Trudnoća je lijepo vrijeme, i učinit ćete sve da osigurate da tih devet mjeseci budete zdravi. To uključuje odgovarajuću prenatalnu njegu, održavanje zdrave prehrane, vježbanje, pa čak i odustajanje od nekih navika. No, iako je sve ovo neophodno za vaše cjelokupno zdravlje tijekom trudnoće, važno je i da ne zanemarite vaše oralno zdravlje.
Neočekivan problem u trudnoći je bol u zubima ili osjetljivost, ali uz dobru dentalnu higijenu i redovne posjete stomatologu možete održavati svoje zube i desni zdravima.
Koji su uzroci bolova u zubima tijekom trudnoće?
Većina trudnica će osjećati određenu nelagodu tokom cijele trudnoće. Svi su čuli priče o groznim jutarnjim mučninama, a nije tajna da trudnoća donosi otečena stopala, bolove u leđima, umor i umanjene kognitivne sposobnosti. Ali, što se tiče bolova ili osjetljivosti zuba, ovaj vas problem u trudnoći može zateći. Ipak, zubni problemi tokom trudnoće češći su nego što ljudi misle.
Tijelo prolazi kroz mnoge promjene tokom trudnoće – na tome možete zahvaliti hormonalnim promjenama. Na isti način na koji povećanje estrogena i progesterona može biti odgovorno za simptome poput povraćanja i mučnine, ove promjene mogu vas učiniti sklonima zubnom plaku. Nakupine plaka mogu biti osnovni uzrok krvarenja zubnog mesa i upale, stanja poznatog kao trudnički gingivitis. Utječe na do 75 posto trudnica, pa ako ga imate, niste jedine.
Ovisno o težini dijagnoze trudničkog gingivitisa, možete razviti parodontalnu bolest. Ovo je ozbiljna infekcija desni koja uništava kosti koje podupiru vaše zube, što dovodi do gubitka zuba. Neke žene također razvijaju trudničke tumore, također uzrokovane plakom. Ne brinite – ovo zvuči zastrašujuće, ali ovi tumori su nekancerogene izrasline na zubnom mesu.
Naravno, kancerogeno ili ne, ovakav pretjeran rast tkiva (što se često događa tokom drugog tromjesečja) može uzrokovati osjetljivost i bol, otežavajući konzumaciju hrane i pića. Dobra vijest je da ovi tumori obično nestanu nakon poroda.
Također, trudnoća vam može promijeniti apetit i potpuno je normalno žudjeti za određenom hranom. Problem je u tome što vjerojatno nećete žudjeti za zdravom hranom. Ako neprestano posežete za slatkišima ili grickalicama s visokim udjelom ugljikohidrata kako biste zadovoljili vaš apetit, postoji rizik od karijesa.
A ako imate nesretni užitak življenja s refluksom kiseline ili jutarnjom mučninom, često povraćanje ili želučana kiselina u ustima mogu polako oštetiti zubnu caklinu, što dovodi do osjetljivosti zuba.
Koji su tretmani za bolove u zubima tokom trudnoće?
Bez obzira imate li glavobolju, zubobolju ili bolove u vilici, ovi simptomi vam ne moraju pokvariti uživanje u trudnoći.
Prvo i najvažnije: posjetite svog stomatologa
Ako imate bolove u zubima koji ne prestaju, nemojte patiti u tišini. Odmah posjetite svog stomatologa i ne zaboravite napomenuti da ste trudni.
Sigurno je uraditi rendgen zuba i određene stomatološke zahvate tokom trudnoće. Ipak, zavisno od toga u kojem ste periodu trudnoće, stomatolog vam može preporučiti odgodu nekih tretmana barem do drugog tromjesečja. To se može dogoditi ako vam je potrebna plomba ili čišćenje korijenskog kanala koji zahtijevaju lokalnu ili opću anesteziju – i mogu povećati rizik od pobačaja u prvom tromjesečju. Budući da se vitalni organi vaše bebe razvijaju u drugom tromjesečju, manji je rizik od nuspojava kada stomatolozi odgađaju određene zahvate.
Nastavite sa dentalnom higijenom
Ipak, da budemo jasni, rutinsko čišćenje zuba ne šteti vašoj bebi, tako da i dalje možete redovno planirati odlaske stomatologu kako biste temeljito očistili zube. Zapravo, čišćenjem zuba možete se riješiti osjetljivosti uzrokovane nastankom previše plaka.
Čišćenje može liječiti i trudnički gingivitis. Zbog rizika od upale desni tokom trudnoće, vaš stomatolog može čak preporučiti češća čišćenja tokom trudnoće – svaka 3 mjeseca, za razliku od standardnog čišćenja svakih 6 mjeseci. Uklanjanje naslaga također može ublažiti nelagodu zbog trudničkih tumora, nekanceroznih izraslina na zubnom mesu. Samo znajte da tumor možda neće nestati prije porođaja i to je u redu.
Po potrebi se odlučite na specifičnije tretmane
Ponekad tumor ometa prehranu. U tom slučaju vaš stomatolog može razmotriti uklanjanje, ali morat ćete pričekati drugo ili treće tromjesečje. Ovaj postupak uključuje lokalnu anesteziju za umrtvljivanje područja oko desni.
Ako tokom trudnoće razvijete parodontalnu bolest, a stomatolog ne može spasiti vaš rasklimani zub, vađenje tokom drugog tromjesečja može zaustaviti bol i osjetljivost. Zatim, sa svojim stomatologom možete razgovarati o mogućnostima zamjene zuba, poput zubnog implantata ili fiksnog zubnog mosta – obe opcije su sigurne nakon drugog tromjesečja.