Pink komponenta osmijeha

Stomatolozi se svaki dan susreću sa pacijentima koji žele blistavo bijeli osmijeh, a šta je sa pink komponentom tog osmijeha?

Svi mi želimo blistavo bijeli osmijeh i bijele zdrave zube. To je ono čemu svi mi težimo i posjećujemo dotore dentalne medicine, vodimo brigu o svojim zubima, čuvamo ih, pazimo i slično. No, u dentalnoj medicine postoji i termin pink komponenta tog osmijeha, a u narednom tekstu vam otkrivamo šta je to, odnosno o kakvoj komponenti je riječ.

Dr. dentalne medicine Dea Maličbegović završila je Stomatološki fakultet u Sarajevu 2010. godine, a 2012. godine osniva vlastitu ordinaciju ‘’Smile’’ sa sjedistem u Zenici. Kontinuirano se usavršava u oblasti endodoncije, proteike i parodontologije. Za naš časopis piše o pink komponenti osmijeha.

Harmonija bijele i pink

Temeljni zadatak zubnog mesa (gingive)  jeste štititi dublje anatomske strukture od mehaničkih i mikrobnih utjecaja. Tom zadatku zubno meso se prilagodilo stvaranjem epitelnog i vezivnog pripoja na površini zuba. Epitelni pripoj  preuzima funkciju biološke zaštite, vezivnotkivni pridonosi mehaničkoj stabilnosti, a zajedno se nazivaju biološkom širinom.

Biološka širina je važna u protetskoj rehabilitaciji prirodnih zuba, jer rub buduće krunice može dovesti do povrede biološke širine zuba, posljedično koštane resorpcije, na što će organizam odgovoriti na dva načina, formiranjem parodontalnih džepova ili recesijom gingive. I jedan i drugi odgovor će dovesti do narušavanja harmonije između zubnog mesa i zuba opskrbljenog protetskom nadoknadom.

Problem je moguće izbjeći detaljnim planiranjem i stoga je važno da i stomatolog i pacijent znaju da ulaze u ozbiljan arhitektonski projekat koji podrazumijeva:

  • Zdrav parodoncijum,
  • Pažljiva preparacija zuba,
  • Privremene krunice,
  • Blagovremen i dobar otisak,
  • Precizna izrada definitivnih krunica,
  • VRIJEME.

Zdrav parodoncijum je temelj svakog protetskog rada. Parodoncijum čine gingiva, parodontalna vlakna, cement i kost. Ukoliko postoji parodontopatija, potrebno je najprije  uraditi predprotetsku pripremu. Nakon toga pristupamo odabiru vrste preparacije, te pažljivom preparacijom pripremamo zube nosače za buduće krunice. U  istoj posjeti pacijent dobiva privremene krunice, koje bi trebao nositi minimalno 6 sedmica. Za to vrijeme se završi regeneracija i epitelnog i vezivnog dijela parodoncijuma, te se u narednoj posjeti planira otisak. Tehnike otiskivanja su brojne, pa je najbolja tehnika ona koja funkcioniše u našim rukama i koju zubni tehničar zna da pročita. U zavisnosti od vrste krunica, tehničar treba dovoljno vremena kako bi definitivni  protetski rad zadovoljio i funkcionalno i estetski.

Ukoliko pacijent prije postavljanja protetskog rada ima zdravo zubno meso, naša obaveza je da to zdravlje očuvamo.  Harmonija između zubnog mesa i protetskog rada osigurava uspjeh.

Komentariši