Zašto su zubi osjetljivi?

Ako izbjegavate tople ili hladne napitke jer znate da će vas zaboljeti zubi, možda je vrijeme da razgovarate sa svojim stomatologom o mogućnosti da imate osjetljive zube. Ponekad osjetljivost mogu pogoršati i druge stvari, poput slatke i kisele hrane ili čak hladnog zraka. Da biste mogli liječiti ova stanja zuba, pomaže znati što bi moglo biti iza njih. Kad znate uzrok, možete pronaći rješenje.

Pazite na zubnu caklinu

To je tvrdi, zaštitni sloj koji pomaže vašim zubima da se nose sa svime. Kad ga nema, izloženi su živčani završeci koji uzrokuju bol. Ako imate osjetljive zube, moguće je da vam se caklina istrošila.

Da biste spriječili ili usporili oštećenja:

Ne četkajte prejako. Možda skidate više od samog plaka. Četkanje bočno uz bok tačno na liniji desni može učiniti da se vaša caklina brže troši. Trebali biste koristiti četkicu s mekanim dlačicama i raditi pod uglom od 45 stepeni u odnosu na desni kako biste održali čistinu i čvrstoću cakline.

Izbjegavajte kiselu hranu i piće. Soda, slatkiši, ugljikohidrati s visokim udjelom šećera – sve ove poslastice napadaju caklinu. Umjesto toga, prigrizite:

  • Voće i povrće bogato vlaknima
  • Sir
  • Mlijeko
  • Obični jogurt

Oni će vam navlažiti usta i pomoći u borbi protiv kiseline i bakterija koje vam mogu pojesti zube. Pljuvačka je jedan od načina na koji se vaša usta nose s njima.

Također možete piti zeleni ili crni čaj ili žvakati žvakaću gumu bez šećera. Ako jedete nešto kiselo, nemojte žuriti s četkanjem. Sačekajte oko sat vremena prije nego što se bacite na pranje zuba.

Opustite zube. Vremenom škripanje zuba troši vašu caklinu. Ponekad, oslobađanje od stresa može zaustaviti problem. Ako to ne uspije, stomatolog vam može postaviti udlagu ili štitnik za usta. Ako je problem ozbiljan, možda će vam trebati stomatološka intervencija za promjenu položaja zuba ili relaksant mišića.

Odmorite se od izbjeljivanja. Potraga za biserno bijelim zubima može vam nanijeti bol. Srećom, osjetljivost na izbjeljivanje je obično privremena. Razgovarajte sa svojim stomatologom o tome kako liječenje može utjecati na vas i da li biste ga trebali nastaviti.

Komentariši