Uzroci karijesa

Karijes predstavlja trajno oštećena područja na tvrdoj površini zuba koja se razvijaju u malene otvore ili rupe. Ova oštećenja uzrokovana su kombinacijom faktora, uključujući bakterije u ustima, često grickanje grickalica, konzumaciju slatkih pića i lošu zubnu higijenu.

Karijes je među najčešćim zdravstvenim problemima na svijetu. Posebno je čest kod djece, tinejdžera i starijih osoba. Ipak, svako ko ima zube može dobiti karijes, uključujući i novorođenčad.

Ako se karijes ne liječi, on se povećava i zahvata dublje slojeve zuba. To može dovesti do ozbiljne zubobolje, infekcije i gubitka zuba. Redovne posjete stomatologu i redovno četkanje zuba i čišćenje koncem vaša su najbolja zaštita od karijesa.

Simptomi

Znakovi i simptomi karijesa variraju, ovisno o njihovom veličini i lokaciji. Kada karijes tek započinje, možda uopće nećete imati simptoma. Kako propadanje zuba postaje veće, može uzrokovati znakove i simptome kao što su:

  • Zubobolja, spontani bol ili bol koji se javlja bez ikakvog očiglednog uzroka
  • Osjetljivost zuba
  • Blag do oštar bol kada jedete ili pijete nešto slatko, toplo ili hladno
  • Vidljive rupe ili jamice na zubima
  • Smeđe, crne ili bijele mrlje na površini zuba
  • Bol kad zagrizete

Uzroci

Šupljine u zubu nastaju karijesom – procesom koji se događa s vremenom. Evo kako se razvija karijes:

Formira se plak – Zubni plak je prozirni ljepljivi film koji oblaže vaše zube. To je zbog toga što jedete puno šećera i škroba i ne čistite dobro zube. Kad se šećeri i škrob ne očiste sa zuba, bakterije se brzo počnu njima hraniti i stvaraju plak. Plak koji ostane na zubima može se stvrdnuti ispod ili iznad linije desni u kamenac. Zubni kamenac otežava uklanjanje plaka i stvara štit za bakterije.

Plak napada – Kiseline u plaku uklanjaju minerale iz tvrde, vanjske cakline zuba. Ova erozija uzrokuje sitne otvore ili rupe na caklini – prva faza karijesa. Jednom kada se područja cakline istroše, bakterije i kiselina mogu doći do sljedećeg sloja vaših zuba, nazvanog dentin. Ovaj sloj je mekši od cakline i manje otporan na kiseline. Dentin ima cjevčice koje izravno komuniciraju sa zubnim živcem uzrokujući osjetljivost.

Uništavanje se nastavlja – Kako se karijes razvija, bakterije i kiselina nastavljaju svoj marš kroz vaše zube, krećući se pored materijala unutarnjeg zuba (pulpe) koji sadrži živce i krvne žile. Pulpa postaje otečena i nadražena od bakterija. Budući da otok nema mjesta za širenje otoka unutar zuba, živac se pritisne, što uzrokuje bol. Nelagoda se može proširiti i izvan korijena zuba do kosti.

Komentariši