Sanja Medić: Postoji neraskidiva veza između pravilne ishrane i ukupnog oralnog zdravlja uključujući kvalitetu i zdravlje zuba

Intervju: Sanja Medić, dr.stom, spec.nutricionizma

Sanja Medić je doktorica stomatologije i specijalista nutricionizma. Rođena je u Sarajevu gdje je završila gimnaziju i Stomatološki fakultet Univerziteta u Sarajevu sa visokim prosjekom. Odslušala je postdiplomski studiji na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu na smjeru Marketing i menadžment i završila specijalizaciju iz nutricionizma u Centru za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu. Nakon završetka osnovnog studija volontirala je u Zavodu za zaštitu radnika u saobraćaju u Sarajevu i nakon toga nastavljam karijeru u farmaceutskoj i dentalnoj industriji.  Tokom svoje karijere održala je nekoliko desetina prezentacija na domaćim i inostranim kongresima iz oblasti stomatologije, medicine i farmacije, učestvovala u naučno-istraživačkim radovima, radila kao monitor u  kliničkim istraživanjima. Osim toga dr. Medić je i auditor za sistem upravljanja kvalitetom ISO 9001:2015, trener za Metabolic Balance, metabolički program za regulaciju tjelesne mase, te koautor monografije „Dijetetska ishrana dijabetičara“. Certificirani je doktor za neinvazivne estetske procedure. Sa dr. Medić smo razgovarali o stomatologiji i ishrani, te vam u nastavku donosimo naš razgovor.

Kada se javila ljubav prema stomatologiji?

Odrasla sam u ljekarskoj porodici gdje sam od malih nogu bila okružena enciklopedijama i stručnim knjigama i razvijala ljubav prema nauci. Iako sam imala želju da upišem medicinu i da se bavim endokrinologijom i dijabetesom ipak je prevagnula ljubav prema savršenom osmjehu. Od malih nogu me fascinirala moć osmijeha i kako on može promijeniti nečiji život. Stomatologija mi je pružila mogućnost da kombinujem svoju ljubav prema nauci i želju da pomažem ljudima. Zahvaljujući stalnim edukacijama uspjela sam da povežem stomatologiju, estetiku i nutricionizam. Danas se bavim i nutrikozmetikom  i istraživanjem uticaja ishrane na dugovječnost.

Pored toga što ste stomatolog vi ste i nutricionista. Koliko zdrava ishrana utječe na kvalitetu i zdravlje zuba?

Postoji neraskidiva veza između pravilne ishrane i ukupnog oralnog zdravlja uključujući kvalitetu i zdravlje zuba. Pravilna ishrana nije dijeta, to je stil života u kojem je balansiran unos nutritivno bogatih namirnica koje će zadovoljiti naše individualne energetske potrebe i unos makro i mikro nutrijenata. Svako odstupanje od ovih pravila narušava homeostazu i dovodi do nastanka bolesti. Možemo slobodno reći da su najzastupljenija oboljenja zuba najvećim dijelom posljedica nepravilne ishrane. Nedovoljan unos svježih sezonskih namirnica poput voća i povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda, mesa, ribe te integralnih žitarica dovodi do narušavanja zdravlja usne šupljine i često demineralizacije zuba, osteoporoze koštanih struktura i oboljenja mekih struktura. Unos industrijski proizvedenih šećera, gazirana pića, alkohol su samo neki od faktora koji dovode do najčešćih bolesti zuba poput karijesa i parodontopatija. Pri tome ne smijemo zaboraviti i na nepravilno i nedovoljno žvakanje hrane jer na žalost živimo ubrzanim tempom koji nam često nedozvoljava da hrana bude sažvakana u potpunosti a to ruši i funkciju i zdravlje naših zuba i potpornih struktura i utiče negativno na procese varenja. Kroz istoriju je veoma mala zastupljenost karijesa a posebno u prahistorijsko vrijeme kada se konzumiralo isključivo meso i plodovi iz prirode.

Koje namirnice su najvažnije u održavanju kvalitete zuba?

Da bi očuvali zdravlje usne šupljine, zuba i cjelokupnog potpornog aparata potrebno je u svojoj ishrani pridržavati se nekoliko osnovnih pravila:

  1. Redovna hidratacija – unos dovoljne količine vode koja je neophodna za održavanje vlažnosti usne šupljine, ispiranje ostataka hrane sa površine zuba te stvaranje pljuvačke.
  2. Unos namirnica bogatih kalcijumom i fosforom koji su osnovni gradivni elementi zuba i kostiju – zeleno lisnato povrće, bundeva, mlijeko i mliječni proizvodi, bijelo meso, orašasti plodovi i sjemenke, jaja, riba, mahunarke, narandze
  3. Vitamin C – nalazi se u naru, bundevi, citrusnom voću, kiselom kupusu, paprikama, jagodama, brokuli i izuzetno je važan za zdravlje desni jer učestvuje u proizvodnji kolagena.
  4. Namirnice bogate vlaknima – integralne žitarice, mrkva, celer, jabuka, šljiva, banane, maline, mahunarke jer potiču proizvodnju pljuvačke koja ispire ostatak hrane s površine zuba i neutralizira kiselu sredinu koju stvaraju bakterije.
  5. Probiotici – najnovija istraživanja pokazuju da igraju važnu terapijsku i preventivnu ulogu u zdravlju zuba i usne šupljine. Probiotici su prirodno prisutni u kiselom mlijeku, jogurtu, kiselom kupusu ali se često i suplementiraju kako bi se zadovoljila minimalna količina zdravih bakterija i trebali bi se unositi svaki dan

Da li odmah nakon obroka treba prati zube ili treba sačekati određeno vrijeme?

Pranje zuba nakon obroka je najbolji način da se prevenira nastanak plaka i da se održava zdravlje zuba. Na taj način, mehaničkim čišćenjem, otklanjate ostatke hrane sa zuba ali i u interdentalnim prostorima. Hrana bogata ugljikohidratima i šećerima zahtjeva pranje zuba neposredno nakon obroka kako bi se prevenirao razvoj kiseline i razvoj bakterija koje će imati negativan uticaj na caklinu zuba. Pranje i čišćenje zuba je namijenjeno da prevenira razvoj kiseline i nastanak plaka i ima smisla samo ako možemo na taj način spriječiti razvoj kiseline. Međutim, ukoliko smo upravo pojeli ili popili nešto što je bogato kiselinama poput citrusnih napitaka ili citrusnog voća oni će učiniti da je naša caklina meka i vulnerabilna te onda četkanje zuba neposredno nakon ovakvog obroka nije najbolje rješenje. Preporuka je da se sačeka                30-40 min kako bi se caklina fiziološkim putem vratila u prvobitno stanje te se nakon toga mogu četkati zubi. Naravno pranje i četkanje zuba treba biti minimalno dva puta dnevno sa pastom za zube a poseban izuzetak čine osobe koje nose fiksne ortodontske aparate i različite protetske nadoknade kod kojih se mora dodatno voditi računa o oralnoj higijeni i sprečavanju razvoja sekundarnog karijesa.

Koliko šećeri utječu na zdravlje zuba?

Najznačajniji uticaj šećera na zdravlje zuba se ogleda u razvoju zubnog karijesa, erozija cakline i periodontalne bolesti. Promjene koje nastaju pod uticajem šećera su povezane sa promjenom aciditeta u usnoj šupljini a skriveni šećeri su glavni krivci za nastanak ovih promjena.                      Skriveni šećeri su jednostavni i složeni šećeri koji se industrijskim putem dodaju u hranu i pića ali su i prirodno prisutni u raznim sirupima, medu, koncentriranim voćnim sokovima i drugim bezalkoholnim voćnim napitcima. Procesuirana hrana, industrijski kolači, keksi, bombone, cerealije, gotove kaše, napitci na bazi mlijeka su izvori ovih šećera. Naravno njih ima i u tjestenini, hljebu, gotovim supama i različitim proizvodima u praškastoj formi pripremljeni kao polugotovi proizvodi. Preporučuje se da upravo smanjenje konzumacije ovih šećera uz pravilnu oralnu higijenu može prevenirati nastanak bolesti zuba. Najvažnije je da naučimo čitati deklaracije kako bi izbjegli konzumaciju ovih šećera. Posebno treba voditi računa kod djece i osoba starije životne dobi uz promociju zdravih životnih navika i pravilne oralne higijene.

Da li zaista iza jabuke nema potrebe prati zube?

Jabuke su veoma ukusne ali i nutritivno bogata namirnica koja obiluje vitaminima, mineralima, antioksidansima i vlaknima. One imaju brojne zdravstvene prednosti od pozitivnog uticaja na gubitak tjelesne mase, održavanje zdravlja kardiovaskularnog i probavnog sistema, prevencije razvoja dijabetesa do pozitivnog uticaja na zdravlje zuba. Žvakanje komada jabuke ali i svježe mrkve ili celera može pomoći u čišćenju zuba jer vlakna iz ovih namirnica djeluju kao prirodni čistači koji pomažu uklanjanje naslaga i ostataka hrane na zubima i među zubima. Pri tome se aktiviraju i procesi koji potiču izlučivanje pljuvačke koja će pomoći u ispiranju bakterija i ostataka hrane iz usne šupljine. Jabučna kiselina može pomoći i uklanjanju mrlja sa površine zuba. Žvakanje jabuke prirodno masira desni i učvršćuje potporni aparat zuba. Ipak, jabuke ne mogu zamijeniti četkicu za zube ali ih treba redovno konzumirati zbog svih navedenih benefita na zdravlje zuba!

Za kraj da li imate neku poruku za naše čitatelje?

Pravilna i izbalansirana ishrana, dobra hidratacija, korištenje sezonskih namirnica, smanjenje unosa industrijskih šećera, gaziranih pića i alkohola u kombinaciji sa dobrom oralnom higijenom i redovne posjete stomatologu su ključ uspjeha u poboljšanju i održavanju zdravlja i kvalitete zuba.  Zdrave navike treba izgraditi u djetinjstvu kako bi se smanjio i rizik od nastanka bolesti. U svemu treba biti umjeren i preduzimati preventivne a ne samo kurativne mjere i znati da su i zubi dio Vašeg tijela i da njihovo zdravlje je jako važno za očuvanje opšteg zdravlja organizma.

Komentariši