguće uraditi isključivo na pravilnom zubnom nizu i pravilnim odnosima vilica sto se postiže ortodontskom terapijom. U suprotnom se mora raditi invazivniji rad, tj. brušenje za krune.
Kako se vaša praksa razvijala u svijetlu novih tehnologija i metoda u ortopediji vilice?
Svaki ortodont bira metodu kojom postiže estetiku i funkciju. Nove metode (izrada folija za ispravljanje zuba) nisu pokazale bolje reztate, tako da je fiksa proteza i dalje najmoćnije oružje u rukama iskusnog ortodonta. Na tržištu imamo široku ponudu materijala a svaki ortodont odlučuje prema indikacijama i tehnici koju koristi. Želim da naglasim da je primena mini implantata u ortodontske svrhe otvorila jednu novu eru i olakšava ortodontima da lakše reše i neke kompleksne slučajeve.
Koje su vaše preporuke za očuvanje oralnog zdravlja nakon izvršenih ortopedskih procedura?
Nakon ortodontske terapije jako je važno da se, radi zadržavanja postignutih rezultata, pacijent pridržava instrukcija u nošenju retencionih folija. Bitne su redovne kontrole, uklanjanje mekih i čvrstih naslaga i naravno pravilna tehnika pranja zuba.