
Prof.dr.sc. Amila Zukanović redovna je profesorica na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu. Dugogodišnji je specijalista preventivne i dječje stomatologije, što znači da se u svojoj karijeri opredijelila za rad sa djecom. U narednim redovima dr. Zukanović odgovara na neka od najčešćih pitanja koja interesuju roditelje.
Intervju: prof.dr.sc. Amila Zukanović specijalista preventivne i dječje stomatologije
1.Kada je vrijeme za prvu posjetu stomatologu?
Prva posjeta djeteta stomatologu treba da je unutar prve godine djetetovog života.
2.Da li je ona ”strašna” za dijete, te kako je predstaviti kao zdravu i korisnu naviku?
Razmišljati o posjetama stomatologu kao ”strašnim” je veoma kontraproduktivno. Posjete stomatolozima nisu i ne trebaju biti strašne. Nema razloga da budu. Prve posjete stomatologu, ukoliko se obave na vrijeme su usmjerene prema očuvanju zdravlja usta i zuba. Niti jedna od procedura, niti jedna od preventivnih mjera koje se provode na prvim posjetama stomatološkim ordinacijama nisu ni bolne ni neugodne. I u tom smislu ni prve posjete stomatologu kod djece neće izazvati strah i nelagodu. Redovne posjete stomatologu su obaveza roditelja ukoliko žele zdravlje za svoje dijete. Roditeljima treba objasniti značaj redovnih dolazaka kod stomatologa kako bi i oni shvatili da su one nužne ako žele da njihovo dijete ima zdrave zube.
3.Koliko je važno za zdravlje djeteta na vrijeme krenuti sa higijenom zuba i redovnim kontrolama kod stomatologa?
Jako važno. Zapravo, jedno bez drugog i ne može, jer bi stomatolog trebao biti taj koji će roditeljima objasniti kako i na koji način čistiti zube djetetu. Bez adekvatnog čišćenja nema niti zdravlja usta i zuba.

4.Kako i na koji način kod djece stvoriti naviku da redovno peru zube?
Tako što sa održavanjem higijene treba početi od najranijeg uzrasta, čak i prije nego što zubi niknu. Redovitost u održavanju higijene jako je važna.
5.Koji je pravilan način četkanja zubi?
Pravilan način četkanja je onaj koji uklanja naslage sa svake površine svakog zuba u ustima.
6.Kako odabrati pravu četkicu za zube i da li su potrebna dodatna pomagala za čišćenje međuzbubnog prostora?
Ne postoji univerzalna četkica koja odgovara zahtjevima i potrebama svakog pacijenta. Ne može isti tip četkice koristiti osoba koja nosi proteze i djeca kojima tek niču zubi. U odabiru odgovarajuće četkice treba da učestvuje stomatolog, jer on zna koje osobina četkica za zube treba da ima.
7.Koje su greške koje ljudi najčešće prave prilikom vođenja računa o zubima djece?
Najčešće greška je da roditelji prerano prepuste djeci brigu o čišćenju zuba.
8.Koju pastu za zube djeca trebaju koristiti, da li isključivo dječju ili mogu i pastu za odrasle?
Stomatolog je taj koji treba dati savjet o korištenju paste za zube prema uzrastu i specifičnim potrebama za svako dijete odnosno pacijenta.

9.Šta mislite o mliječnim zubima? Da li tada treba voditi neku posebnu brigu ili jednostavno sačekati da oni ispadnu, pa krenuti u brigu o zubima?
Mliječni zubi su jednako značajni kao i stalni zubi. Jedan zube je jedan organ. Nema veze da li je to mliječni ili stalni. Mliječni zubi imaju svoje uloge, baš kao i stalni. I oni, baš kao i stalni mogu izazvati niz problema ukoliko se ne liječe, a postoji karijes na njima.
10.Koliko često je potrebno da djeca posjećuju stomatologa?
Barem dva puta godišnje.
11.Koliko roditelji danas posvećuju pažnju vođenju brige o zubima svoje djece, te da li je to potrebno podići na veći nivo?
Zdravlje usta i zuba nije odgovornost samo roditelja, nego društva. Da bi se postigli rezultati u poboljšanju zdravlja zuba naše djece, potrebno je voditi drugačiju zdravstvenu politiku od postojeće.