Slavoljub Tomić: Priprema za hirurško vađenje zuba

S obzirom na to da se hirurške intervencije u usno j duplji ne mogu izvoditi u aseptičnim uslovima bez ozbiljnog oštećenja tkiva, mogućnost kontaminacije operativnog polja instrumentima ili nesterilnim materijalom ili nepripremljenim osobljem obavezno se sprječava.

Predstavljamo vam prof. dr. Slavoljuba Tomića, rođen je 03.12.1976. godine u Konjicu. Stomatološki fakultet završio je 2003. godine, a nakon završetka studija se zaposlio na matičnom fakultetu u Foči, kao asistent na predmetu oralna hirurgija. Nakon postdiplomskih studija magistarsku tezu je odbranio 2007. godine, nakon čega u zvanju višeg asistenta provodi jedan izborni ciklus, a odbranom doktorske disertacije 2012. godine se bira u zvanje docenta na svom predmetu. Od 2018. godine je u zvanju vanrednog profesora. Autor je preko 30 radova u domaćim i stranim časopisima. Učesnik brojnih kongresa i predavač po poziva na nekima od njih u zemlji i inostranstvu.

Kako izgleda priprema za hirurško vađenje zuba?

S obzirom na to da se hirurške intervencije u usno j duplji ne mogu izvoditi u aseptičnim uslovima bez ozbiljnog oštećenja tkiva, mogućnost kontaminacije operativnog polja instrumentima ili nesterilnim materijalom ili nepripremljenim osobljem obavezno se sprječava. Primjenom sterilnih instrumenata i sterilnog materijala, adekvatnom pripremom ljekara i kompletnog osoblja u hirurškoj sali i naravno, pripremom operativnog polja. 

Hirurško vađenje zuba podrazumijeva korišćenje samo sterilnih instrumenata, a pojam sterilnosti ima apsolutno značenje. Hirurški mantili komprese i drugo rublje takođe uz fabrički upakovane i sterilne rukavice za jednokratnu upotrebu su dio obaveznog protokola uz obavezno pranje ruku po strogo definisanim pravilima. Operativno polje se takođe tretira  antiseptičkim rastvorima.Ovim pristupom se obezbjeđuju principi antiseptičkog rada u bilo kojoj orlnohirurškoj procedure pa i tokom operativnog vađenja zuba.

Šta predstavlja apikotomija zuba?

Periapikalne lezije su patološke promjene na vrhu korjenova avitalnih  zuba (zubi bez živog neurovaskularnog tkiva-pulpe) nastale širenjem inflamacije iz iste preko korijenskog sistema  u okolnu kost i manifestuju se različitom simptomatologijom kao što su bol, otok, pojava  fistula, prebojenost krunica takvih zuba i karakterističnim izgledom rentgen snimka. Na osnovu kliničkog pregleda, testa vitaliteta zuba i rentgen dijagnostike kada se uspostavi takva dijagnoza , terapija koja podrazumijeva uklanjanje jedne takve patološke promjene se naziva resekcija vrha korjena ili apikotomija. Taj postupak podrazumijeva endodontsku pripremu (korijensko liječenje), aplikaciju lokalne anestezije, odizanje desni i pristup kosti u projekciji vrha korijena zuba, gdje se odgovarajućim svrdlima uz konstantno hlađenje fiziološkim rastvorom pristupi patološkoj promjeni, Nakon toga slijedi uklanjanje iste pogodnim instrumentima, revizija rane, ušivanje režnja te savjetovanje pacijenta o protokolima poslije operacije od hladnih obloga, analgetika , antibiotika, režimu ishrane  i tako sve do uklanjanja konaca sedam dana nakon intervencije.

Recite nam malo više o impaktiranim zubima ?

Pojam impaktirani zub podrazumijeva se zub koji nije nikao jer mu je normalan put nicanja blokiran nekom preprekom (drugi zub, patološka tvorevina u kosti ili mekom tkivu). Bitnije za pacijente od uzroka njihove blokade u nicanju i načina dijagnostike je složićete se je tretman takvih zuba. Ovakvi zubi mogu da naprave mnoštvo problema od perikoronitisa praćenog bolom, otokom sa mogućnošću širenja u duboke prostore glave i vrata te da ozbiljno ugroze život pacijenta, preko karijesa, resorpcije susjednih zuba, smetnji za izradu protetskog rada i što je najčešće tjeskobe ostalih zuba (ortodontski razlozi). Tretman može da ide od očuvanja istih i pokušaja da se smjeste u zubni niz do vađenja, što je statistički značajnije zastupljeno. Neki rjeđe impaktirani zubi kao što su očnjaci ili pretkutnjaci bivaju u sklopu hirurškoortodontske terapije oslobađani iz svoje pozicije i dovedeni u zubni luk, a umnjaci kao najčešći impaktirani zubi ptedstavljaju uzrok anomalije ko što je tegoba bivaju podvrgnuti hirurškom vađenju po svim principima dobre hirurške prakse.

Recite nam nešto vise o gingivektomiji?

Gingivektomija je hirurška procedura kojm se uklanjaju bolesne desni koje predstavljaju problem za održavanje higijene i idealnu potku za naseljavanje mikroorganizama te pogoduju progresiji oboljenja cijelog potpornog aparata zuba (parodontopatija). Nekada je razlog za ovu procedure i prekomjerna visina i  debljina desni, te se koristi u estetskom korektivnom smislu kao dio uobičajenog protokola u sklopu estetske sanacije u vidljivim zonama (tzv .rješavanje gummy smile). Ovo se može danas  raditi, ustvari je već i trend, laserom, što olakšava ishod zacijelenja. 

Komentariši