Zubni apsces je lokalizirana kolekcija gnoja u alveolarnoj kosti na korijenskom vrhu zuba ili strukturama koje podržavaju zub (npr. Desni). Bakterijska infekcija, koja može biti i bolna ili bezbolna, može zahvatiti i djecu i odrasle.
Zubni apscesi mogu se manifestirati u kroničnim i akutnim oblicima i obično se kategoriziraju ovisno o mjestu pojavljivanja:
Periapikalni apsces: čest oblik zubnog apscesa koji se pojavljuje na vrhu korijena zuba u alveolarnoj kosti.
Gingivalni apsces: infekcija koja nastaje na površini tkiva desni koja ravna zubima, stvarajući oticanje i bol u desni.
Parodontalni apsces: infekcija unutar dubokih džepova desni koji se javlja uglavnom ako se gingivalni apsces ne liječi.
Općenito, zubni apscesi lokalizirani su na zahvaćenom zubu ili strukturama koje podržavaju zub, međutim suppuracija (stvaranje gnoja) često se može proširiti na obližnja tkiva uzrokujući fatalne komplikacije.
Znaci i simptomi
Znakovi i simptomi akutnog zubnog apscesa su bol (lupanje i kontinuiranost), oteklina, eritem (crvenilo) i temperatura. Pacijenti mogu također osjetiti osjetljivost na toplu i / ili hladnu hranu / piće, poteškoće s otvaranjem usta, neugodan okus u ustima, poteškoće u gutanju, loš zadah i nemir. Međutim, kronični apsces raste postupno i možda nije povezan s bolom. Bakterije koje uglavnom sudjeluju u izazivanju zubnih apscesa sastoje se od složene mješavine strogih anaeroba i fakultativnih anaeroba.
Uzroci zubnih apscesa
Bakterije su prirodni stanovnici usne šupljine (usta). Nepravilna oralna higijena može stvoriti plak na zubima i desnima. Kiseline proizvedene od plaka mogu propadati zubi ili desni.
Glavni uzroci zubnih apscesa su:
Propadli ili ozlijeđeni zubi (traumatični, slomljeni ili usitnjeni): Ako se ne liječe, propadajući zubi mogu potaknuti apsces. Ti uvjeti mogu dovesti do otvaranja zubne cakline (vanjskog i zaštitnog sloja zuba), dopuštajući bakterijama da inficiraju središte zuba (pulpu), što rezultira apscesom na vrhu zuba. U slučajevima kada se infekcija ne liječi, širi se od korijena do kosti koja podržava zub. Infekcija u desni i duboki džepovi unutar desni također mogu promicati apsces. Infekcije postavljaju stomatološke tretmane poput ekstrakcija, implantata i liječenja korijenskim kanalima.
Također je primijećeno da su ljudi s oslabljenim imunološkim sistemom skloniji infekcijama. Ugroženi imunološki sistem, međutim, ne može izravno dovesti do zubnog apscesa, ali uvijek povećava šanse za infekciju.
Prevencija zubnih apscesa
Učestalost zubnog apscesa može se značajno smanjiti ako se održava dobra oralna higijena. Neke od ključnih metoda prevencije zubnih apscesa date su u nastavku.
Dijeta- Šećer je jedan od glavnih uzroka propadanja zuba (karijes). Šećer se lijepi za zubne strukture i ubrzava propadanje zuba. Stoga izbjegavajte slatku, škrobnu i ljepljivu hranu kako biste smanjili rizik od razvoja zubnog apscesa.
Korištenjem fluoridne paste za zube – Fluoridi su tvari koje štite zube od gubitka minerala, doprinose remineralizaciji cakline i sprječavaju stvaranje kiselina. Koristite fluoriranu pitku vodu, pa je fluoridizacija vode najučinkovitiji načini za smanjenje karijesa. Započnite s korištenjem fluorirane paste za zube.
Dobra oralna higijena – Za održavanje dobre oralne higijene preporučuje se redovno i pravilno pranje zuba, dva puta dnevno. Za pravilno čišćenje zuba i desni počnite koristiti zubni konac ili međuzubnu četkicu. Potražite stomatološku stručnu pomoć za ispravne tehnike četkanja i maženja. Također, zamijenite četkicu za zube svaka tri ili četiri mjeseca.
Redovni zubni pregledi- Posjetite svog stomatologa radi redovitih pregleda. Svakih 6 mjeseci potražite stručni savjet. U slučaju traume zuba odmah potražite stomatologa.