Imati blistav osmijeh nije samo trend mladosti nego predstavlja i jedan od načina identificiranja sa slavnim osobama koje imaju holivudski osmijeh.
Promjena boje zuba predstavlja velik estetski problem. U današnje vrijeme zdrav, lijep i blistav osmjeh jedna je od najvećih estetskih značajki svake osobe. Različiti su uzroci koji mogu dovesti do promjena boje zuba, od genetskih i degenerativnih promjena, vitaminskih i mineralnih pripravaka, sve do antibiotika. Nadalje, konzumacija obojene hrane i pića, kao i starenje. O temi izbjeljivanja zuba za časopis DentBiH piše dr. Amra Aličković.
Piše: Dr. Amra Aličković, specijalista oralne hirurgije
Amra Aličković, specijalista oralne hirurgije otvorila je stomatološku ordinaciju “Amdenta” u martu 2012. godine, nakon osam i pol godina rada, od čega ima šest godina iskustva kao opći stomatolog i dvije i više od godine specijalističkog staža.
Aličković dr. Amra je rođena u Sarajevu 1973. godine. Završila Prvu gimnaziju i Stomatološki fakultet Univerziteta u Sarajevu, gdje je i specijalizirala oralnu hirurgiju i okončala Postdiplomski studij s prosječnom ocjenom 10,00. Učesnik je brojnih bosanskohercegovačkih stomatoloških naučnih skupova s međunarodnim karakterom na kojima je kao koautor predstavila radove: “Timski pristup u liječenju malignoma mandibule” i Gingivektomija termokauterom u predprotetskoj pripremi”. U Medicinskom žurnala 2011. godine, kao koautor, objavila članak pod nazivom: Genetical aspects of hypodontia and microdontia and prostethetic restoration. Autor je više tekstova u specijaliziranim dodacima dnevnih listova iz oblasti stomatologije. Govori engleski jezik.
Imati blistav osmijeh nije samo trend mladosti nego predstavlja i jedan od načina identificiranja sa slavnim osobama koje imaju holivudski osmijeh. Međutim, da bi se ispunile ove želje treba se krenuti od početka, odnosno od detaljnog pregleda zuba i parodonta. Indikacije za izbjeljivanje zuba su promjene boje nastale egzogeno (čestim konzumiranjem kafe, crnog čaja, crvenog vina, pušenjem cigareta), endogeno (dentalna fluoroza, tetraciklinski zubi, trauma zuba u djetinjstvu), te jatrogeno (loše punjenje korijenskih kanala, stari amalgamski ispuni, itd.)
Bijeljenje zubi nije preporučivo za djecu, trudnice i dojilje
Opća kontraindiciranost vezana je za djecu mlađu od 13 godina, trudnice i dojilje. Iako nema gornje dobne granice, stariji pacijenti moraju znati da površina korijena zuba ostaje tamnija u odnosu na izbijeljenu krunu zuba. Postoje i pojedinačno određene kontraindikacije koje utvrđuje stomatolog kod svakog potencijalnog kandidata, o čemu ovisi i izbor metoda izbjeljivanja. Postupku izbjeljivanja zuba prethodi saniranje karijesne lezije i plombi sa lošim rubnim zatvaranjem odstranjivanje tvrdih i mekih naslaga i poliranje zubi. Primjena materijala za izbjeljivanje zavisi od težine i etiologije diskoloracije također treba razlikovati i izbjeljivanje vitalnih i avitalnih zuba. Izbjeljivanje zuba u ordinaciji korištenjem preparata 30-35 % vodonik peroksida, može se provoditi pojedinačno na zubima ili na njihovoj grupi. Kontraindikacije za ovaj postupak su vrlo široke pulpne komore (djeca i mlađe osobe ), preosjetljivosti drugih etiologija, eksponirana površina korijena, opsežni gubitak cakleni, zubi sa velikim ispunima kao i avitalni zubi.
Biserno bijeli zubi česta su želja mnogih ljudi
Danas najčešće metode podrazumijevaju korištenje lampe za izbjeljivanje zubi uz sredstva na bazi karbamid peroksida.
Efekat koji se postiže ovakvim izbjeljivanjem je efikasniji i dugotrajniji. Nakon poliranja zuba se postavlja tečni koferdam kako bi se zaštitilo zubno meso, a nakon toga se odredi boja zubi i pristupi se postavljanju izbjeljivača. Proces izbjeljivanja sa lampom traje 30 minuta i nakon toga se zubi premažu zaštitnom pastom koja će smanjiti njihovu osjetljivost. Kod pacijenata koji žele blistaviji efekat, preporuka je da se urade dvije seanse, a nakon toga jednom godišnje postupak se može ponoviti.
Izbjeljivanje korištenjem individualne udlage je metoda koja zahtijeva izradu silikonske udlage na osnovu otiska zubi, to je tzv. kućno izbjeljivanje, gdje pacijent dobije sredstvo za izbjeljivanje zubi i on ga sam aplicira u silikonsku udlagu, koju drži od 40 do 50 minuta dnevno u svom domu.
Kao izbjeljivači se tada najčešće koriste karbamid peroksid u nižem procentu, što praktično znači da ima blaže djelovanja. Postupak bjeljenja može trajati i do dvije sedmice uz redovne kontrole. Nedostatak ovakvog načina izbjeljivanja je dužina postupka i potreba angažiranosti pacijenta.
Izbjeljivanje avitalnih zuba (zubi kojima je “izvađen živac”) je postupak u kojem se unutar zuba stavi uložak sa izbjeljivačem. Pacijent dolazi na kontrole svaka dva dana dok se zub ne izbijeli do željene nijanse. Uložak se po potrebi mijenja.
Bez obzira za koju se metodu pacijent odluči mora se znati da se izbjeljivati mogu samo potpuno zdravi zubi. Također, nema doživotnog izbjeljivanja zuba. U najvećem broju slučajeva postupak se ponavlja u periodu od jedne do pet godina ali ponekad i nakon šest mjeseci. Prema kriterijima Američkog stomatološkog društva izbjeljivanje je uspješno ako se uspije priomijeniti boja zuba za najmanje dvije nijanse.