Sead Selmanović: Protetika kao osnova za lijep osmijeh

Bezmetalna keramika i izrada krunica koje po svim svojim karakteristikama liče na prirodne zube.

Zubna protetika pruža rješenja koja vam omogućuju povrat osmijeha, funkcionalnosti i samopouzdanja. Protetika pruža rješenja koja vraćaju izgubljene funkcije i doprinose općem zdravlju usne šupljine. Zahvaljujući napretku u materijalima i tehnologiji, moderna zubna protetika pruža izvanredne rezultate koji su udobni, prirodno izgledajući i dugotrajni.

Recite nam nešto o sebi.

Ja sam Sead Selmanović, zubni protetičar iz Novog Pazara. Rođen sam u ovom gradu 31.jula 1996.godine kao četvrto i najmlađe dijete. Već tada se znalo da ću biti miljenik jer su me sestre, brat i roditelji mazili i pazili kao skupu igračku. Imao sam sretno djetinjstvo koje sam sa drugovima provodio u igri bez mobilnih telefona i kompjutera. Osnovnu i srednju Medicinsku školu završio sam u rodnom gradu sa odličnim uspjehom i kao vrlo omiljen u društvu, posebno u srednjoj školi. Prijemni ispit za fakultet položio sam u Beogradu i Nišu. Za studiranje sam izabrao Niš jer mi je na Stomatološkom fakultetu već bio stariji brat. Fakultet sam završio u roku i odmah sam počeo da radim. Danas sam oženjen i imam djevojčicu staru tri mjeseca.

Na koji način ste se odlučili baviti ovim poslom i otkud ljubav prema ovom poslu?

Svršeni osnovci često ne znaju u koju školu da odu. Ja sam znao gdje ću. Moji roditelji su bili profesori u Medicinskoj školi i to je bio moj izbor jer je ta škola tada bila najpopularnija. Bio je pravi izazov konkurisati i dobiti mjesto u njoj. Otac mi je rekao da se za tako veliki poduhvat moram sam izboriti. Obećao sam i njemu i sebi da ću uspeti. I uspeo sam. Birao sam smjer zubni tehničar koji je bio prvi put odobren i za koji je bilo potrebno skoro 100 bodova. Kako sam po prirodi uporan i kako ne priznajem da se do cilja ne može doći, uspeo sam u svojoj namjeri. Društvo je bilo odabrano i prilično zrelo za svoje godine. Kao da smo išli ispred svoje generacije. Znali smo šta želimo, a znali smo i kako da ostvarimo to što hoćemo. Imali smo kvalitetne profesore koji su nam pomogli da steknemo dobru osnovu i da zavolimo svoj smjer. Bilo mi je zanimljivo da modelujem, da ni iz čega stvorim nešto konkretno. Na fakultetu sam shvatio da to što stvaram ima za cilj da nekome uljepša izgled i život. Poslije studija počeo sam da obavljam praksu u jednoj od većih tehnika u Mitrovici.Tu sam ostao kratko i vratio se u svoj Novi Pazar gdje sam započeo dvogodišnju praksu. Nakon toga, u želji  da u ovom poslu odem dalje, da steknem nova znanja i savladam vještine, odlazim u obližnji grad Rašku. U maloj sredini upoznajem velikog čovjeka i nenadmašnog stručnjaka Đorđa Nišavića kod koga usavršavam posao. Kod njega ostajem godinu dana ali će znanje i vještine od njega naučene ostati u meni dok se budem bavio ovim poslom. Ono što nikada neću zaboraviti je i njegova rečenica kao odgovor na moje pitanje nakon godinu dana: “Kako da Vam vratim za ovo što ste za mene uradili?” Rekao je: “Širi dobro”. Shvatio sam poruku. Sada, kao osnivač zubne tehnike ” Dentallab 2S”, koja ima već četiri protetičara, trudim se da sva svoja znanja i vještine  prenesem na njih, onako kako sam obećao svom učitelju.

Opišite nam jedan Vaš radni dan.

Trenutno se u svojoj laboratoriji bavim izradom metalokeramičkih kruna, cirkon krunica, krunica na inplantatima, folijama za izbeljivanje zuba, retinera, folijama za bruksizam. Trenutno sam baziran na bezmetalnoj keramici i izradi krunica koje po svim svojim karakteristikama liče na prirodne zube. Moja laboratorija posjeduje CAD-CAM. Po dobijanju otisaka izlivamo radne modele na pindex aparatu, formiramo plastičnu bazu. Nakon toga sledi sređivanje modela, njihova obrada i skeniranje koje se, takođe, obavlja u mojoj tehnici. Nakon toga dobijamo jasnu sliku pacijenta, odnos njegovih vilica, položaj alveolarnih grebenova i svega potrebnog. Tada tek pristupamo izradi rada sa svim zahtjevima pacijenta u vezi sa bojom, oblikom i svim ostalim. CAD-CAM sistem ima mogućnost izrade gotovih kruna. Tu su i slojevani e.max diskovi i nevjerojatna LiSi keramika koja daje visoku estetiku i prirodnost zuba. Mišljenja sam da  bi svakom radu trebalo pristupiti manuelno jer je svaki osmjeh karakterističan, ali da na svim jezicima znači isto – SREĆA. U okviru mojih planova je i neizostavan rad na sopstvenoj edukaciji i stručnom usavršavanju. Shodno tome, prošle godine sam pohađao devet kurseva na kojima sam stekao nove vještine, nove prijatelje i čuo nove detalje bitne za moj posao.

Koji su najveći izazovi u Vašem poslu?

Najveći izazov je kada mi stigne komplikovan rad koji je naizgled teško, ili skoro nemoguće uspješno uraditi. Tada je potrebno procijeniti da li je otisak uzet pravilno, koji način izrade treba primjeniti, šta je najbolje uraditi. Posebno zadovoljstvo je kada vidim osmjeh i zadovoljstvo pacijenta i stomatologa koji mi je sa izvjesnom strepnjom donio otisak. Posebno zadovoljstvo i satisfakcija za moj trud je priznanje višedecenijskih stomatologa koji kažu da su izuzetno zadovoljni mojim radom.

Koliko su pacijenti zahtjevni i kako prolazite neke izvanredne situacije?

Pacijenti su veoma zahtjevni i uglavnom traže   estetiku. Njihovi zahtjevi nekada budu nerealni. Tada se trudim da nađem način da i nemoguće preraste u moguće. Kada pacijent bude zadovoljan, kada mu se osmjeh ne skida sa lica, kada kući ode zadovoljan, onda sam sretan i zaboravim na svu težinu uloženog truda. Tada dobijem želju za novim izazovom.

Koji su Vam planovi za dalji rad?

Moji planovi su širokih razmjera. S obzirom da sam ambiciozan, da ne priznajem poraze, da imam podršku porodice i svoje supruge, jednoga dana tehnika “Dentallab 2S” biće institucija.

Poručite nešto našim čitateljima.

U poslu i životu uopšte čovjek mora da ima cilj. Ako nemamo cilj, onda lutamo jer nismo ostvareni. To su pravila prirode, a moj cilj je biti što bliže prirodi jer se u njoj kriju sve tajne. Arthur Conan Doyle kaže: “Čovjekove ideje moraju biti široke kao priroda”. Neka vaš osmjeh bude širok i lijep, neka vaša usta krase lijepi i bijeli zubi.

Komentariši