Zubotehnički laboratorij “ARES-DENT” je specijalizovana laboratorija koja se bavi izradom svih vrsta protetskih radova, poput metalo keramičkih i cirkonskih krunica, vinira, zubnih proteza i svih vrsta radova na implantatima. Koristeći sofisticirane tehnologije i materijale sa sigurnošću možemo reći da kreiramo estetski i funkcionalno savršene zube, koji se prilagođavaju svakom pacijentu individualno. Zubotehnički laboratorij “ARES-DENT” predstavlja vrhunski spoj napredne tehnologije, stručnog znanja i preciznosti u izradi fiksne i mobilne protetike, pružajući neophodnu podršku stomatološkim ordinacijama u izradi protetskih radova koji zadovoljavaju najviše standarde funkcionalnosti, estetike i dugotrajnosti.
U našem savremenom zubotehničkom laboratoriju tehnologija igra ključnu ulogu, digitalni otisci, CAD/CAM sistemi, 3D printeri omogućavaju izuzetno bržu i precizniju izradu protetskih radova i minimizirajući mogućnost za grešku. Za izradu protetskih radova na visokom nivou koristimo isključivo najkvalitetnije materijale renomiranih proizvođača koji omogućavaju prirodan izgled zuba uz vrhunsku čvrstoću i izdržljivost.
Ključni faktor izrade savršenog protetskog rada je vrhunski edukovan i iskusan kadar i saradnja između stomatologa i zubotehničkog laboratorija. Zajednički analizirajući slučajeve, koristeći digitalne simulacije osmijeha i druge napredne metode planiranja kako bi osigurali optimalan ishod za pacijente, dajemo svoj maksimalan trud i fokus za savršen estetski i funkcionalni osmijeh. Takva efikasna komunikacija između stomatološke ordinacije i zubotehničkog laboratorija je presudna za postizanje personalizovanih i estetski savršenih rezultata. Redovna edukacija i usavršavanje naših zubnih tehničara u skladu sa najnovijim trendovima omogućavaju da isporuče radove visokog kvaliteta i preciznosti.
Hollywood smile, sinonim za savršene i bijele zube, kroz naredni tekst ćemo detaljno opisati kompletan proces izrade na naš način!

Proces započinjemo prijemom digitalnog skena početne situacije (slika 1.) i fotografija pacijenta.


Koristeći Smile Design uz konsultacije sa doktorom, pravimo prve smjernice i plan izrade Hollywood Smile-a (slika 2.). Nakon konsultacija, detaljnog plana i zbrušenih zuba dobijamo novi sken sa zbrušenim zubima i pristupamo izradi (slika 3.).
***Bitno je napomenuti da se pored dobro poznatog tradicionalnog nacina otiskivanja sa silikonima, kompletan proces postavlja na potpuno novi nivo koristeći intraoralni skener renomiranih proizvođača sa najvišim stepenom preciznosti i skeniranja najsitnijih detalja, ne ostavljajući prostor za grešku pri skeniranju.


Po prijemu skena, pristupamo digitalnoj obradi modela i pripremi za 3D printanje istih, zahtijevajući minimalan vremenski period, šaljemo modele u digitalnom formatu na 3D printanje UV metodom (slika 4.).

U međuvremenu, dok se modeli printaju dizajner počinje digitalni dizajn privremenih krunica, označavajući marginalne granice krunica za perfektno nalijeganje i pristupa konačnom dizajnu privremenih krunica, uz konsultacije sa doktorom po potrebi (slika 5.). Nakon svih provjera i kompletiranja dizajna privremenih krunica, šalju se na 3D printanje u naručenoj boji. Isprintane modele i privremene krunice, nakon čišćenja u alkoholu, stavljamo na dodatno učvršćivanje (15-20 minuta) pod UV lampe. Završetkom učvršćivanja, radimo finalnu obradu i poliranje privremenih krunica i šaljemo na probu u ordinaciju i iste koristimo kao privremeni rad, dok ne bude gotov finalni rad cirkonskih krunica.


Nakon privremenog cementiranja privremenih krunica, uz konsultacije sa doktorom i željama pacijenta analiziramo fotografije sa probe i po potrebi pravimo finalne korekcije (slika 6.). Koristeći dizajn privremenih krunica započinjemo dizajn definitivnog rada. Da bi postigli visoku estetiku i prirodnost zuba, sa preciznijim detaljima, transparencijom i teksturom, u frontalnim regijama koristimo cut-back tehniku (redukcija cirkona), za prostor da se može naknadno dodati sloj keramike, jer keramika ima sposobnost da bolje imitira prozirnost prirodnog zuba (slika 7.). Dok u frontalnim regijama koristimo cut-back tehniku, u bočnim regijama, gdje su sile žvakanja najveće, za vrhunsku čvrstoću i estetiku koristimo Multilayer slojevani cirkon najnovije generacije unaprijed pripremljene boje i količine prozirnosti. Finalizirajući kompletan dizajn, biramo odgovarajući cirkonski blok, isključivo certificiranog proizvođača i šaljemo na CAD/CAM mašinu da se isfreza. Pažljivim odabirom parametara na mašini, biramo frezanje do najsitnijih detalja za savršeno nalijeganje i estetiku (slika 8.).



Nakon završetka frezanja, krunice stavljamo na sinterovanje na visokim temperaturama, pridržavajući se svih parametara, jer je proces sinterovanja ključni korak za očuvanje mehaničkih osobina cirkona (čvrstoća i izdržljivost), (slika 9.). Sinterovane krunice, nakon završenog procesa, idu na temeljno čišćenje prije nanošenja sloja keramike, a onda se na osnovu dizajna i želja pacijenta bira boja i translucencija keramike u prahu. Potom, slijedi postepeno, pažljivo i precizno nanošenje keramike kistom u tankim slojevima, gdje do izražaja dolaze sposobnosti i iskustva naših zubnih tehničara, za što prirodniji i ljepši izgled, obraćajući pažnju na najsitnije detalje ivice, konture, teksturu… (slika 10.).




Nakon pečenja tankih slojeva i detaljne obrade, prije glaziranja, rad saljemo u ordinaciju na finalnu probu, za eventualne dodatne korekcije, kako bi bili sigurni da ce budući osmijeh biti savršen i bez greške. Po završetku finalne probe, krunice idu na završno pečenje glazure, a nakon toga i poliranje, da dobiju završni prirodni sjaj (Slika 11.). Glazirane i završene krunice se detaljno pregledaju da bi se potvrdilo da ispunjavaju sve funkcionalne i estetske standarde na najvišem nivou, i da bi ispunjavale uslove za petogodišnju pisanu garanciju.


