Implantologija je fascinantna oblast stomatologije koja se bavi tretmanom gubitka zuba putem dentalnih implantata. Dentalni implantati su metalne šrafove od titana ili legura koje se postavljaju u vilicu pacijenta, zamjenjujući oštećeni ili izgubljeni zubni korijen. Ovaj inovativni tretman omogućava pacijentima da povrate izgubljenu funkcionalnost usta i estetiku osmijeha. U nastavku o tome piše dr. Vukašin Belojica.
Ukoliko kod pacijenta dođe do potpunog gubitka zuba u jednoj ili u obe vilice idealno rešenje su metode ugradnje 4 ili 6 titanijumskih implantata kojima se upotpunosti nadoknađuju zubi u gornjoj, donjoj ili u obe vilice. Ovo fiksno – protetsko rešenje traje dožvotno uz redovne stomatološke kontrole i dobru oralnu higijenu.
U ovom slučaju zubni implantati su nosači na koje se postavlja i trajno fiksira most koji može biti od raznih vrsta materjala. Ovim metodama vraća se prirodan izgled zuba i funkcionalnost istih.
Pre same intervencije neophodno je da pacijent uradi 3D CT snimak vilice u kojoj bi se zahvat radio. Nakon urađenog snimka potrebno je uraditi i detaljnu analzu gustine kosti, a sve u cilju utvrđivanja obima rada koji bi trebalo izvesti. Ako je vilična kost dovoljno dobra odmah će se pristupiti ugradnji implantata, ukoliko je pacijent saglasan. Nekada problem može da bude nedovoljna visina i širina same vilične kosti, ali taj problem je rešiv ugradnjom veštačke kosti.
Sam proces ugradnje implantata je bezbolan i ne traje dugo, dok proces zarastanja istog traje tri do četiri meseca i za to vreme pacijent nosi privremenu protezu izrađenu prema njegovoj vilici.
Nakon što implant zaraste započinje se sa izradom fiksnog protetskog rada za koji je u proseku potrebno sedam dana.
Posle izvršene ugradnje implantata najbitnije je slušati savete stomatologa i na odgovarajući način održavati oralnu higijenu, s obzirom da zubni implanti zahtevaju pažnju kao i prirodni zubi.