Seid Preljević: Zubni viniri predstavljaju estetske nadoknade koje prekrivaju prednju površinu zuba

Piše: dr.stomatologije Seid Preljević 

Seid Preljević  je rođen 14.07.1998 godine u Novom Pazaru. U ovom gradu je završio Osnovnu i Srednju Medicinsku školu – Zubni tehničar. Seid Preljević je u Novom Pazaru igrao za Akademiju fudbala AS gdje je tokom boravka u ovom klubu zabilježio velike uspjehe poput toga da je bio Prvak lige Regiona Zapadne Srbije i reprezentativac Zapadne Srbije, a na sve to Seidu stiže ponuda iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Želju za Stomatologijom je već pokazao time da je odlučio da upiše Medicinsku školu i to smjer Zubni tehničar. U Beogradu je svoju fudbalsku karijeru nastavio u Fudbalskom klubu Čukarički gdje je imao niz uspjeha, od toga da je sa svojom ekipom bio Prvak Omladinske lige Srbije, igrao kvalifikacije za Ligu Šampiona mladih i do toga da dobija poziv Reprezentacije BiH U19. U ovom periodu dobio je zvaničnu ponudu kluba iz Turske Umraniyespor, koja je stigla na adresu kluba iz Beograda.   Odluka da stavlja tačku svemu ovome i kreće putem nauke i obrazovanja. 2017 godine upisuje Stomatološki fakultet u Pančevu. Tokom studija aktivno je učestvovao na različitim poljima gdje je ostvario veliki uspjeh. Tokom studija prisustvovao je Internacionalnom kongresu koji se održavao u Sarajevu u organizaciji Svjetske i Evropske Asocijacije studenata Stomatologije. Diplomirao je u Septembru 2022. godine iz oblasti Stomatološke Protetike na temu ,,Analiza mogućnosti izrade Hibridnih protetskih nadoknada na Dentalnim implantatima” . 

Fasete ili viniri predstavljaju revolucionarno otkriće na polju estetske stomatologije kojim su omogućene potpune transformacije osmjeha sa minimalnim ili u nekim slučajevima, nikakvim brušenjem prirodnih zuba. Lijepi i zdravi zubi jesu odraz brige o sebi i utiču na naše samopouzdanje. Ukoliko želite da promijenite oblik ili boju, bez izbjeljivanja zuba, savršeno rešenje za to jesu fasete.

Viniri (Fasete) predstavljaju protetsku nadoknadu koja se postavlja preko vestibularne – prednje površine zuba i na taj način menjamo oblik, boju i veličinu zuba. Viniri mogu biti keramički i kompozitni viniri. Razlika je pre svega u kvalitetu, izgledu, načinu izrade, dugotrajnosti, a i u ceni. Keramički viniri su kvalitetniji, dugotrajniji, estetski prihvatljiviji jer postoji mogućnost da se odrade morfološki detalji na vinirima koji će mu dati prirodan izgled, a što se tiče izrade, keramički viniri se izrađuju indirektnom metodom, što znači da stomatolog nakon brušenja zuba, uzima otisak zuba i otisak se šalje zubnim tehničarima i u laboratoriji se izrađuju keramički viniri, stomatolog može postaviti privremene vinire dok se definitivne izrađuju, pa je zbog toga neophodno da pacijent dolazi nekoliko puta, a kada su u pitanju kompozitni viniri, oni se izrađuju direktnom metodom, odnosno stomatolog ih izrađuje u ordinaciji i sve se završava u jednom danu.

Koja je razlika između vinira i krunica?

Ono šta pacijente najviše interesuje je kada su viniri indikovani, da li su oni kandidati za vinire i koja je razlika između vinira i krunica?

Pacijenti se najčešće javljaju da nisu zadovoljni oblikom svojih zuba, da žele da im zubi budu duži, jer se ne vide ili se minimalno vide prilikom govora ili smeha, nezadovoljni su bojom zuba i dosta drugih nekih razloga. Da bi Vam stomatolog rekao da li ste Vi kandidat za vinire, neophodno je da se odradi pregled i da se na osnovu pregleda vidi stanje zuba, kakav Vam je zagrižaj, jer upravo zagrižaj može da predstavlja najveći problem kada su u pitanju viniri, jer pacijenti koji imaju nepravilan zagrižaj ili na primer tkz. Zagrižaj Teeth a Teeth tj. Zub na zub, takvi pacijenti nisu kandidati za vinire.

Što se tiče razlike između krunica i vinira, prva i osnovna razlika je u načinu brušenja zuba, za krunice je neophodno da se brusi ceo zub tj. Sve površine zuba, dok za vinire se minimalno brusi samo prednja površina zuba i zbog toga se smatra minimalno invazivnom metodom, a postoje i Non Prep viniri, to su viniri gde nije uopše potrebno brušenje, ali za non prep vinire je neophodna određena situacija u ustima kao na primer da imate jedan zub koji je uvučen u odnosu na zube pored njega (Uvučena dvojka u odnosu na jedinicu i trojku). Također, za vinire je neophodno da pacijent ima sve prednje zube na koje planiramo da izradimo vinire jer se vinire stavljaju na onim zubima koji se vide prilikom govora ili smeha, kod nekih pacijenata je to od petice sa jedne strane do petice sa druge strane, kod nekih pacijenata je od trojke do trojke, to je već individualna stvar koliko je potrebno vinira da se odradi kod pacijenta, dok kod krunica to nije slučaj, pacijentu može da nedostaje neki zub i izradom mosta se taj zub nadoknadi.

Komentariši