Dr Dario Stevanović rođen je 30. oktobra 1988. godine u Doboju. Srednju Medicinsku školu završio je u svom rodnom gradu, nakon čega upisuje i završava Stomatološki fakultet u Foči u predviđenom roku. Po završetku studija, svoje prve profesionalne korake napravio je u Domu zdravlja u Doboju, gdje je stekao dragocjeno iskustvo u radu sa pacijentima. Iako je započeo karijeru u javnom sektoru, dr Stevanović je ubrzo odlučio da se posveti privatnoj praksi. Danas je, nakon deset godina iskustva u svim granama stomatologije, dio tima ZU “Stomatolog”, gdje nastavlja sa radom sa velikim entuzijazmom i posvećenošću, uvjeravajući se da je i dalje motivisan i predan svom pozivu.
Da li je stomatologija bila prvi izbor prilikom odabira zanimanja?
Kao osoba koja je u više od pola svog života bila u sportu, pa i tada u periodu biranja buduće profesije jedino zanimanje za mene tada je bio DIF (Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta). Međutim kako se odluka bližila kraju i u učestalim razgovorima sa roditeljima uviđam da izbor DIF-a možda i nije dobar izbor za moju budućnost i odlučujem se za stomatologiju kao logičan izbor jer sam pohađao srednju medicinsku školu u Doboju, smjer stomatološka sestra-tehničar. Tako da je stomatologija bila drugi izbor, a na kraju se pokazalo kao isparavan.
Šta je najizazovnije u vašem svakodnevnom radu kao stomatolog?
U svakodnevnoj stomatološkoj praksi najveći izazov je ispuniti sve pacijentove zahtjeve koji su danas na jako visokom očekivanju jer živimo u eri informacija tako da pacijenti dolaze u stomatološku ordinaciju sa već dosta prikupljenih informacija i stavom da “oni “već znaju šta i kako treba da se uradi. Međutim na stomatologu je da odbrani svoj stav i da jednostavnim objašnjenjem postupka i aktivnim slušanjem pacijentovih pitanja i briga nađe rješenje za dati problem.
Koliko je važno pristupiti svakom pacijentu individualno, i kako to radite u praksi?
Vrlo je važno svakom pacijentu i svakom problemu pristupiti individualno jer je svaki pacijent jedinstven sa svojim zdravstvenim stanjem, navikama i očekivanjima stoga je individualizovan pristup ključan za uspijeh u stomatologiji. Jedna od najbitnijih stvari za individualiziran pristup je komunikacija odnosno aktivno slušanje pacijenta jer je vrlo bitno da pacijent izrazi svoje strahove, sumnje i očekivanja. Druga bitna stvar je da kroz detaljnu anamnezu dobijemo podatke o njegovo opštem zdravstvenom stanju, alergijama, lošim navikama i iskustvima. Empatija i ugodna atmosfera su također vrlo bitni da bi se pacijent osjećao komforno i opušteno u ordinaciji. Na temelju prikupljenih podataka i uz dodatne dijagnostičke metode poput odgovarajućeg rentgen snimka i intraoralnog pregleda pravimo individualizovan plan liječenja shodno pacijentovom stanju, funkcionalnosti ,potrebama i očekivanjima…
Koji su najčešći problemi sa kojima se pacijenti javljaju, i kako ih možete preventivno spriječiti?
Najčešći problemi sa kojima se pacijenti javljaju su i dalje bolna stanja zuba i potreba za protetskom nadoknadom izvađenih zuba da li kroz izradu fiksnih dentalnih mostova ili pomoću neke od proteza. Kao i u svemu najbolji lijek je preventiva, odnosno obavljanje redovnih godišnjih ili polugodišnjih kontrola pomoću kojih bi mi na vrijeme primijetili bilo kakav problem na zubima ili drugom dijelu usne duplje i shodno tome na vrijeme djelovali bez posljedičnog gubitka zuba. Također zdravstvena prosvjećenost je od izuzetne važnosti da se pacijentu približi važnost i način kako da pravilno održava oralnu higijenu koja je temelj dobrog oralnog zdravlja.
Kako reagujete na pacijente koji imaju visok nivo anksioznosti ili straha od stomatoloških tretmana?
Veliki broj pacijenata i dan danas ima strah od stomatologa iako je stomatologija toliko napredovala i to ne bi trebao biti slučaj. Strah predstavlja čest problem koji može otežati izvođenje stomatološke intervencije i pružanje kvalitetne usluge. Najbitniji je pristup pacijentu prije, u toku i poslije stomatološke intervencije jer pacijent mora osjetiti sigurnost. Prije intervencije trebamo otvoreno komunicirati sa pacijentom i uspostaviti iskren odnos, detaljno mu objasniti jednostavnim riječima kako se intervencija izvodi i šta može očekivati. U toku zahvata probati opustiti pacijenta nekom laganom muzikom ili neobaveznim laganim opuštajućim temama kroz razgovor, zatim biti spremni praviti pauze između pojedinih faza u toku intervencije, hrabriti pacijenta itd…Poslije samog zahvata treba pohvaliti pacijenta na njegovoj hrabrosti, objasniti šta može očekivati nakon zahvata i kako se brinuti o sebi i obavezno zakazati kontrolni pregled.
Koje nove tehnologije u stomatologiji vam najviše olakšavaju svakodnevni rad?
Što se tiče novih tehnologija u stomatologiji trudimo se da pratimo trendove moderne stomatologije tako da u svom svakodnevnom radu koristimo intraoralni skener koji nam uveliko olakšava svakodnevnu praksu jer je njegova uloga višestruka. Sa analogne prešli smo na digitalnu stomatologiju i skener uz integraciju sa CAD-CAM sistemom koji posjedujemo omogućava pacijentima da dobiju zubne nadoknade uz maksimalan komfor i vrhunsku preciznost. Uz intraoralni skener možemo lakše dijagnostički a i terapijski da objasnimo pacijentu plan terapije uz pomoć 3D modela zuba na monitoru kompjutera. Skener koristi vještačku inteligenciju(AI) tako da nam pomaže u detekciji karijesa pa čak i analizom postojećeg stanja može softverskom analizom da nam da plan terapije za izradu zubnih folija (Aligner) kojima ispravljamo nepravilnosti položaja zuba. Samim tim intraoralni skener je postao nezaobilazni alat u stomatološkoj praksi donoseći brojne prednosti kako za stomatologe tako i za pacijente.
Koji su, po vašem mišljenju, najveći mitovi o stomatološkom zdravlju koje ljudi često vjeruju?
Po meni jedan od najvećih mitova vezanih za stomatologiju je da “zubi propadaju u trudnoći”. Često smo u svojoj praksi čuli ovu izjavu ali to nije istina. Trudnoća je stanje u kojem dolazi do hormonalnih promjena u organizmu zbog čega desni postaju osjetljivije i mogu biti sklonije gingivitisu (upala desni)ali nema direktnog uticaja na zube. Ukoliko trudnice redovno održavaju oralnu higijenu i dolaze na kontrolne preglede neće biti problema. Ukoliko je potrebna neka intervencija(popravak, liječenje zuba)ona se bezbjedno može uraditi uz anesteziju u drugom tromjesečju trudnoće.
Da li imate neki savjet za one koji razmišljaju o karijeri u stomatologiji, posebno u vezi sa izazovima i odgovornostima ove profesije?
Što se tiče savjeta vezanih za izbor profesije oni su isti kako za stomatologiju tako i za druge djelatnosti. Najbitnije je da osoba upozna sebe i svoje mogućnosti i da slijedi svoje srce jer profesija koja se voli nije posao već zabava.
I za kraj vaš savjet pacijentima?
I za kraj savjetovao bi pacijente da redovno održavaju oralnu higijenu i da uz četkicu i pastu koriste i konac za zube ili interdentalne četkice, da redovno dolaze na kontrole jednom ili dva puta godišnje i da je najvažniji pravilan odabir stomatologa jer je on pola zdravlja.