Digitalna rješenja u stomatološkoj praksi su prisutna godinama. U novije vrijeme su sve više prisutna i za krajnjeg korisnika odnosno pacijenta. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da 70% djece širom svijeta pati od problema sa karijesom; bolesti parodontalnog tkiva pogađaju 45-50% populacije odraslih. Od toga, oko 15% odpada na teške uznapredvale slučajeve zbog kojih dolazi do gubitka zuba.
Pored redovnih posjeta stomatologu i pravilnog održavanja oralne higijene tehnološki alati postaju sve važniji u prevenciji ovih bolesti. Navika u ishrani igra veliku ulogu u nastanku oralnih bolesti. Dokazano je da skoro 60% ljudi u svijetu na dnevnoj osnovi konzumira hranu niskog kvaliteta, koja uključuje visok postotak šećera i bar jednu visokoprerađenu namirnicu.
Parodontalne bolesti, koje zahvataju gingivu i koštano tkivo oko zuba, uglavnom su posljedica loše oralne higijene i genetskih faktora kao i prehrane siromašne ključnim vitaminima i mineralima. Sada je moguće kontinuirano praćenje i prilagođavanje ishrane pacijenta, što može značajno smanjiti rizik od progresije parodontalne bolesti.
Konferencije i publikacije Međunarodne asocijacije za stomatološka istraživanja (IADR) predstavile su i promvirale softverska rješenja koja pomažu pacijentima praćenje ishrane kao jednog od faktora prevencije karijesa i parodontalnih bolesti. Digital Health magazine (2024.) detaljno objašnjava ovaj tip aplikacije razvijene u Singaporu pod nazivom uMARS. Aplikacija za praćenje ishrane, prilagođena oralnom zdravlju kroz probne procjene korisnika sugerira njen potencijal kao korisnog kliničkog alata u stomatologiji, omogućavajući pacijentu samokontrolu i upravljanje ponašanjem.
Prva digitalna platforma i mobilna aplikacija ove vrste u Bosni i Hercegovini, Nutri, razvijena od strane Privatne stomatološke ordinacije “A-Dent“ Gračanica ogroman je korak ka poboljšanju oralnog zdravlja specifičnom personalizacijom. Omogućava razvoj ciljanih planova za prevenciju nakon opsežnih stomatoloških tretmana. Aplikacija Nutri je pionir u oblasti mHealth-a (mobilno zdravstvo) u Bosni i Hercegovini objedinjujući resurse koji su ranije bili dostupni samo putem konvencionalnih kanala. Funkcionalnost osnažuje pacijente da preuzmu odgovornost za svoje oralno zdravlje i omogućava stomatolozima da ponude moderne, dokazane strategije s potencijalom za poboljšanje rezultata u liječenju. Ovaj tip digitalnih alata predstavlja budućnost u zdravstvenoj zaštiti u Bosni i Hercegovini, s inovacijama koje mogu promijeniti opći pristup oralnom zdravlju i prevenciji bolesti.