Tetraciklinska obojenja i dentalna fluoroza pripadaju skupiniunutarnjih preeruptivnih obojenja zuba. Tetraciklinska obojenja nastajuunošenjem tetraciklina u organizam za vrijeme odontogeneze i njihovom ugradnjom u kristale hidroksiapatita u caklini i dentinu. Boja zubi se može kretati od žute do sivo-smeđe. Tetraciklinska obojenost je kod trajnih zubi slabije izraţena, ali je mnogo difuznija nego kod mlijeĉnih zubi. Tretraciklinski zubi javljaju se kod propisane terapije antibiotika širokog spektra tetraciklina i to samo u jednom slučaju, a to je kada je tijelo, odnosno tkivo u procesu razvoja, što bi značilo da su u opasnosti trudnice i mala djeca.
Na obojenost/promjenu boje zubi s tetraciklinom utječu primijenjena doza, duljina liječenja ili izloženost, stupanj mineralizacije zuba (ili kalcifikacija) i stupanj aktivnosti procesa mineralizacije.
Pošto se formiraju unutar zuba, za razliku od spoljašnjih mrlja koje nastaju od hrane, pića i cigareta, uklanjanje tetraciklinskih mrlja nije nimalo lako i vrlo često je bezuspešjno. Poliranjem zuba one se ne uklanjaju,a nažalost vrlo često ni izbeljivanje zuba neće dati značajnije rezultate.