Afte ili aftozni čirevi su česti, mali, svijetli, nezarazni čireve na sluznici usta. Veličinom mogu varirati od nekoliko milimetara do dva centimetra. U ranoj fazi, ovisno o mjestu afte, pacijent može imati problema s prehranom, govorom ili oralnom higijenom. Afte spontano zacjeljuju za 1 do 4 sedmice. Afte se pojavljuju na unutarnjoj strani obraza, jeziku, nepcu ili na donjim desnima. Žute su ili bijele boje, okružene crvenim područjem.

Ne postoji jasan uzrok afti. Psihološki stres može potaknuti njihovu pojavu, kao i nedostatak željeza, folne kiseline ili vitamina B. Kod žena se obično pojave na kraju menstrualnog ciklusa. Ponavljajuće afte mogu biti povezane sa upalnim bolestima crijeva ili celijakijom. Neke namirnice, poput agruma i paradajza, mogu pridonijeti pojavi afti.
Da biste izliječili afte, preporučuje se ispiranje usta rastvorom hlorheksidina. Po potrebi se mogu koristiti i sredstva protiv bolova. Na raspolaganju su gelovi i sprejevi bez recepta koji mogu ubrzati proces zarastanja. Afte se mogu liječiti i protuupalnim bukalnim tabletama.
Prevencija
Budući da mehanizam razvoja afti nije u potpunosti poznat, može biti teško spriječiti njihov ponovni povratak, a ne postoje i potpuno sigurne metode profilakse. Ako često imate afte, trebali biste izbjegavati začinjenu ili kiselu hranu. Ako koristite zubnu pastu koja sadrži natrijev lauril sulfat, dobra je ideja da je pokušate promijeniti. Paste za zube koje sadrže natrijum lauril sulfat, poput mnogih koje se prodaju u supermarketima, mogu povećati vašu osjetljivost na afte. Paste za zube blagog okusa bez natrijum lauril sulfata dostupne su u apotekama.
Kada trebam potražiti pomoć?
Većina aftoznih čireva spontano zaraste za nekoliko sedmica. Trebali biste potražiti pomoć ako afta ne zaraste za tri sedmice ili ako imate problema s jelom ili govorom. Međutim, ne postoji uspostavljena metoda liječenja aftoznih čireva, te ih je često najbolje izliječiti vremenom.